کاروانسراهای «فرسفج» و «تاج‌آباد» جهانی شدند

همدان-دو کاروانسرای «فرسفج» تویسرکان و «تاج‌آباد» بهار در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در چهل‌و پنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو که عصر امروز در شهر ریاض عربستان برگزاری شد، پرونده ۵۶ کاروانسرای تاریخی ایران از ۲۶ استان بررسی شد که در نهایت ۲۴ کاروانسرا به ثبت جهانی رسیدند.

در میان این کاروانسراها دو کاروانسرای شاه‌عباسی «فرسفج» تویسرکان و «تاج‌آباد» شهرستان بهار نیز قرار دارند که به عنوان نخستین ثبت جهانی استان همدان در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفتند.

گفتنی است، کاروانسرای شاه‌عباسی «فرسفج» یکی از ابنیه تاریخی و ارزشمند شهرستان تویسرکان و متعلق به دوران صفویه است. این بنای تاریخی در میان طبیعت روح افزای دشت قل قل رود و شهر فرسفج خود نمایی می‌کند.

ساختمان این کاروانسرا در فاصله سال‌های ۱۰۰۶ تا ۱۰۳۸ و به سبک معماری دوره صفویه ساخته شده و مساحت آن حدود ۴۰۰۰ متر مربع است. مهمترین ویژگی کاروانسرای تاریخی فرسفج، وجود برج و باروهایی در چهار گوشه آن است که بنا به ملاحظات امنیتی احداث شده بودند. این اثر در سال ۷۶ به شماره ۱۹۷۰ در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

همچنین کاروانسرای «تاج‌آباد» یکی از معدود کاروانسراهای مدور ایران و تنها کاروانسرای دایره‌ای شکل غرب کشور، در روستای تاج‌آباد در شهرستان بهار استان همدان قرار دارد. این کاروانسرا در سال ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۷۲ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *