گلیم بافی عنبران محله آستارا در حد کلاس جهانی

آستارا- «گلیم» یکی از فاخرترین دست سازه‌های ایران و گیلان است که در رشته رشته تار و پود آن معماری عمیقی از هویت، اصالت و فرهنگ جانمایی شده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – بهرام قربانپور: تنوع رنگ، در عین حال سادگی و فروتنی آثار گرانبهای صنایع دستی دنیایی از رمز و راز در دل نهفته دارند. یکی از زیباترین و پر رمز و راز ترین آثار صنایع دستی و هنرهای سنتی «گلیم بافی» است، هنری که در بیشتر شهرهای ایران با معماری، طرح و الگویی متفاوت، رخ نمایی می‌کند.

«گلیم» یکی از فاخرترین دست سازه‌های ایران و گیلان است که در رشته رشته و تار و پود آن معماری عمیق هویت، اصالت و فرهنگ جانمایی شده است. الهام گیری هنرمندان از سبک زندگی، هویت و روادید روزمره در خلق «گلیم» بر سادگی، بی آلایشی، زیبایی، ظرافت و پرمحتوایی این اثر هنری و سنتی افزوده است.

گلیم بافی عنبران محله آستارا در حد کلاس جهانی

در هم تنیدگی عنبران محله با گلیم بافی

نقش و نگار دل بافته‌های «گلیم» از خطه گیلان برخاسته از کنش‌های فکری، اعتقادی و آمیختگی آن بر زیبایی‌های کم نظیر طبیعی و تاریخی این استان است. هر چه در لایه‌های این دل بافته‌های هنری و سنتی، عمیق می‌شوید ژرف اندیشی، متانت و ساده زیستی مردمان دیار میرزا کوچک خان جنگلی را می‌توانید به نظاره بنشینید.

وقتی می‌خواهیم از «گلیم» ایرانی و گیلانی حرف بزنیم ناخودآگاه نام «عنبران» در ذهن نقش می‌بندد. «عنبران» کجاست!؟، عنبران یا عنبران محله نام یک روستایی در شهرستان مرزی و بندری آستارا، که شغل اکثر ساکنین محل «گلیم بافی» است، درهم تنیدگی و پیوستگی عمیق «گلیم بافی» با «عنبران»، از شاهکارهای هنری گیلان و آستارا به شمار می‌رود.

عشق بازی عنبران محله‌ای ها با «گلیم بافی» به حدی جهان گیر شده است که پای «سعد القدومی» رئیس شورای جهانی صنایع دستی را به این روستا اعجازانگیز باز کرد. حیرت، ذوق زدگی و رضایتمندی رئیس شورای جهانی صنایع دستی را می‌توان در لحظه لحظه بازدید از خانه کارگاه‌های گلیم بافی عنبران محله آستارا دید.

«سعد القدومی» که در بازدید از توانمندی‌ها و قابلیت‌های فوق العاده گلیم بافی و صنایع دستی در روستای عبران محله آستارا حیرت زده شده بود گفت: قابلیت‌های عنبران محله در گلیم بافی کم نظیر و شایسته تقدیر است.

وی با اشاره به پیشینه و سابقه کهن گلیم بافی افزود: زنده نگه داشتن این رسم کهن در بین اقشار مختلف و روستاییان این منطقه، عنبران محله را متمایز کرده است.

گلیم بافی عنبران محله آستارا در حد کلاس جهانی

گلیم عنبران محله قابلیت ثبت جهانی دارد

رئیس شورای جهانی صنایع دستی با بیان اینکه هنر ایرانی علاقه مندان زیادی در دنیا دارد، گفت: هنر صنایع دستی ایران و گیلان با قدمت و شگفتی که دارد می‌تواند به قطب اقتصادی تبدیل شود.

القدومی با اشاره به جاذبه‌های بصری روستای عنبران محله آستارا اضافه کرد: عنبران محله در کنار شگفتی‌های صنایع دستی و گلیم بافی، از لحاظ جذابیت‌های طبیعی و روستایی هم حرفی برای گفتن دارد.

وی با بیان اینکه تلاش هنرمندان صنایع دستی باید تبدیل به اقتصاد و درآمد شود، افزود: صادرات گلیم عنبران محله آستارا باید در اولویت قرار گیرد.

رئیس شورای جهانی صنایع دستی با اشاره به پارامترها و قابلیت‌های گلیم بافی در عنبران محله اضافه کرد: گلیم عنبران محله قابلیت ثبت جهانی دارد.

القدومی با اشاره به نگرش خانوادگی به گلیم بافی در عنبران محله آستارا بیان کرد: مشارکت تمام اعضای خانواده برای بافتن گلیم در این روستا بسیار قابل تحسین است.

وی، در هم تنیدگی فرهنگ و هنر در روستای عبران محله افزود: عنبران محله می‌تواند الگوی خوبی در حوزه روستاهای گردشگری و صنایع دستی در جهان باشد.

گلیم بافی عنبران محله آستارا در حد کلاس جهانی

گیلان روی ثروت هنر خوابیده است

«مریم جلالی» معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور که به همراه رئیس شورای جهانی صنایع دستی به گیلان و روستای عنبران محله سفر کرده است گفت: گلیم عنبران محله آستارا می‌تواند بسترساز تحول اقتصادی منطقه باشد.

وی با اشاره به قابلیت‌های صنایع دستی و گلیم بافی عنبران محله افزود: گلیم عنبران محله آستارا تعامل اجتماعی و فرهنگی با گلیم عنبران اردبیل دارد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان اینکه گیلان روی ثروت هنر خوابیده است، گفت: توسعه اقتصادی و صادرات محور صنایع دستی گیلان در اولویت است.

جلالی با اشاره به ظرفیت زمینی، هوایی، دریایی و ریلی ارتباط گیلان با کشورهای همسایه اضافه کرد: با بسته بندی درست و همچنین جاذبه سازی و ذائقه شناسی می‌توان اقتصاد این حرفه را رونق بخشید.

وی بیان اینکه گلیم عنبران محله حیرت انگیز است، افزود: بانوان هنرمند صنایع دستی عنبران محله آستارا با کم‌ترین امکانات کارهای خارق العاده ای انجام می‌دهند.

لزوم جوان گرایی در حوزه دست سازه ها

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با تاکید بر لزوم جوان گرایی در حوزه دست سازه ها و صنایع دستی، اضافه کرد: انتقال نسل به نسل و سینه به سینه یافته های صنایع دستی بویژه گلیم بافی باید در دستور کار قرار گیرد.

جلالی با بیان اینکه جوان گرایی در صنایع دستی منجر به خلق ایده های نو می شود، گفت: بروزرسانی و ایده پدرهای در صنایع دستی سرعت گام گذاری در بازار جهانی را افزایش می دهد.

وی با تاکید بر لزوم اقتصادی سازی صنایع دستی بویژه گلیم، افزود: پویایی اقتصاد صنایع دستی بویژه گلیم در گروه نگاه ذوق آور هنرمندِان است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان اینکه گلیم بافی عنبران محله قابلیت جهانی شدن دارد، گفت: ارزیابی ها در خصوص ثبت رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی انجام شده و قطعاً حضور «سعد القدومی» منشا خیر و برکات برای روستای عنبران محله در کلاس جهانی می شود.

جلالی با تصریح بر اینکه صنایع دستی موید و نماد تعاملات فرهنگی و اجتماعی بین کشورها، شهرها و مردمان است، اضافه کرد: گلیم عنبران نمادی از فرهنگ، هنر و هویت ایرانی و اسلامی است.

وی با بیان اینکه دولت رویکرد اقتصاد هویت بنیان را در پیش گرفته است، افزود: نگاه به صنایع دستی به عنوان نماد هویت بخشی و اصالت ایرانیان مناطق مختلف بویژه گیلان در بخش اقتصاد و درآمد بسیار حائز اهمیت است.

گلیم بافی عنبران محله آستارا در حد کلاس جهانی

تاکید بر نگاه توسعه مند به صنایع دستی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با تاکید بر اینکه هر خانه ایرانی می‌تواند یک کارگاه صنایع دستی باشد، گفت: خانه‌های روستایی گیلان هرکدام نقش یک کارگاه صنایع دستی را ایفا می‌کنند.

جلالی با بیان اینکه نگاه توسعه مند به صنایع دستی اهمیت دارد، اضافه کرد: ظرفیت‌های صنایع دستی ایران و گیلان باید به گفتمان و جریان سازی تبدیل شود.

وی با بیان اینکه صادرات صنایع دستی باید با کنش خردمندانه همراه شود، افزود: دولت در راستای ایجاد مشوق‌های صادراتی در حوزه صنایع دستی گام برداشته است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان اینکه جهان طالب هنر ایرانی است، گفت: صنایع دستی ایران بازار عظیم و پربازده در بازار جهانی دارد که باید به فعلیت برسد.

گلیم عنبران محله جهانی می شود؟

«عنبران محله» آستارا در سال ۹۸ بعنوان روستای ملی گلیم بافی در کشور ثبت شد و بیش از ۹۰ درصد اقتصاد و فعالیت بانوان این روستا به این اثر هنری وابسته است.

حال باید دید که بعد از بازدید نیم روزه «سعد القدومی» رئیس شورای جهانی صنایع دستی و هیئت همراه از قابلیت های گلیم بافی عنبران محله آستارا، این روستا تا چه اندازه به ثبت جهانی شدن نزدیک شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *