چهارسوی ضرابخانه بازار قیصریه اصفهان پس از ۶۰ سال رفع تصرف شد

اصفهان- مدیر امور حقوقی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان از آزادسازی فضاهای عمومی و تاریخی چهارسوی بزرگ ضرابخانه بازار قیصریه پس از ۶۰ سال خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، امیر قطبی اظهار داشت: با توجه به گستردگی مجموعه تاریخی بازار قیصریه اصفهان در طی دهه‌های گذشته بخش‌هایی از مشاعات و فضاهای عمومی و تاریخی این مجموعه عظیم با بیش از چهارصد سال قدمت به‌صورت غیرقانونی به تصرف برخی بازاریان درآمده بود و در این فضاها مبادرت به ایجاد فروشگاه کرده بودند.

مدیر امور حقوقی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان ادامه داد: حوزه حقوقی این اداره‌کل در سال گذشته با تشکیل پرونده‌های قضائی علیه این افراد تلاش شد تا این فضاهای عمومی را آزادسازی کند.

وی افزود: چهارسوی بزرگ ضرابخانه که به‌عنوان بزرگ‌ترین چهارسوی بازار عظیم قیصریه که در روزگار صفوی محل ضرب مسکوکات ایران بود، در چهار نقطه از ۶۰ سال گذشته توسط برخی بازاریان تصرف‌شده و پس از ایجاد چهار فروشگاه، طی این مدت طولانی نقل و انتقالات متعددی نیز روی آن صورت پذیرفته بود.

قطبی اضافه کرد: پس از طی مراحل قانونی و صدور احکام قضائی متعدد با همکاری نیروی انتظامی، یگان حفاظت و حوزه امانی اداره‌کل موفق به رفع تصرف یک‌به‌یک این فضاها شد، به‌گونه‌ای که آخرین فضای تصرف‌شده نیز روز گذشته آزاد و فضاهای تاریخی و سکوهای عظیم پیرنشین این چهارسو بعنوان بزرگ‌ترین فضای تاریخی بازار عظیم قیصریه اصفهان پس از ۶۰ سال به‌طور کامل آزادسازی شد.

به گزارش مهر، بازار عظیم و تاریخی قیصریه اصفهان در ضلع شمالی مجموعه جهانی میدان نقش‌جهان واقع‌شده و با بیش از ۸.۵ کیلومتر فضای مسقف به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای تاریخی جهان شناخته می‌شود.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *