۳ پیک سفر تا پایان ۱۵ مهرماه

معاون گردشگری گفت: پیش بینی می‌شود با توجه به در پیش بودن ۳ پیک سفر، سفرها در سراسر کشور تا ۱۵ مهرماه ادامه یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی علی اصغر شالبافیان با حضور در پنجاه و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که به مناسبت مدیریت سفرها در دهه پایانی ماه صفر و دهه پایانی ماه شهریور با حضور نمایندگان ۲۸ دستگاه اجرایی در محل سالن خلیج فارس برگزار شد، گفت: در حال حاضر با سه پیک سفر مواجه هستیم که تعطیلات پایان ماه صفر و تعطیلات نیمه نخست مهرماه را در بر خواهد گرفت.

وی افزود: این در حالیست که در تعطیلات پایانی ماه صفر مقصد تعداد قابل توجهی از زائرین به سمت شهر مشهد مقدس در استان خراسان رضوی خواهد بود و به تبع این اقدام استان‌های همجوار از جمله استان‌های گلستان، خراسان جنوبی و سمنان نیز در برگیرنده پراکندگی سفرهای این ایام قرار خواهند بود.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با توجه به اینکه زائرین ایام پایانی ماه صفر به تدریج از استان خراسان رضوی و استان‌های همجوار خارج می‌شوند، افزود: برای مدیریت خروج زائرین نیاز است ستادهای اجرایی خدمات سفر استان‌ها با اتخاذ تدابیر لازم از جمله ادامه فعالیت موکب ها دو الی سه روز پس از پایان شهادت امام رضا (ع) اقدامی شایسته در میزبانی از زائرین انجام دهند.

شالبافیان با تاکید بر اینکه فعالیت ستادهای اجرایی خدمات سفر در استان‌ها با پایان ماه صفر به اتمام نخواهد رسید، افزود: با توجه به اینکه پیش بینی می‌شود بیشترین حجم خروج از استان خراسان رضوی روز جمعه خواهد بود، به همین جهت در مسیر بازگشت فعالیت دستگاه‌ها و خدمات رسانی به زائرین نیز تداوم خواهد داشت. از این رو همکاران استانی باید به نیروهای محلی و موکب هایی که داوطلبانه فعالیت می‌کنند برای استمرار فعالیت اطلاع رسانی کنند و حمایت‌های لازم را به عمل آورند.

معاون گردشگری با اشاره به اینکه همواره از دیرباز با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی با پیک سفرهای تابستانی روبه رو خواهیم بود، گفت: پیش بینی می‌شود زائرینی که از استان خراسان رضوی خارج می‌شوند در استان‌های گلستان، مازندران و و سایر استان‌ها ماندگار خواهند داشت و تراکم جمیعت به استان‌های شمالی منتقل می‌شود. از این رو از دستگاه‌های خدمات سفر استانی تقاضا دارم تمهیدی جدی برای مدیریت سوانح جاده‌ای داشته باشند.

شالبافیان با اشاره به اینکه طبق آمار بیش از ۷۶ درصد سفرهای هموطنان سراسر کشور به صورت زمینی انجام می‌شود، افزود: این موضوع نشان می‌دهد که اگر تمرکز و توجه جدی به مدیریت سفرهای زمینی و کنترل حوادث داشته باشیم گام بزرگی برای افزایش ایمنی و امنیت گردشگران برداشته خواهد شد.

وی اقداماتی از جمله برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی ویا کمپین سی – شصت را تمهیداتی به منظور ترغیب گردشگران به توقف و افزایش استراحت رانندگان عنوان کرد.

شالبافیان همچنین به منظور مدیریت زائرین در تعطیلات دهه پایانی ماه صفر یادآور شد: از همکاران صدا و سیما به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد مرکزی هماهنگی ستاد سفر تقاضا دارم که به منظور لزوم تدارک محل اقامت در شهر مشهد مقدس ونیز تهیه بلیت برگشت اطلاع رسانی گسترده داشته باشند که این اقدام نیز می‌تواند در مدیریت یکی از اصلی ترین پیک‌های سفر پیش رو مؤثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان رضوی برای ۷۰۰ هزار نفر – شب اقامت تدارک دیده است، اما لحاظ کردن تدابیر مذکور می‌تواند در مدیریت سفرها مؤثر واقع شود.

وی همچنین لحاظ کردن تغییرات آب و هوایی، وجود گرد و غبار ونیزمواج بودن سواحل را نیز یکی از الزامات اطلاع رسانی هر یک از ستادهای اجرایی خدمات سفر عنوان کرد.

شالبافیان همچنین از تعامل و همکاری دستگاه‌های اجرایی در ستادهای استانی قدردانی کرد و گفت تحقق دستاوردهای متعدد از جمله توجه به وضعیت سرویس‌های بهداشتی نمونه‌ای از این اقدام است.

رئیس ستاد سفر با اشاره به حماسه خدمات رسانی ستادهای اجرایی خدمات سفر استان‌ها و دستگاه‌های مختلف گفت: برپایی ۱۸۸۶ موکب در مسیر رفت و برگشت، پیشبرد طرح هر خانه – یک موکب و نیز برگزاری ۱۸ نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها از جمله اقدامات شاخص در ایام خدمت گزاری اربعین بوده است.

کمیسیون امنیت گردشگران خارجی تشکیل می‌شود

همچنین در این نشست مصطفی فاطمی فیروزآبادی، دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر نیز با بیان اینکه در ایام پیش رو با پیک دوم سفرهای گردشگران خارجی نیز روبه رو هستیم گفت: پیش بینی‌های ما حاکی از این است که بسیاری از تورهایی که برای ورود به ایران ثبت نام کرده اند به ویژه از کشورهای همسایه، روسیه و چین در مهر و آبان ماه بیشترین حجم سفرها را سبب شوند.

وی افزود: پیرو پیش بینی مذکور تشکیل کمیسیون امنیت گردشگران خارجی در استان‌هایی که گردشگران خارجی وارد آن استان می‌شوند ضروری است. این اقدام باید با هماهنگی استاندار و معاون سیاسی – امنیتی استاندار و حضور دستگاه‌های امنیتی انتظامی، انجام و مصوبات آن ارسال شود. لازم است تدابیر لازم برای ایمنی و امنیت گردشگران خارجی که پیک دوم سفرهای آنها از مهرماه آغاز خواهد شد، مدنظر قرار گرفته شود.

فاطمی همچنین برنامه ریزی برای مدیریت ترددها و خدمات رسانی در طول مسیر، تسهیل ترددها در مسیرهای ورودی و خروجی به ویژه در استان‌های شمالی، مدیریت نوسانات دمایی، مواج بودن دریا و رعایت نکات ایمنی در سواحل را نیز مطرح کرد.

همچنین در پایان این نشست استان‌های میزبان در ایام پیک سفرهای پیش رو و نیز اعضای دستگاه‌های اجرایی با ارائه آخرین گزارش از اقدامات خود شرایط میزبانی شایسته از گردشگران و مدیریت سفرهای پیش رو را اعلام کردند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *