کاروانسرای «آجری انجیره» بازمانده‌ای از دوران قاجار

یزد- کاروانسرای «آجری انجیره» اردکان، کاروانسرایی بین‌شهری متعلق به دوران قاجار است که در بیابان انجیره در شهرستان اردکان واقع شده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: این کاروانسرا یکی از چهار کاروانسرای شهرستان اردکان است که به تازگی در جمع ۶ کاروانسرای استان یزد به ثبت جهانی رسیده است. شش کاروانسرای استان یزد به نام‌های سنگی انجیره اردکان، زین الدین مهریز، شاه عباسی میبد، خرانق، آجری انجیره اردکان و رشتی عقدا به تازگی در فهرست ۵۴ کاروانسرای کشور در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.

این کاروانسرا در بیابان انجیره، در شهرستان اردکان، ساخته شده است. روستای انجیره در سرشماری دهه‌ی هشتاد خورشیدی، جای زندگی تنها و تنها پنج خانوار بوده است. در آمارگیری سال ۱۳۹۵ شمار آن‌ها به سه خانوار رسید و شاید اکنون خالی از سکنه شده باشد. این روستا و بیابان پهنه‌وَرش در بخش تاریخی خرانق جای دارد. معدنی سُربی در آن‌جا هست که از آن بهره‌برداری می‌شود.

ویژگی‌های کاروانسرا

کاروانسرای آجری انجیره اردکان، کاروانسرایی بین شهری، متعلق به دوران قاجار است که در بیابان انجیره، در مجاور راه قدیمی یزد به ساغند و طبس، در فاصله تقریبی ۵۰۰ متر از کاروانسرای سنگی انجیره قرار گرفته است.

کاروانسرای «آجری انجیره» بازمانده‌ای از دوران قاجار

کاروانسرای آجری انجیره که با شماره ۳۲۸۱۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، به صورت چهار ایوانه اجرا شده است و در چهار طرف آن برج‌هایی با تزئینات آجری به چشم می‌خورد.

مجموعه کاروانسرای انجیره شامل برج، قنات، راهروهای موازی در دو طرف کاروانسرا، آب انبار و … است، این بنای آجری از لحاظ معماری دارای پلان چهار ضلعی منظم بوده که عمده مصالح به کار رفته در آن آجر است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *