کتاب باستان‌شناسی جنوب شرقی فلات ایران منتشر شد

کتاب «باستان‌شناسی جنوب شرقی فلات ایران» نوشته سیدمنصور سیدسجادی از باستان‌شناسان پیشکسوت ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «باستان‌شناسی جنوب شرقی فلات ایران» قرار است مخاطب را به دنیای کمتر شناخته‌شده باستان‌شناسی جنوب شرق ایران و محوطه‌های تمدنی همسایه‌اش ببرد. این کتاب نقبی است به تمدن ناشناخته جنوب شرق فلات ایران که همواره از دید پژوهشگران نهان بوده است.

برخی بر این باورند که حدود پنج‌هزار سال پیش در آسیای غربی تنها دو مرکز تمدنی عظیم کشاورزی و یکجانشینی قابل‌توجه یعنی میان‌رودان در یک سو و دشت سند در سوی دیگر وجود داشته، و به همین سبب نخستین شهرهای بزرگ و سازمان‌یافته در این مناطق گسترش یافته و پایه‌گذاران شیوه زندگی امروزین شده‌اند.

این دیدگاه اما دارای ایرادهای بنیادین است؛ مهم‌ترین آن ناشناخته ماندن تمدن‌های باشکوه و بزرگ پهنه جنوب شرقی ایران است چرا که کمتر و بسیار دیرتر از محوطه‌های باستانی بین‌النهرین ایران کاوش شده‌اند. این کتاب بر آن است تا محوطه‌های کلیدی جنوب شرق ایران و همسایگانش را معرفی و از آثار نادیده‌اش بگوید، به این امید که روزی گوهر نهان این تمدن‌ها شناخته شود.

سیدمنصور سید سجادی کارشناس باستان‌شناسی و تاریخ هنر را از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران دریافت کرده و دکترای ایران‌شناسی زیرشاخه باستان‌شناسی را از دانشگاه شرق‌شناسی ناپل در ایتالیا گرفته است.

سید سجادی، عضو بسیاری از گروه‌های باستان‌شناسی داخل و خارج از کشور بوده، و گروه‌های باستان‌شناسی تپه‌بمپور، تپه‌طالب‌خان، کوه خواجه و دهانه غلامان را سرپرستی کرده. او همچنین از سال ۱۳۷۶ تا کنون سرپرست گروه باستان‌شناسی شهر سوخته بوده، و بیش از ۳۵۰ مقاله، پژوهش، تألیف و ترجمه در زمینه‌های ایرانشناسی و باستان‌شناسی به چندین زبان از جمله ایتالیایی و روسی دارد. این کتاب ۵۰۹ صفحه دارد و در قطع رحلی با عکس‌های رنگی و جلد شومیز به انتشار رسیده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *