کاخ‌موزه‌ها صاحب شعار می‌شوند

معاون میراث فرهنگی گفت: بازدید از موزه‌ها، پایگاه‌ها و ابنیه تاریخی تحت اشراف وزارت میراث فرهنگی در «روز جهانی موزه» رایگان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی دارابی قائم‌مقام و معاون میراث فرهنگی در نشست شورای هماهنگی موزه‌ها که در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران برگزار شد، اعلام کرد: همزمان با ۲۸ اردیبهشت‌ماه جاری، روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، بازدید از موزه‌ها، پایگاه‌ها و بناهای تاریخی تحت اشراف این وزارتخانه، رایگان است.

وی افزود: در حال حاضر ۸۰۰ موزه در کشور داریم که از این تعداد، ۲۶۸ موزه متعلق به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

دارابی همچنین بر انتخاب شعار و تهیه سند چشم‌انداز برای هر موزه تأکید کرد و گفت که سند مذکور برای تصویب، نهایی شود.

همچنین با حضور معاون میراث فرهنگی، پیشنهادها برای ساعت کاری موزه‌ها در نوروز ۱۴۰۳ و تقارن آن با ماه مبارک رمضان مورد بررسی قرار گرفت.

از حاضران در این نشست می‌توان به مرتضی ادیب‌زاده مدیرکل موزه‌ها، علیرضا تابش مشاور معاون میراث فرهنگی، جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران، بیژن مقدم مدیر مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران، وحید رحمتی مدیر مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، آفرین امامی مدیر کاخ‌موزه گلستان و حجت‌الاسلام فخرالدین صابری مدیر موزه قرآن کریم، اشاره کرد.

بر پایه این گزارش، شعار امسال روز جهانی موزه‌، «موزه ها، پایداری و حال خوب» است و بر مبنای آن، «میراث فرهنگی؛ هویت ملی، نشاط اجتماعی» به عنوان پیام ملی هفته میراث فرهنگی انتخاب شده است.

عناوین روزهای هفته میراث فرهنگی ۱۴۰۲ بدین شرح است:

پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت؛ موزه‌ها، پایداری، حال خوب

جمعه ۲۹ اردیبهشت؛ علوم میراثی: ریشه در تاریخ، رو به آینده

شنبه ۳۰ اردیبهشت؛ ثبت آثار و مفاخر: عملکرد ملی، راهبرد جهانی

یکشنبه ۳۱ اردیبهشت؛ میراث فرهنگی، رسانه، تشکل‌های مردم نهاد

دوشنبه ۱ خرداد؛ میراث طبیعی، تضمین حیات آینده

سه‌شنبه ۲ خرداد؛ حفاظت از میراث فرهنگی، مرزبانی از هویت

چهارشنبه ۳ خرداد؛ میراث دفاع مقدس

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *