یک کشف جدید در  تخت جمشید/اتفاق نگران کننده برای کارخانه سیمان

کشف دیواره شرقی در تخت جمشید، افتتاح غرفه ایران در نمایشگاه گردشگری ایتالیا، تخلیه مرکز اسناد کارخانه سیمان وتدوین تقویمی برای فرش از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید قرار است به زودی بخش موزه اسناد کارخانه سیمان ری توسط یکی از مؤسسه‌های هنرهای تصویری به منظور فیلمبرداری تخلیه شود این درحالی است که هزاران سند این مرکز در معرض فروپاشی در این بخش نگهداری می‌شود.

وضعیت اسنادی که در کارخانه سیمان ری نگهداری می‌شود مناسب نیست رطوبت و فضایی که این اسناد در آنجا نگهداری می‌شوند تنها برای حفاظت از آنهاست وگرنه هزاران سند موجود است که مرمت، سم زدایی و حفاظت استاندارد از آنها اقدام سختی است.

مرکز اسناد کارخانه سیمان ری تخلیه می‌شود

اگر تا به امروز نیز این اسناد در کارخانه سیمان ری که باید به یک مرکز گردشگری و تاریخی در شهر تهران تبدیل می‌شد، حفاظت شده، به دلیل دلسوزی مدیران و پیشکسوتانی است که تا به امروز در این کارخانه تلاش کرده اند این مکان را به یک جاذبه تبدیل کنند.

مرکز اسناد کارخانه سیمان ری تخلیه می‌شود

کارخانه سیمان ری بارها محل فیلمبرداری سریال‌ها و فیلم‌های مختلف بوده است و هر بار ردی از این فیلمبرداری‌ها در این کارخانه به جا ماند تنها چیزی که عاید کارخانه شد زخم‌هایی است که صحنه سازی ها به آن زده است وگرنه آورده‌ای برای این کارخانه نداشته اند.

حالا در اقدامی جدیدتر قرار است موزه اسناد آن را به صورت کامل تخلیه کنند تا این بخش از کارخانه برای فیلمبرداری یک سریال خانگی آماده و فضاسازی شود. اینکه چطور این تخلیه صورت گیرد قطعاً برای تعدادی از کارگرانی که اهمیت اسناد را نمی‌دانند سهل خواهد بود اما برای کسانی که می‌دانند بیش از ۴۰۰ هزار سند این بنا و کارکنانش تمام هویت کارخانه است غیر ممکن است. با این وجود ۳۰ مهر ماه آخرین فرصت برای قربانی کردن هویت موزه سیمان ری است.

سند ملی توسعه صنایع‌دستی کشور تدوین می‌شود

سند ملی توسعه صنایع‌دستی کشور تدوین می‌شود

این هفته نشست سند ملی توسعه صنایع‌دستی کشور با حضور مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، سیدهادی سیادت مدیرکل حوزه ریاست صندوق نوآوری و شکوفایی نهاد ریاست جمهوری، اعظم میرزمانی مدیر امور هنر و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمد آل امین قائم مقام طرح و برنامه ریزی صدا و سیما، کاظم نظری رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره، مهدی محمدی مدیر گروه صنایع‌دستی دانشگاه سوره، سیدجمیل احمدی مدیرکل دفتر پژوهش و برنامه‌ریزی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سید مهدی سادات مدیر دبیرخانه خلاق معاونت علمی ریاست جمهوری و مدیران کل و مشاوران حوزه صنایع‌دستی در وزارت میراث‌فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای جلسه جلالی ضمن خیرمقدم به حاضران در نشست گفت: سند ملی توسعه صنایع‌دستی کشور با هدف توسعه کمی و بهبود کیفی و همچنین حفظ، احیا و ارتقای ارزش‌های معنوی و مادی صنایع‌دستی تدوین می‌شود.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور ادامه داد: در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه و بهبود فضای کسب و کار و تقویت نظام نوآوری صنایع و نیز تقویت فرصت‌ها و توانمندی‌های فرهنگی موجود در کشور، تدوین سند جامع صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور در دستور کار این معاونت قرار دارد.

وی افزود: این سند که با حضور کارشناسان شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمایندگان گمرک جمهوری اسلامی، کارشناسان برنامه و بودجه دانشگاهیان، کارشناسان و فعالان و دست اندرکاران صنایع‌دستی در حال نگارش و احصای دیدگاه‌ها و ارزیابی مشکلات و مسائل مرتبط با این حوزه است مبتنی بر استراتژی‌های آگاهانه، خلاقانه، آینده‌نگر و آینده‌ساز خواهد بود.

جلالی گفت: رونق صنایع‌دستی در کشور در گروی تعامل جمعی و حفظ زنجیره ارزش است چرا که این هنر صنعت دارای اصالت، شکوه و توانمندی‌های بالقوه‌ای است که می‌تواند برای جامعه معنی‌آفرین و ارزش‌آفرین باشد.

آماده بازگرداندن اشیای تاریخی مکشوفه از ساوه هستیم

آماده بازگرداندن اشیای تاریخی مکشوفه از ساوه هستیم

خبر خوب این هفته وعده‌ای بود که مصطفی مرزبان داد. مدیرکل میراث‌فرهنگی استان مرکزی از آمادگی این اداره‌کل برای بازگرداندن کتیبه مسجد جامع و برخی اشیای تاریخی مکشوفه از ساوه خبر داد.

مصطفی مرزبان مدیرکل این استان تصریح کرد: درک می‌کنیم که مردم ساوه می‌خواهند اشیای تاریخی کشف شده از این شهرستان را در ساوه تماشا کنند و این حق ساوجی‌هاست اما باید به دنبال ایجاد زیرساخت‌های لازم هم باشیم که ان‌شاء‌الله به‌زودی با برگزاری جلساتی در ساوه برای آن چاره‌اندیشی می‌کنیم.

یک پیشنهاد برای سفرهای گردشگران کشورهای همسایه

یک پیشنهاد برای سفرهای گردشگران کشورهای همسایه

این هفته مریم جلالی معاون صنایع دستی کشور چند روز پیش به نمایندگی از سوی وزیر میراث فرهنگی به مراسم روز جهانی گردشگری که توسط سازمان جهانی UNWTO در شهر ریاض عربستان برگزار شده بود، دعوت شد. در کنار این مراسم دفتر منطقه‌ای گردشگری در عربستان نیز افتتاح شد و وزرا و متولیان گردشگری کشورهای مختلف در آن حضور پیدا کردند. تا ضمن برگزاری مراسم، در نشست‌ها و کنفرانس‌های مختلف شرکت کرده و عربستان نیز خود را به متولیان کشورهای منطقه معرفی کند.

پیرو این سفر، جلالی گفت: مقاله‌ای درباره صنایع دستی به عنوان سرمایه گذاری سبز در گردشگری ارائه کردم. به این معنی که حتی اگر هتل ساخته می‌شود؛ باید با رویکرد صنایع دستی باشد.

وی گفت: در مراسم سازمان جهانی گردشگری؛ نمایندگان ۱۲۰ کشور حضور پیدا کرده و پنل هایی با موضوعاتی از جمله زنان، راه‌های بین المللی، صندوق‌های توسعه گردشگری و… برگزار شد. من هم سعی کردم با متولیان کشورهای دیگر از جمله با رئیس صندوق توسعه گردشگری عربستان گفت‌وگو کنم. این صندوق برای آموزش گردشگری به آحاد مردم ایجاد شده و سرمایه گذاری‌های کلان می‌کند. آنها ذی نفعان و ذی ربطان را شناسایی کرده و آموزش داده‌اند.

۱۷ بنای تاریخی اصفهان به سرمایه‌گذاران واگذار شد

۱۷ بنای تاریخی اصفهان به سرمایه‌گذاران واگذار شد

۱۹ بنای تاریخی و فضای فرهنگی و پذیرایی که مالکیت آنها در اختیار وزارت میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان است، به مزایده گذاشته و از این تعداد ۱۷ بنا به سرمایه گذار واگذار شد.

این بناها شامل خانه تاریخی شیخ الاسلام، خانه دهدشتی، چایخانه واقع در باغ فین کاشان، قسمتی از طبقه دوم مجموعه میدان امام، کافه حیاط پیش آهنگی، نقش خانه هنرهای سنتی، سردر قیصریه، کافه گالری میراث، کافه داخل چهل ستون، غرفه شماره ۱ کاخ موزه چهل ستون درب شرقی، غرفه شماره ۲ کاخ موزه چهل ستون درب شرقی، غرفه شماره ۳ کاخ موزه چهل ستون درب شرقی، غرفه شماره ۴ کاخ موزه چهل ستون درب شرقی، خانه ارسطویی، قسمتی از محوطه کوه آتشگاه، غرفه واقع در مسجد شیخ لطف الله، غرفه واقع در مسجد امام، غرفه واقع در عالی قاپو، پارکینگ واقع در باغ فین کاشان است. از این تعداد دو بنا به دلایل مختلف از واگذاری به سرمایه گذار باز ماندند.

تدوین تقویمی برای موزه فرش

تدوین تقویمی برای موزه فرش

محمد جواد اینانلو مدیر موزه فرش ایران در نخستین رویداد فرش تهران که با حضور اساتید حوزه فرش ایران در موزه فرش ایران برگزار شد گفت: اگر امروزه فرش ایران توانسته جایگاه ویژه‌ای داشته باشد و هویت فرش ایران پابرجا بماند برگرفته از زحمات بافندگان و علاقمندان و اساتید این حوزه است علاوه بر آن نیز اگر امروزه موزه فرش ایران توانسته در کشور جایگاه ویژه‌ای داشته باشد مرهون زحمات مدیران این موزه است.

وی با اشاره به اینکه در تلاش بودیم تا علاقمندان فرش ایران را گردهم جمع کنیم، تصریح کرد: مدیران سابق میراث همگی جز پاسبانان میراث فرهنگی بوده‌اند و امروز نیز ما ادامه دهندگان این مسیر هستیم و قصد داریم تا این امانت را حفظ کنیم.

این مسئول با اشاره به اهمیت رویداد محوری در موزه فرش ایران تصریح کرد: در نظر داریم تا در راستای پویایی موزه، تقویمی را برای موزه تعریف کنیم و با برگزاری رویدادهای متعدد موزه را احیا کنیم.

نمایان شدن سرتاسر دیواره شرقی دروازه پردیس پارسه تخت جمشید

نمایان شدن سرتاسر دیواره شرقی دروازه پردیس پارسه تخت جمشید

این هفته خبر رسید که فصل سیزدهم کاوش‌های باستان‌شناسی دروازه پردیس پارسه تخت جمشید در محوطه باستانی تل آجری، مرودشت فارس، به سرپرستی علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز و پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا به صورت مشترک با همکاری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و معاونت میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در حال انجام است.

علیرضا عسکری چاوردی سرپرست هیأت باستان‌شناسی با اعلام این خبر و با اشاره به اینکه سیزدهمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی هیئت مشترک ایرانی ایتالیایی در محوطه باستانی تل آجری در حال انجام است، مهمترین دستاورد پژوهشی این فصل را کشف کامل دیواره شرقی دروازه پارسه تخت جمشید و شناسایی پلان کامل بنای دروازه اعلام کرد و گفت: دیوار شرقی این دروازه به طول ۴۰ متر و پهنای ۱۰ متر سرتاسر از آجر و خشت و هسته این دیوار سترگ به ضخامت ۵ متر از خشت خام و از هر طرف نمای داخلی و بیرونی به پهنای ۲/۵ متر با آجر بنا شده است.

وی از جالب‌ترین فنون بکار رفته در ساخت دیواره بزرگ دروازه پارسه تخت جمشید را استفاده گسترده از ملات قیر دانست و تصریح‌کرد: ملات بکار رفته در بین رَج های آجری سرتاسر پهنه این دیوار از نوعی ملات قیر است که در دوره هخامنشی به صورت گسترده استفاده شده و به نظر می‌رسد از قیر عمدتاً به عنوان ملات ساختمانی برای ساخت بنا استفاده شده است.

این باستان‌شناس، از جالب توجه‌ترین کشفیات اخیر را نمایان شدن سرتاسر دیواره شرقی دروازه با آجرهای لعابدار رنگین اعلام کرد و افزود: کشف پنل‌های رنگین لعابدار از ردیف حیوانات اسطوره‌ای، گل‌های هشت پر و آجرهای لعابدار سفید، زرد، آبی و سبز رنگ نشان می‌دهد که این دروازه در دوران شکوه خود یکی از مشهورترین دروازه‌های جهان باستان بوده است.

حضور نمایندگان ایران در مهم‌ترین رویداد بین‌المللی گردشگری

در بیست و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری و صد و نوزدهمین و صد و بیستمین شورای اجرایی این سازمان که در شهر سمرقند ازبکستان برگزار می‌شود بالغ بر ۱۶۰ کشور حضور دارند.

در رویدادهای مذکور عملکرد دو سالانه سازمان جهانی گردشگری در بازه زمانی ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و در عین حال دستور کار این سازمان در دو سال آتی نیز از سوی این مجمع تعیین و در دستور کار شورای اجرایی UNWTO قرار می‌گیرد.

همچنین شورای اجرایی با پیگیری مصوبات مجمع عمومی و فعال‌سازی کمیته‌های تخصصی سعی در اجرایی کردن آنها دارد.

دیدار با مقامات گردشگری کشورهای مختلف با هدف توسعه روابط گردشگری با مقاصدی که قرابت فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران دارند و نیز حضور در مراسم انتخاب روستاهای جهانی گردشگری نیز بخش دیگری از برنامه‌های پیش رو به شمار می‌آید.

افتتاح غرفه ایران در نمایشگاه بین المللی گردشگری ایتالیا

افتتاح غرفه ایران در نمایشگاه بین المللی گردشگری ایتالیا

شصتمین دوره نمایشگاه «تی تی جی» ۲۰۲۳، ایتالیا با حضور نمایندگان و کنشگران صنعت گردشگری ایران در شهر ریمینی این کشور آغاز به کار کرد.

در این نمایشگاه که روز چهارشنبه ۱۹ مهر ماه ۱۴۰۲ افتتاح شد، غرفه ایران در سالن شماره C3 در محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌های RIMINI EXPO CENTER قرار دارد.

این نمایشگاه تا ۲۱ مهر ماه دایر خواهد بود و تورگردانان ایرانی در طول این سه روز، جاذبه‌های گردشگری، ظرفیت‌های سرمایه گذاری و تورهای سفر به ایران را به گردشگران و بازدیدکنندگان معرفی خواهند کرد.

محمدحسین صوفی مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، در مراسم آغاز به کار غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه TTG ایتالیا گفت: با توجه به ظرفیت‌های بیشمار گردشگری ایران در حوزه‌های مختلف تاریخی و تمدنی و نیز وجود آثار طبیعی و دیدنی فراوان در نقاط مختلف کشورمان و همچنین علاقه و اشتیاق گردشگران دنیا برای بازدید از ایران، شرکت در نمایشگاه‌های گردشگری فرصتی مناسب و مغتنم برای معرفی بیشتر و بهتر این ظرفیت‌ها است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *