یک پیشنهاد برای سفرهای گردشگران کشورهای همسایه

معاون صنایع دستی کشور در سفرش به عربستان گفت: عربستان می‌تواند هاب منطقه برای ورود گردشگران به ایران باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، مریم جلالی معاون صنایع دستی کشور چند روز پیش به نمایندگی از سوی وزیر میراث فرهنگی به مراسم روز جهانی گردشگری که توسط سازمان جهانی UNWTO در شهر ریاض عربستان برگزار شده بود، دعوت شد. در کنار این مراسم دفتر منطقه‌ای گردشگری در عربستان نیز افتتاح شد و وزرا و متولیان گردشگری کشورهای مختلف در آن حضور پیدا کردند. تا ضمن برگزاری مراسم، در نشست‌ها و کنفرانس‌های مختلف شرکت کرده و عربستان نیز خود را به متولیان کشورهای منطقه معرفی کند.

پیرو این سفر، جلالی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: مقاله‌ای درباره صنایع دستی به عنوان سرمایه گذاری سبز در گردشگری ارائه کردم. به این معنی که حتی اگر هتل ساخته می‌شود؛ باید با رویکرد صنایع دستی باشد.

وی گفت: در مراسم سازمان جهانی گردشگری؛ نمایندگان ۱۲۰ کشور حضور پیدا کرده و پنل هایی با موضوعاتی از جمله زنان، راه‌های بین المللی، صندوق‌های توسعه گردشگری و… برگزار شد. من هم سعی کردم با متولیان کشورهای دیگر از جمله با رئیس صندوق توسعه گردشگری عربستان گفت‌وگو کنم. این صندوق برای آموزش گردشگری به آحاد مردم ایجاد شده و سرمایه گذاری‌های کلان می‌کند. آنها ذی نفعان و ذی ربطان را شناسایی کرده و آموزش داده‌اند.

جلالی افزود: در حال حاضر عربستان دفتر منطقه‌ای خاورمیانه را افتتاح کرده که آموزش‌هایی درباره گردشگری به مردم جهان می‌دهد. آنها می‌خواهند جهان را با ظرفیت‌های این منطقه آشنا کنند.

معاون صنایع دستی گفت: دیداری با سلطان محمد مسلم معاون بین الملل وزیر گردشگری عربستان داشتم. رفع موانع حضور گردشگران برایشان جذاب بود. پیشنهاد ایجاد کارگروه عملیاتی در این باره دادم. چون متوجه شدم مردم عربستان خاطره خوبی از سفرهای پزشکی و گردشگری سلامت ایران دارند همچنین علایق مشترکی بین دو کشور در حوزه‌های تمدنی و مرمت و صنایع دستی وجود دارد. بنابراین زیرساخت‌های فرهنگی آنها از ایران آماده است و آنها خاطره خوبی از ایران دارند و با آغوش باز درصدد رفع موانع مراودات گردشگری و صنایع دستی و میراث فرهنگی هستند.

وی با بیان اینکه معتقدم میراث فرهنگی ریشه، گردشگری شبکه مویرگی و آوند و صنایع دستی میوه درخت تناور اقتصاد فرهنگی است گفت: بازرگانان زمانی که با سفرهایشان به شرق دور می‌رفتند، صنایع دستی و فرهنگ ما را با خودشان می‌بردند و معرفی می‌کردند. صنایع دستی همیشه جز زندگی ما بوده است.

وی گفت: با توجه به ابتکار ایران و آزاد شدن عبور خودروهای گردشگری از مرز عراق، کشور عربستان این قابلیت را دارد که هاب عبور گردشگران قطر و عمان و مسیر گردشگری زمینی باشد و از این پیشنهاد هم استقبال شد. همگرایی منطقه در این حوزه‌ها می‌تواند کمک کند جغرافیای فرهنگی داشته باشیم و در حوزه‌های اقتصاد خلاق و اقتصاد فرهنگ نقش آفرینی کنیم.

جلالی ادامه داد: جمله‌ای را به دبیر منطقه‌ای گردشگری سازمان جهان گردشگری گفتم که برایشان جالب بود و آن هم اینکه اگر گردشگری در جهان امروز یک دانش است در خاورمیانه گردشگری و مهمان نوازی سبک زندگی است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *