۳۱ رویداد گردشگری متقاضی ثبت در فهرست رویدادهای گردشگری کشور

رئیس اداره ترویج و رویدادهای دفتر توسعه گردشگری داخلی گفت: در حال حاضر ۳۱ رویداد گردشگری استان‌های کشور برای ثبت و اجرا در تقویم و سامانه رویدادهای گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی آماده هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، سید سجاد مختاری گفت: با عنایت به تکمیل مدارک و مستندات مربوطه، ۳۱ رویداد گردشگری از جمله مراسم تعزیه نظنز، قالیشویان مشهد اردهال شهرستان نیاسر و نیز مراسم گلاب‌گیری قمصر کاشان، به زودی در سامانه و تقویم رویدادهای گردشگری کشور ثبت خواهند شد تا هموطنان بتوانند سفرهای داخلی هدفمندی را تجربه کنند.

به گفته وی، با توجه به وجود رویدادهای گردشگری متنوع از جمله جشنواره‌های مربوط به برداشت محصولات کشاورزی، موضوعات فرهنگی، نمایشگاه‌ها و غیره، هر یک از برنامه‌های پیشنهادی استان‌ها باید از مراحل ثبت گذر کنند.

رئیس اداره ترویج و رویدادهای دفتر توسعه گردشگری داخلی افزود: بررسی اولیه رویداد، تأیید و سطح‌بندی در دبیرخانه ثبت و نیز تصویب در شورای ثبت بخشی از فرآیندی است که یک رویداد استانی برای ورود به سامانه رویدادهای کشور طی خواهد کرد.

وی ادامه داد: از زمان آغاز به کار سامانه تقویم رویدادهای گردشگری کشور در بهمن ماه سال گذشته تاکنون بالغ بر ۱۷۷ درخواست ثبت رویداد در تقویم رویدادهای گردشگری کشور از سراسر استان‌ها در سامانه درج شده است که از این تعداد ۳۱ رویداد هم‌اکنون سطح‌بندی شده و در حال تکمیل نهایی مستندات جهت طرح در شورای ثبت هستند.

مختاری خاطرنشان کرد: جشنواره فرهنگ عشایر ایران زمین یا کوچ، آئین سنتی خطبه‌خوانی خدام در شب شهادت علی ابن موسی‌الرضا (ع)، جشنواره گلاب‌گیری قمصر کاشان، مراسم قالیشویان مشهد اردهال، جشنواره برفی دنا و غیره تنها بخشی از رویدادهای در حال ثبت در سامانه مورد نظر هستند.

دستورالعمل ثبت رویدادها در تقویم رویدادهای گردشگری کشور در تابستان سال گذشته توسط سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استان‌های کشور ابلاغ شده است و روند اجرایی شدن آن با رونمایی از سامانه ثبت رویدادها به آدرس events.mcth.ir در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران آغاز شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *