کاخ سلیمانیه به موزه نقاشی‌ قجری تبدیل می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز گفت: کاخ سلیمانیه کرج قرار است به موزه نقاشی قجری تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کاخ سلیمانیه کرج یکی از سه کاخ مهم استان البرز است نقاشی‌های ترسیم شده بر دیوارهای آن این کاخ را به یکی از اماکن تاریخی منحصر به فرد استان تبدیل کرده است. ابعاد این نقاشی‌ها که به صورت ایرانی ترسیم شده اند ۶ متر و ۸۵ سانتی متر در دو متر و ۴۰ سانتی متر است و رنگ‌های به کار رفته در آن‌ها معدنی هستند.

یکی از این آثار هنری، نقاشی دیوار غربی داخل کاخ است که در آن فتحعلی شاه دومین شاه سلسله قاجار را روی تخت و ۱۴ تن از پسران وی را در کنار او به تصویر کشیده است؛ ساخت این کاخ همزمان با تولد سلیمان میرزا فرزند سی و چهارم فتحعلی شاه پایان یافت و به همین دلیل این کاخ «سلیمانیه» نام‌گرفت.

کاخ سلیمانیه به موزه نقاشی‌ قجری تبدیل می‌شود

این کاخ مدتها به روی مردم بسته بود چون فعالیت مرمت آن طول کشید. گاهی نیز تنها در ایام تعطیل باز می‌شد اما حالا رحیم خاکی مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز به خبرنگار مهر می‌گوید: این کاخ در ساعات اداری به روی مردم باز است چون در حال حاضر نیروهای زیادی نداریم.

خاکی گفت: یک و نیم میلیارد تومان بودجه تجهیز کاخ آمده است چون ۲۰ آیتم حفاظتی و امنیتی داشت که گروه کارشناس وزارت خانه درباره آن بررسی‌های لازم را انجام دادند.

وی ادامه داد: قرار است این کاخ به موزه نقاشی قجری تبدیل شود و آثارش نیز از موزه ملی ایران به دست ما رسید اگر بحث تجهیز کامل شود مشکلی برای موزه شدن کاخ وجود ندارد.

کاخ سلیمانیه به موزه نقاشی‌ قجری تبدیل می‌شود

خاکی همچنین از وجود دو حوض در کاخ خبر داد و گفت: یکی از این حوض‌ها داخل کاخ است و دیگری در ملک مربوط به آموزش و پرورش است. چندین جلسه با آنها داشته ایم و قرار شده است که حیاط کنار را به ما بدهند و سازمان مدیریت نیز ما به ازای آن پولی به آموزش و پرورش بدهد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *