کاروانسرای «مهر» استراحتگاهی بین راهی

مشهد- کاروانسرای «مهر» که در مسیر جاده ابریشم و محور سبزوار به شاهرود در ۵۰ کیلومتری غرب سبزوار قرار دارد تغییر کاربری داده و به استراحتگاه بین راهی تبدیل شده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: کاروانسرای مهر در مسیر جاده ابریشم و محور سبزوار به شاهرود در ۵۰ کیلومتری غرب سبزوار قرار دارد که یکی از زیباترین کاروانسراهای بین راهی و متعلق به دوران قاجار است. این کاروانسرا به خاطر اهمیت و همین طور معماری خاص خود در لیست میراث فرهنگی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

پلان این کاروانسرا به صورت مستطیلی شکل و از نوع چهار ایوانی و به صورت حیاط مرکزی ساخته شده است و ۲۸ عدد اتاق آن در اطراف حیاط چیده شده‌اند. قسمت‌های مختلف این کاروانسرا شامل هشتی، حیاط مرکزی، اتاق‌ها، اصطبل‌های شرقی و غربی و یک محل شاه‌نشین می‌شود.

کاروانسرای «مهر» استراحتگاهی بین راهی

راهرویی اتاق‌های این کاروانسرا را به یکدیگر متصل می‌کند که بسیار زیبا و به صورت هشت ضلعی است و دو اتاق مستطیل شکل به طور قرینه در دو طرف آن قرار دارد. ایوان‌های این بنا در چهار طرف آن قرار دارد که ایوان‌های شرقی و غربی نسبتاً بزرگ‌تر از دو ایوان دیگر هستند و در پشت آنها اتاق‌های متعدد دیده می‌شود، دارای دو اصطبل سراسری در این مکان و در زیر ایوان شمالی کاروانسرا یک آب انبار قرار دارد.

روبروی دروازه ورودی شاه نشین زیبای کاروانسرا قرار دارد که از یک ایوان و یک حیاط هشت ضلعی با اتاق‌های متعدد مربع و مستطیل شکل ساخته شده است. طاق‌ها و قوس‌هایی که در سرتاسر سازه موجود دارند به صورت جناغی و هلالی هستند که از تزئینات آن به حساب می آیند علاوه بر این برای تزئینات از نیم دایره‌های آجری استفاده کرده‌اند. مصالحی که در ساخت کاروانسرا استفاده شده آجر، ملات گل و گچ است.

کاروانسرای «مهر» استراحتگاهی بین راهی

راه‌های دسترسی به کاروانسرای مهر

این اثر تاریخی در شهرستان داورزن و روستای مهر قرار دارد بنابراین اگر قصد داشتید که از آن دیدن کنید بهتر است از خودرو شخصی استفاده کنید تا از مناطق تاریخی و زیبا در مسیر هم دیدن کنید. اکنون این مکان تغییر کاربری داده و به استراحتگاه بین راهی تبدیل شده است پس می‌توانید علاوه بر تماشای معماری زیبای آن زمانی را نیز به تفریح و استراحت بگذرانید.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *