کتاب «نوای ماتک» در موزه بزرگ خراسان رونمایی شد

مشهد ـ کتاب «نوای ماتک» مجموعه لالایی‌های مادران خراسانی در موزه بزرگ خراسان رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین باغ‌گلی در مراسم رونمایی از کتاب اظهار کرد: فراگیرسازی و همه گیر سازی سرمایه‌های فرهنگی مردم مانند لالایی‌های مادران، مفاهیم و ارزش‌های نهفته در آن‌ها ضروری است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد خواستار هم‌پوشانی همه دستگاه‌های ذیربط برای اجرای این ضرورت شد.

همچنین ابراهیم زره‌ساز، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان خراسان رضوی خواستار حمایت هرچه بیشتر سازمان‌های فرهنگی از این‌گونه برنامه‌های ارزشمند شد.

در ادامه احسان زهره‌وندی، معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: با توجه به اهمیت ثبت و ماندگاری این میراث ارزشمند و هویتی آمادگی داریم این میراث ناملموس را در فهرست آثار ثبتی کشور ثبت کنیم.

هم‎چنین فیروزه مدیر خراسانی، مؤلف کتاب «نوای ماتک» به روند مطالعه، پژوهش و نگارش کتاب که حاصل چندین سال تلاش و سفر او به نقاط مختلف استان بوده پرداخت و سپس حاضران از نمایشگاه عروسک‌های بومی-محلی خراسان در بخش کودک و نوجوان موزه بزرگ بازدید کردند.

در هنگام بازدید از نمایشگاه سه نفر با پوشش نمادین به معرفی عروسک «یک سر دوپا» پرداختند.

علی صفرنژاد، مدیر موزه بزرگ خراسان در این باره گفت: وجود هزاران پیکرک تحت عنوان پیکرک‌های الهه مادر از ۵۰۰۰ سال پیش در فلات ایران و میان‌رودان دلیل محکمی بر نقش و اهمیت توجه به مقام والای مادر و بانوان در ایران است.

مدیر موزه بزرگ خراسان افزود: این پیکرک‌ها نشانه برکت، حاصلخیزی زمین‌های کشاورزی، نزول باران و وفور مالی و فرزندآوری بوده است، هم‌چنین در ایران باستان الهه آناهیتا مظهر و نشانه آب‌های روان و فرشته نگهبان چشمه‌ها و رودخانه‌ها بوده است.

وی افزود: به استناد منابع تاریخی قدیمی‌ترین لالایی جهان مربوط به سنگ نوشته‌ای به خط میخی سومری در میان‌رودان (بابل باستانی) است که تا به امروز باقی مانده است. موزه بزرگ خراسان در بوستان کوهسنگی همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹ پذیرای مردم است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *