پژوهشگاه میراث فرهنگی حضور پررنگ‌تری در حوزه‌های تخصصی داشته باشد

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی گفت: پژوهشگاه میراث فرهنگی در حوزه ثبت‌ها حضور پررنگ‌تری به خصوص در حوزه‌های تخصصی و علمی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست ثبت جهانی میراث فرهنگی و دستاوردهای آن پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات پژوهشگاه میراث فرهنگی با حضور کارشناسان وزارت میراث فرهنگی و تیم تدوین کننده پرونده‌های ثبت جهانی برگزار شد.

در این نشست علیرضا ایزدی مدیرکل ثبت آثار تاریخی گفت: ثبت در ابعاد ملی و جهانی قطعاً اتفاق مبارکی است اما چون در پژوهشگاه هستیم خواهش من این است که به این موضوع بپردازیم که ثبت بدون حریم مشکلات زیادی در پی دارد پس به این حوزه تخصصی‌تر وارد شوید. مردم بافت‌های تاریخی را برای ما نگه داشتند. آنها حافظان بافت‌ها هستند باید نگاه‌ها را تغییر دهیم و اگر به دنبال ثبت بدون حریم باشیم نه من و نه شما نمی‌توانیم مشکل آن را حل کنیم. ثبت در حوزه ملموس و ناملموس باید موجبات نشاط اجتماعی و همت ملی را ایجاد کند. امروز در نگاه سیاسی، اصالت‌ها و ارزش‌های قومی را فراموش می‌کنیم وظیفه ما است که حافظ اصالت‌ها باشیم. وظیفه امروز میراث فرهنگی سنگین‌تر از گذشته است.

وی گفت: در همدان بزرگداشت خواجه رشید الدین را برگزار کردیم، از دانشگاه بوعلی نظرسنجی کردیم و فقط سه درصد دانشجویان با این شخصیت آشنا بودند. ما تا چند سال پیش می‌گفتیم قطر فوتبال ندارد الان با احترام اسم قطر را می‌آوریم. ایران نام بزرگی است که ما باید آن را بزرگ‌تر کنیم.

ایزدی افزود: پژوهشگاه میراث فرهنگی باید به آثار و پرونده‌ها نگاه جدی داشته باشد. تمنا دارم که در حوزه علمی بیشتر کمک کنید.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *