کشف تازه در موزه تاریخ پزشکی/کلیشه‌های سربی تبلیغی در کمد دربسته

کلیشه‌های سربی که سالها در کمدهای در بسته دانشکده پزشکی پنهان بود و از آنها برای برچسب دارو و مجلات علمی استفاده می شد؛ کشف و در موزه تاریخ پزشکی ایران به نمایش گذاشته شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید نمازی رئیس موزه تاریخ پزشکی ایران در مراسم رونمایی از کلیشه‌های سربی که با حضور رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران در محل موزه برگزار شد، درباره بخش‌های مختلف موزه توضیحاتی داد و با بیان اینکه ماجرای دانشگاه‌ها و کمدهای قفل شده در بیمارستان‌ها و دانشکده‌های پزشکی یک ماجرای تاریخی است گفت: در مرکز طبی کمدی که قفل بود پیدا شد و وقتی در آن را شکستند متوجه شدند قرآنی که هنگام افتتاح مرکز آنجا بوده هنوز هست.

نمازی درباره ماجرای کشف کلیشه‌های سربی دانشکده پزشکی هم گفت: دو سال پیش متوجه شدیم کمدی در دانشکده پزشکی وجود دارد که کلید قفل آن گم شده و کسی تا به حال این کمد را باز نکرده است. وقتی قفل آن را شکستیم متوجه شدیم درون آن تعداد زیادی کلیشه‌های تبلیغاتی سربی برای داروها و لوگوها و عناوین پرتکرار وجود دارد. از این کلیشه‌ها برای برچسب شیشه‌ها و داروها و مجلات داروسازی استفاده می‌شد.

کشف تازه در موزه تاریخ پزشکی/کلیشه‌های سربی تبلیغی در کمد دربسته

وی افزود: ۲۰۰ قطعه از این کلیشه‌ها امروز در موزه تاریخ پزشکی ایران در معرض دید قرار گرفته است و امیدواریم در آینده بتوانیم با موزه گرافیک ایران همکاری داشته باشیم چون این کلیشه‌ها در گرافیک ایران نقش زیادی داشته اند. بنابراین بخشی که در موزه به این کلیشه‌ها اختصاص یافته است را با عنوان غرفه گرافیک خواهیم شناخت. قدمت این کلیشه‌های سربی بیشتر در دوره پهلوی اول و دوم استفاده می‌شدند و در مجله‌های علمی نیز برای تبلیغات مورد بهره برداری قرار می‌گرفتند.

کشف تازه در موزه تاریخ پزشکی/کلیشه‌های سربی تبلیغی در کمد دربسته

مدیر موزه تاریخ پزشکی ایران در این باره گفت: این موزه در سال ۸۰ افتتاح شد اما در این سال‌ها تغییرات زیادی داشت از جمله اینکه بیشتر به تاریخچه معاصر علوم پزشکی پرداخت. این موزه از بخشهای مختلفی از جمله دیرینه شناسی تشکیل شده است. در این موزه می‌توان جراحی معروف شهر سوخته را مشاهده کرد. کتابهای دوران قاجار درباره مسائل پزشکی در بخش اسناد نگهداری می‌شود. خوشحالیم از اینکه برخی از داروخانه‌ها یا دانشکده‌ها نیز برای ایجاد موزه فعال شده اند. از جمله داروخانه‌ای در شهر تبریز که به موزه تبدیل شد. موزه تاریخ پزشکی کاشان را نیز به فرجام می‌رسانیم. در شهرهای مشهد، اصفهان و تهران هم دانشکده‌های بهداشت برای اختصاص فضای موزه‌ای فعالیت می‌کنند.

کشف تازه در موزه تاریخ پزشکی/کلیشه‌های سربی تبلیغی در کمد دربسته

وی گفت: مطب‌های بسیاری داریم که الان رها شده اند داخل مطب‌ها بسیار ممتاز است و به ۷۰ سال پیش برمی گردند اما الان خالی شده و کسی نیست به آنها رسیدگی کند می‌توان از اینها مراقبت بهتری انجام داد.

بنای باقی مانده از دوره قاجار که زمانی به دستور امیرکبیر به عنوان اصطبل شاهی ساخته شد، با تلاش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران و مشارکت سازمان میراث فرهنگی وقت برای ارائه کامل و جامع پیشینه طب قدیم و پزشکی نوین ایران در سال ۸۰ آغاز به کار کرد و در آن اشیا و آثاری به نمایش درآمد که معرف تاریخ پزشکی ایران در همه رشته‌ها و زمینه‌ها باشد به همین دلیل اکنون در این موزه می‌توان یافته‌های ملموس دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی و معاصر را یافت.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *