از ضرورت حضور بوم‌گردی‌ها در نمایشگاه‌های خارجی تا تقویت آموزش

رئیس جامعه بوم گردی ایران گفت:حضور در نمایشگاه‌های خارجی یکی از درخواست‌های ما است و خوشبختانه در نمایشگاه روسیه اولین قدم برای حضور بوم‌گردی‌ها برداشته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست رئیس و اعضای جامعه انجمن‌های حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی با وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد. در این نشست که امروز شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ در محل سالن فجر این وزارتخانه برگزار شد و علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور نیز حضور داشت، رئیس و اعضای جامعه انجمن‌های حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی در حضور عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به بیان نظر و پیشنهادهای خود پرداختند.

یاور عبیری رئیس جامعه انجمن‌های حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران در این نشست در سخنانی گفت: این انجمن دو هدف اصلی دارد که یکی از آن‌ها سامان‌دهی بوم‌گردی‌ها است چرا که در گذشته توسعه کمی بوم‌گردی‌ها مدنظر بود و هدف دوم ما نیز بهره‌وری بهتر از بوم‌گردی‌ها است که به منظور کمک به توسعه گردشگری روستایی انجام می‌شود.

او اضافه کرد: یکی از موانعی که وجود دارد موضوع استانداردسازی است اکنون برخی از بوم‌گردی‌ها خود را بی‌نیاز از تمدید مجوز می‌دانند چرا که برخی از واحدها بدون مجوز در حال فعالیت هستند. این در حالی است که تفاهم‌نامه‌ای را با صندوق کارآفرینی امید انجام شده اما تسهیلات مرتبط در اختیار بوم‌گردی‌ها قرار نگرفته است.

رئیس جامعه انجمن‌های حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران ادامه داد: حضور در نمایشگاه‌های خارجی یکی دیگر از درخواست‌های ما است که خوشبختانه در نمایشگاه روسیه اولین قدم برای حضور بوم‌گردی‌ها برداشته شده است. ضمن این که از وزارتخانه تقاضا داریم تا در موضوع آموزش به ما کمک کنند و در این باره از ما حمایت کنند.

بوم‌گردی‌ها پیشانی گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی هستند

صادق کاظمیان نایب رئیس انجمن حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی، نیز در این نشست با بیان اینکه بوم‌گردی‌ها می‌توانند به‌عنوان پیشانی وزارتخانه عمل کند به نیاز ظرفیت‌سنجی اقامتگاه‌های بوم‌گردی، تفویض اختیار، توجه به بوم‌گردی‌ها در تعریف مسیرهای گردشگری و بهداشت اشاره کرد.

برگزاری همایش ملی بوم‌گردی‌ها و راه‌اندازی نشریه علمی تخصصی بوم‌گردی پیشنهادهای مطرح شده از سوی سعید سجادی رئیس انجمن بوم‌گردی کردستان مطرح شد.

باقری رئیس جامعه انجمن‌های حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان گلستان نیز در این نشست گفت: بوم‌گردی‌ها خانواده‌محور هستند و نباید با بخشنامه اداره شوند.

مازیار آل داود مؤسس اولین اقامتگاه بوم‌گردی کشور نیز در این نشست در سخنانی گفت: مشکلات متعددی سر راه بوم‌گردی‌ها وجود دارد که با توجه به این که بوم‌گردی‌ها آبروی گردشگری ایران هستند، باید مشکلات این حوزه را برطرف کنیم.

او افزود: بوم‌گردی‌ها نیازمند نگاه ویژه هستند چرا که بوم‌گردی‌ها یک اتفاق ویژه در گردشگری ایران بودند و اکنون با مشکلاتی روبه‌رو هستند و معیشت و شغل روستاییان از محل بوم‌گردی رو به کاهش است.

آل داود خاطرنشان کرد: فشار زیادی روی بوم‌گردی‌ها است و برخی از واحدها در حال تعطیلی هستند در حالی که توجه به بوم‌گردی‌ها می‌توانست آن‌ها را در مسیر پیشرفت قرار دهد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *