۲۳۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنایع دستی

معاونت صنایع دستی کشور در گزارشی اعلام کرد؛ در این هفته ۹۰ پروژه با ظرفیت اشتغالزایی ۹۷۷ نفر و با حجم سرمایه گذاری ۲۳۳ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، هفته صنایع دستی با حدود ۳۰۰ برنامه در استان‌های کشور آغاز شده است. معاونت صنایع دستی کشور در گزارشی اعلام کرده است؛ این هفته ۹۰ پروژه با ظرفیت اشتغالزایی ۹۷۷ نفر با حجم سرمایه گذاری ۲۳۳ میلیارد تومان افتتاح می‌شود. ۶۰ کارگاه تولیدی، ۱۷ بازارچه و فروشگاه، ۹ خانه یا موزه صنایع دستی، دو مرکز آموزشی و افتتاح اولین محله‌های صنایع دستی در محله بالاکف و اسحاق بیگ شیراز این پروژه‌ها را شامل می‌شود.

بیشترین تعداد این پروژه‌ها در استان اصفهان و مازندران وجود دارد. همچنین محله هنر و صنایع دستی شیراز با ۵۰ کارگاه و ۱۰۰ میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری که منجر به اشتغال مستقیم ۱۳۰ نفر خواهد شد در هفته صنایع دستی آماده بهره برداری است.

 ۲۳۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنایع دستی

برخی دیگر از این پروژه‌های آماده بهره برداری شامل بزرگ بازارچه صنایع دستی در تخت جمشید با اشتغال ۳۰ نفر، بازارچه صنایع دستی زند با اشتغال مستقیم ۱۲ نفر، کارگاه قلمزنی در اصفهان، مجتمع کارگاه گره چینی و کارگاه تولیدی دست دوز است.

همچنین قرار است اختتامیه گام اول و دوم رویداد ملی سه گام در این هفته برگزار شود. برگزاری نمایشگاه با ۶۰۰ اثر منسوجات و رودوزی‌های سنتی و انتخاب ۶ اثر برگزیده، تجاری سازی محصول طرح‌های برتر با مشارکت بخش خصوصی، عقد تفاهم نامه با انجمن طراحان لباس و پارچه اقدامات انجام شده این رویداد بوده است.

بر اساس اعلام معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی ۵۱۷ هزار و ۲۰۰ نفر در حوزه تولید صنایع دستی شاغل هستند. سهم زنان در اشتغال صنایع دستی ۷۰ درصد، سهم روستاییان ۳۰ درصد و تعداد تشکل‌ها و تعاونی‌های مرتبط یک هزار و ۲۷۰ تشکل است.

 ۲۳۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنایع دستی

بیشترین تعداد شاغلان در ۱۸ گروه صنایع دستی نیز مختص استان هرمزگان، کرمان، گیلان، گلستان، اصفهان و فارس است.

بافته‌های داری و غیرداری، رودوزی‌های سنتی، صنایع دستی، چوبی و حصیری، پوشاک و نساجی سنتی بیشترین آمار شاغلان را به خود اختصاص داده است.

همچنین تاکنون ۷۰ هزار و ۵۲۵ فقره کارت صنعتگری صادر شده است. ۴۰۸ هزار و ۴۶۲ پروانه تولید انفرادی و ۳۸ هزار و ۶۱۳ پروانه تولید کارگاهی نیز از جمله مجوزهای صادر شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *