کتاب «شوق مجموعه‌داری» در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی شد

نشست معرفی و رونمایی کتاب «شوق مجموعه‌داری» (گنجینه آثار لاکی ایران در عصر قاجار، از مجموعه بانو عزت‌ملک ملک) با سخنرانی ابوالعلا سودآور در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نشست معرفی و رونمایی کتاب «شوق مجموعه‌داری» (گنجینه آثار لاکی ایران در عصر قاجار، از مجموعه بانو عزت‌ملک ملک) با سخنرانی ابوالعلا سودآور در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

در این آئین که هم‌زمان با زادروز حاج حسین آقا ملک برپا شد، ابوالعلا سودآور پژوهشگر حوزه هنرهای ایرانی و اسلامی و فرزند بانو عزت‌ملک ملک و نوه حاج حسین آقا ملک، درباره چگونگی گردآوری مجموعه آثار هنری تاریخی به کوشش بانو عزت‌ملک ملک و نگاه‌داری و حفاظت از آن‌ها از سوی او و خانواده ملک سخن راند. همچنین نوشاد رکنی رئیس اداره اطلاعات فرهنگی و حفاظت فنی کتابخانه و موزه ملی ملک، درباره مجموعه‌داری، پیشینه و روش‌های آن توضیح‌هایی ارائه داد. مجید فداییان، هنرمند و نگارگر و کیانوش معتقدی، یکی از مترجمان کتاب از دیگر سخنرانان این نشست بودند.

کتاب «شوق مجموعه‌داری»، مجموعه‌ای نفیس از آثار لاکی ایران در عصر قاجار را دربرمی‌گیرد که زنده‌یاد عزت‌ملک ملک (سودآور) دختر حاج حسین آقا ملک (بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک) در چند دهه گردآوری شده و به موزه‌های اسمیت‌سونین آمریکا و هنر هاروارد اهدا شده است. ترجمه فارسی این کتاب، زیر نظر ابوالعلا سودآور با پشتیبانی بنیاد سودآور به چاپ رسیده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *