پیگیری پرونده ثبت معنوی قیام مردم سیستان در خونخواهی امام حسین(ع)

زاهدان- مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی سیستان وبلوچستان گفت: پرونده ثبت معنوی قیام مردم سیستان به‌عنوان نخستین خون‌خواهان امام حسین(ع) توسط کارشناسان میراث‌فرهنگی در حال تکمیل است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا جلالزایی ظهر امروز جمعه در گفتگو با خبرنگاران افزود: قیام مردم سیستان به‌عنوان نخستین خون‌خواهان امام حسین (ع) در کتب و منابع تاریخی بسیاری ذکر شده و مورخان تاریخی صحت این مسئله را تأیید کرده‌اند.

وی اظهار کرد: بحث تاریخی نخستین قیام به خون‌خواهی امام حسین (ع) توسط مردم سیستان، بر اساس پژوهش‌ها و تحقیقاتی که «محمدحسین رجبی دوانی» تاریخ‌دان کشورمان در تاریخ سیستان انجام داده است، منابعی را ذکر و ردپایی از این حادثه را در تاریخ عنوان می‌کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بیان کرد: قیام مردم سیستان به خون‌خواهی امام حسین (ع) به فاصله اندکی یک تا دو ماه بعد از شهادت اباعبدالله الحسین (ع) در سیستان اتفاق افتاده و تاریخ به‌صورت کلی این قیام را گزارش کرده است.

این مقام مسئول، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های موضوعی در طول سال به‌منظور معرفی بیشتر این رویداد در دانشگاه‌ها و مدارس، هیئت‌های مذهبی، شبکه‌های برون‌مرزی مانند جام‌جم، العالم و سحر را لازمه ارزش‌گذاری درست به این حرکت مهم و بزرگ دانست و افزود: تولید نرم‌افزار نخستین قیام و فعال‌شدن در فضای مجازی نیز برای برقراری ارتباط بین‌نسلی به‌منظور انتقال این مفاهیم و معارف نیز بسیار مهم و ضروری است.

جلالزایی، برگزاری رویداد ۲۵ محرم در قالب گردشگری محرم برای گردشگران و گروه‌های علاقه‌مند را مقدمه‌ای برای شکل‌گیری سفرهای جدید در این فصل به سیستان و بلوچستان دانست و گفت: حضور گسترده مردم در این مراسم، باعث ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها در منطقه خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بر اساس نقل‌های معتبر و منابع دسته اول به‌خصوص کتاب تاریخ سیستان، مردم سیستان به‌محض شنیدن خبر شهادت امام حسین (ع) به خون‌خواهی آن حضرت قیام کردند و فرمانروای وقت سیستان که برادر عبیدالله بن زیاد بود را از منطقه اخراج کردند و برای مدتی مرکز حکومت را در اختیار گرفتند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *