۵ نشست علمی با موضوع میراث عاشورایی برگزار شد

پنج نشست علمی در حوزه میراث‌ عاشورایی با حضور اندیشمندان، محققان و پژوهشگران مردم‌شناسی و هنرهای سنتی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، در نخستین نشست که ۴ مرداد ۱۴۰۲ به دبیری پرویز فیضی کارشناس مسئول پژوهشکده مردم‌شناسی برگزار شد، موضوعات «آئین‌های عزاداری محرم به مثابه مکانیسم تغییرات اجتماعی و فرهنگی در ایران»، «محرم در فرهنگ مردم بختیاری»، «مردم‌شناسی عواطف در آئین‌های مردم محرم»، «محرم در گیلان» و «سنت‌های عاشورا در میان ترکمن‌ها» مورد بررسی قرار گرفت.

در دومین نشست به دبیری زهرا زارع عضو هیأت علمی پژوهشکده مردم‌شناسی، مباحث «کربلاهای محلی و نمادهای عاشورایی در جهان»، «آیین‌های محرم در استان کرمانشاه»، «مناسک محلی و ظرفیت‌های گردشگری مذهبی محرم در خوزستان» و «کاربرد هنر در دسته‌های عزاداری محرم در شیراز» از سوی سخنرانان مطرح شد.

عناوین «آئین‌های محرم در کرمان»، «بارگاه‌گردانی محرم در شهر دیرم استان فارس»، «نماد و نشانه‌شناسی عزاداری ماه محرم (مطالعه موردی علم و نشانه‌ها در خراسان جنوبی)» و «کاشان جلوه‌گاه میراث‌فرهنگی ناملموس» نیز در سومین نشست با دبیری گلفام شریفی عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به بحث نهاده شد.

در چهارمین نشست به دبیری طیبه عزت اللهی نژاد مدیر گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه سخنرانان موضوعات «بازتاب انگاره‌های شیعی در هنر نقاشی خط»، «تجلی سنت در حماسه نگاری عاشورا»، «تحلیل بر شیوه‌های روایت تصویر در نقاشی قهوه‌خانه‌ای بر اساس پیش متنیت» و «پیام‌های عاشورایی در پرده‌های عزاداری با ترکیب بند محتشم» را مطرح کردند.

در پنجمین و آخرین نشست نیز که به دبیری هادی بابایی فلاح برگزار شد موضوعات «مجالس عاشورایی در کاشیکاری قاجاری حسینیه مشیر»، «بازتاب عقاید شیعی در منسوج آل بویه»، «نقش ادبیات در تجلی مضامین قرآنی در نگارگری قدیم ایران» و «محتشم و کاشی‌های تکیه معاون الملک کرمانشاه» مورد بحث قرار گرفت.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *