کشف خمره سفالی در لاهیجان هنگام خاکبرداری

لاهیجان- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از کشف یک عدد خمره سفالی در حین خاکبرداری برای احداث بنا در خیابان کارگر شهر لاهیجان خبر داد.

ولی جهانی در گفتگو با خبرنگار مهر از کشف یک عدد خمره سفالی در لاهیجان خبر داد و گفت: این خمره در حین خاکبرداری جهت احداث بنا در خیابان کارگر این شهر کشف شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به جزئیات بیشتر از این اثر مکشوفه در لاهیجان، بیان کرد: قسمتی از بدنه خمره شکسته شده و با حضور همکاران یگان حفاظت شهرستان از ادامه کار جلوگیری شد.

جهانی با بیان اینکه خمره تاریخی کشف شده در لاهیجان قابلیت مرمت دارد، گفت: قدمت این شیء تاریخی به سده‌های اخیر باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه در منطقه مورد اشاره هیچ گونه شواهدی از سکونت در دوره‌ی باستان به دست نیامده است، افزود: خمره مکشوفه از سفال قرمز رنگ و بومی است.

مدیرکل میراث فرهنگی ادامه داد: خمره مکشوفه در زیر چند لایه آسفالت قرار گرفته و در خصوص تاریخ و قدمت اثر با توجه به اینکه منطقه مورد نظر آثاری از دوران‌های گذشته را در بر نداشته، با پوشش گیاهان و درختان زیاد، فاقد هر گونه شواهد سکونت در ادوار گذشته بوده است و نمی‌توان در این خصوص اظهار نظر قطعی کرد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *