هفت روز برای گرامیداشت گردشگری/نقش رستم آسیب دیده

صدور یک هفته ای ویزای ایران، وضعیت نامناسب نقش رستم، همایشی برای تقدیر از نویسندگان پرونده کاروانسراها و برنامه های هفته گردشگری از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته کمیسیون ملی یونسکو ایران اعلام کرد که از برگزاری دومین جشنواره ملی چندرسانه‌ای میراث فرهنگی حمایت می‌کند اما این حمایت در قالب حمایت معنوی است.

این خبر را ثمانه یزدانی، معاون بین‌الملل کمیسیون ملی یونسکو ایران در نامه‌ای به علیرضا تابش، دبیر دومین جشنواره ملی چندرسانه‌ای میراث فرهنگی اعلام کرده و گفته کمیسیون ملی یونسکو به عنوان سازمانی که کارکرد اصلی آن پیشبرد همکاری‌های فرهنگی میان کشورها از طریق شناختن و شناساندن عناصر فرهنگی مشترک است؛ از سویی متناسب با نیازهای بومی اهداف و برنامه‌های یونسکو را در سطح ملی معرفی می‌کند و از سویی دیگر وظیفه تبیین برنامه‌ها و دستاوردهای کشور در سطح بین‌الملل را بر عهده دارد.

آسیب به آثار باستانی «نقش رستم»

در این هفته خبرگزاری مهر در گزارش تصویری به موضوع نقش رستم شیراز به عنوان محوطه‌ای تاریخی در کوه‌های استان فارس پرداخت که طبق این تصاویر شاهد به وجود آمدن شکاف‌های متعدد و بالطبع نشست و فرونشست زمین در این بنای تاریخی هستیم که در بلندمدت آسیب‌هایی را متوجه این میراث جهانی خواهد کرد. برخی کارشناسان وجود متعدد تلمبه خانه‌ها و برداشت‌های بی‌رویه آب‌های زیرزمینی با مقاصد کشاورزی در اطراف این بنای تاریخی را از عوامل آسیب‌های به وجود آمده می‌دانند.

هفت روز برای گرامیداشت گردشگری/نقش رستم آسیب دیده

پیشنهاد تشکیل کارگروه لغو روادید بین ایران و عربستان

در پی سفر معاون صنایع‌دستی کشورمان و دیدارش با معاون بین‌الملل وزارت گردشگری عربستان؛ پیشنهاد تشکیل کارگروه لغو روادید بین ایران و عربستان از سوی مریم جلالی مطرح شد.

پیشنهاد تشکیل کارگروه لغو روادید بین ایران و عربستان

این هفته بزرگداشت روز جهانی گردشگری، در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار شد و مریم جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به نمایندگی از ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی در این مراسم شرکت کرد.

در این مراسم بیش از ۵۰۰ مقام مسئول و کارشناس از ۱۲۰ کشور جهان در ریاض شرکت کردند و بر اهمیت این روز در شکل دادن به آینده گردشگری جهانی تاکید داشتند.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حاشیه این مراسم ضمن گفت و گو با خبرنگاران با قائم مقام وزارت میراث‌فرهنگی و محیط زیست اندونزی، معاون بین الملل گردشگری عربستان و وزیر اکولوژی ازبکستان به صورت جداگانه دیدار و گفت و گو کرد.

مریم جلالی در این دیدارها با اشاره به ظرفیت‌های ایران در هر سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بر تقویت روابط ایران در هر سه حوزه مأموریتی این وزارتخانه با کشورهای مختلف تاکید کرد.

چرا کاروانسراها ماندگار شدند/خودنمایی دارایی‌های فرهنگی

چرا کاروانسراها ماندگار شدند

در این هفته مراسمی برای پاسداشت ثبت ۵۴ کاروانسرای ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو برگزار شد و در آن علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی اظهار کرد: ایرانیان به دلیل قرارگیری شهرها و مراکز جمعیتی در مسیر تجاری، زیارتی، بازرگانی از دیرباز بوده اند. طراحی و ساخت مکانی برای جان پناه آسایش، امنیت، داد و ستد و نیز اطلاع رسانی بنیاد کاروانسراها در فکر و اندیشه نیاکان ما را بوجود آورد. برخی از صاحب نظران چون آرتو پوپ، ایران شناس معروف بر این باورند که بنیاد کاروانسراها در ایران پیروزی بزرگی برای معماری ایران بوده است. «ژان شاردن» جهانگرد معروف فرانسوی هیچ چیز نمی‌تواند با کاروانسراهای ایران که توسط شاهان صفوی برای آسایش کاروانیان و جهانگردان ساخته شده است قابل مقایسه باشد.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی با بیان اینکه کاروانسراها در ایران نه صرفاً یک مکان که خود دارای هنر بزرگ معماری، شهرسازی و ابنیه است بلکه دارای روح و گفتمان و هویتی معنا دار بوده و راز ماندگاری آن در تلفیق، ترکیب و پیوند کالبد-روح کاروانسراها است، عنوان داشت: ما در ایران عزیز بیش از ۱۰۰۰ کاروانسرا از دوران باستان تا قاجار داریم. ۷۰۰ کاروانسرا ثبت ملی و از آن میان ۵۴ کاروانسرا در فهرست ثبت جهانی در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی در ریاض عربستان با اجماع جهانی به تصویب رسید. این ۵۴ کاروانسرا نمایندگی از همه ادوار تاریخی ایران دارد و از حیث پراکنش و توزیع جغرافیایی در ۲۴ استان کشور پراکنده اند.

اقامتگاه های بوم گردی به پنل خورشیدی مجهز می‌شوند

تجهیز اقامتگاه‌های بوم گردی به پنل خورشیدی

این هفته یاور عبیری مدیر جامعه اقامتگاه‌های بوم گردی ایران گفت: در روزهای اخیر همزمان با هفته گردشگری و شعار گردشگری سبز سازمان جهانی جهانگردی؛ تفاهمنامه چهارجانبه ای بین معاونت گردشگری، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق، بنیاد علوی زیر نظر بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و جامعه بوم گردی ایران امضا شد. این تفاهمنامه حول محور نصب پنل‌های خورشیدی برای بوم گردی‌ها انجام گرفت.

وی افزود: قرار است طبق این تفاهمنامه وزارت نیرو و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر در بحث تأمین پنل‌های خورشیدی مشارکت کنند و بنیاد علوی نیز وام‌های حدود ۶۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی با بهره ۴ درصدی را به بوم گردی‌های متقاضی که از سوی معاونت گردشگری و جامعه بوم گردی معرفی می‌شوند؛ بدهند.

مدیر جامعه اقامتگاه‌های بوم گردی ایران توضیح داد: بوم گردی‌های متقاضی باید با جامعه تماس گرفته تا از شرایط دریافت پنل خورشیدی و وام مورد نظر مطلع شوند در واقع همه بوم گردی‌ها می‌توانند از این پنل ها استفاده کنند و شرایط خاص آب و هوایی مدنظر نیست. همه بوم گردی‌ها باید به سمت انرژی‌های سبز و اکولوژهای واقعی بروند.

اختصاص زمین معوض به کشاورزان در جوار محوطه‌های تاریخی

اختصاص زمین معوض به کشاورزان در جوار محوطه‌های تاریخی

همایش ملی گردشگری سبز پیش از ظهر یکشنبه در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی با حضور وزیر میراث فرهنگی، رئیس سازمان محیط زیست، معاون وزیر نفت، رئیس شرکت نفت، معاون سازمان نیرو، مدیرعامل شرکت آبفای کشور، رئیس سازمان شیلات ایران، جمعی از کارشناسان وزارت میراث فرهنگی، رؤسای تشکل‌های گردشگری و فعالان این صنعت برگزار شد.

در این برنامه عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی با اشاره به حضور و اعلام همکاری نهادهای مختلف برای داشتن گردشگری سبز گفت: معاون گردشگری به رئیس سازمان جهانی گردشگری گزارش دهد که در این سطح توجه به محیط زیست و گردشگری سبز و انرژی‌های پاک انجام‌شده است تا همکاری‌های بیشتری داشته باشند.

وی افزود: از وزارت نفت تشکر می‌کنم که به درخواست‌های ما توجه می‌کند نه تنها به این دلیل که باید گردشگری جای صنعت نفت را بگیرد که البته باید این اتفاق بیفتد تا وزارت نفت نفس بکشد. چون امروز وقتی مشکلی پیش می‌آید همه نگاه‌ها به سمت آقای اوجی می‌رود.

 رئیس کتابخانه و موزه ملی ملک درگذشت

رئیس کتابخانه و موزه ملی ملک درگذشت

خبر ناگوار این هفته آن بود که حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا رضوان‌طلب رئیس موقوفه آستان قدس رضوی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، بامداد روز یک‌شنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ پس از یک دوره بیماری دعوت حق را لبیک گفت.

زنده‌یاد محمدرضا رضوان‌طلب در دوره مدیریت بر کتابخانه و موزه ملی ملک، منشأ خدماتی بسیار به ویژه در زمینه گسترش فعالیت‌های علمی و پژوهشی، همچنین پیگیری برنامه‌های زیرساختی و زیربنایی این موقوفه مبتنی بر وقف‌نامه مرحوم حاج حسین آقا ملک و سیاست‌های فرهنگی آستان قدس رضوی بود.

صدور یک هفته‌ای روادید گردشگری ایران

صدور یک هفته‌ای روادید گردشگری ایران

علی‌اصغر شالبافیان، در این هفته و مراسمی که برای گرامیداشت روز جهانی گردشگری در محل سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد، گفت: مجوزهای صدور دفاتر خوشبختانه سه ساله شده و این یکی از درخواست‌های مهم دفاتر خدمات مسافرتی بود.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: در حوزه صدور روادید همان‌گونه که اطلاع دارید فرآیند صدور روادید طولانی بود اما اکنون خوشبختانه حداکثر در یک هفته صادر می‌شود و این یک اتفاق بسیار خوب در حوزه گردشگری است. البته در حوزه روادید ما تسهیل ورود گردشگران را دنبال می‌کنیم که به خوبی در حال انجام است و در جدیدترین اتفاق شاهد لغو روادید با روسیه بودیم.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *