کاروانسرای «شاه عباسی نیر» ثبت جهانی شد

اردبیل- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: در قالب برنامه ثبت جهانی کاروانسراهای ایران، کاروانسرای «شاه عباسی نیر» نیز در زمره این آثار جهانی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن محمدی ادیب شامگاه دوشنبه در نشست هماهنگی رویدادهای ۲۰۲۳ در اردبیل اظهار کرد: به دنبال نشست مسئولان یونسکو در کشور عربستان پیشنهاد ثبت ۵۴ کاروانسرای کشورمان در زمره آثار جهانی مطرح و بعد از بررسی تأیید شد تا این کاروانسراها به ثبت جهانی برسد.

وی تصریح کرد: «کاروانسرای شاه عباسی نیر» که معروف به «کاروانسرای صائین» این منطقه است در زمره این کاروانسراها به ثبت جهانی رسید تا افتخاری دیگر برای استان اردبیل کسب شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: بعد از بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی که اولین اثر این استان به ثبت جهانی رسیده، کاروانسرای شاه عباسی نیر دومین اثری است که از این استان در زمره آثار تاریخی جهانی به ثبت می‌رسد.

محمدی ادیب به رویداد ۲۰۲۳ و برگزاری برنامه‌های متنوع با هدف معرفی قابلیت‌های استان اردبیل به کشورهای عضو اکو اشاره کرد و افزود: در مهرماه شاهد حضور وزرای کشورهای عضو اکو در استان اردبیل خواهیم بود که امیدواریم این نشست ارزشمند و بین‌المللی نیز با مطلوبیت در اردبیل برگزار شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ما در ۹ ماه برگزاری این رویداد در استان اردبیل تلاش کردیم تا از ظرفیت رویداد پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو بهترین بهره را برده و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان اردبیل را معرفی کنیم.

محمدی ادیب اضافه کرد: قطعاً در سه ماه پایانی این رویداد در استان اردبیل تلاش خواهیم کرد تا از فرصت فراهم شده به بهترین شکل استفاده کنیم تا در عرصه‌های جهانی و بین‌المللی اردبیل را با تمام مواریث تاریخی، جاذبه‌های دیدنی و تنوع قالب‌های گردشگری معرفی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل بیان کرد: حضور نمایندگان رسانه‌های بین‌المللی همراه با تور گردان‌ها و صاحبان هتل‌های معروف در این رویدادها در ماه‌های آینده می‌تواند فرصتی استثنایی برای شناساندن توانمندی‌های این استان در عرصه‌های مختلف باشد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *