هدف ما ایجاد زنجیره ارزش بین هنرمند، صنعتگر و بازرگان است

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گفت: هدف ما ایجاد زنجیره ارزش بین هنرمند، صنعتگر و بازرگان است. باید از حمایت توصیفی فاصله گرفت. اکنون زمان حمایت فعال و کنشگر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اختتامیه رویداد ملی سه گام با حضور مریم جلالی معاون صنایع دستی و سید حسین علوی مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، امروز ۲۴ خردادماه، در گالری مجموعه سعدآباد، برگزار شد.

گام سوم این رویداد با عنوان «پیوند طراحان و تولیدکنندگان منسوجات سنتی و صنایع دستی مرتبط در طراحی لباس امروز ایرانی» نام گذاری شده بود؛ با برگزاری نمایشگاهی از آثار برگزیده طراحان لباس ایرانی با استفاده از هنرهای رودوزی برای صاحبان بخش‌های اقتصادی و تشویق و ترغیب آنها به استفاده از صنایع دستی در مجموعه‌های خود و به‌کارگیری تولیدات کاربردی و یا تلفیقی از تولیدات صنایع دستی صورت می‌گیرد، انجام شد.

در این مراسم، نخست، عسکر پور، مدیرکل حمایت از تولید معاونت صنایع دستی به ایراد گزارشی در خصوص برگزاری این رویداد پرداخت و گفت: در گام اول ۶۰۰ اثر هنری در رشته‌های منسوجات سنتی، رودوزی‌های سنتی و چاپ سنتی به رقابت پرداختند و از بین آنها ۶۰ طرح به گام دوم راه پیدا کردند و در گام سوم نیز قصد داریم به انعقاد تفاهم نامه‌ها و تجاری سازی بپردازیم.

وی افزود: در حاشیه این رویداد برگزاری نشست‌های تخصصی بین کارشناسان و متخصصان این حوزه و همچنین هنرمندان در کنار هم، کمک شایانی به این ارتباط و پیوند نمود.

در ادامه مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، در توضیح نامگذاری «رویداد ملی سه گام» گفت: تفاوت رویداد با رخداد در این است که رخداد در یک لحظه اتفاق می‌افتد ولی رویداد ریشه دار و اصیل است، از آبرو نشأت می‌گیرد و رویداد سه گام به این نکته اشاره می‌کند که هنرمند ایرانی از ریشه و آبروی هنر ایرانی حفاظت می‌کند.

وی هدف از طراحی این رویداد را ایجاد زنجیره ارزش بین هنرمند، طراح و صنعتگر و بازرگان عنوان کرد و راه حل برون رفت از مشکلات صنعت نساجی احترام به هنرمند، حمایت از طراح و صنعتگران این حوزه و تشویق بازرگان دانست.
معاون صنایع دستی ادامه داد: تمام تلاشم این است نورافکنی باشم برای انزوای هنر رودوزی و جهانی شدن این رشته با اتصال به انجمن‌ها و تشکل‌ها و حمایت از بخش خصوصی زیرا که باید از توصیف و حمایت توصیفی فاصله گرفت و اکنون زمان حمایت فعال و کنشگر در جهت مزیت سازی اقتصادی در کنار هویت اعتقادی است.

مریم جلالی ضمن قدردانی از زحمات تمام هنرمندان و همچنین عوامل برگزاری این رویداد، پیام مهندس ضرغامی وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی به این رویداد را احترام هنرمند و اعتلای هنر و همچنین حمایت همه جانبه از بخش خصوصی در این زمینه اعلام نمود.

جلالی در پایان از مدیریت و عوامل مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در مشارکت و همکاری همه جانبه در برگزاری این رویداد تشکر و قدردانی کرد.

همچنین در حاشیه برگزاری نمایشگاه، «علوی» مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد؛ ضمن اعلام آمادگی برای حمایت همه جانبه از هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی، بیان کرد؛ ظرفیت‌های مجموعه سعدآباد در جهت ترویج و توسعه این هنر، قرار خواهند گرفت.

در این مراسم فیروزی هنرمند پیشکسوت این رشته، طیبه عزت الهی رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی وزارت میراث و باقرزاده نایب رئیس انجمن طراحان لباس و پارچه ایران و عضو هیأت علمی دانشگاه امیرکبیر نیز به ایراد سخنرانی و ذکر نکاتی در این زمینه پرداختند.

در ادامه مراسم، به ۱۲ نفر برگزیده، در چهار گروه منسوجات سنتی، رودوزی‌های سنتی، چاپ سنتی و طراحان لباس جوایز نفیسی از طرف معاونت صنایع دستی اهدا گردید. همچنین به ۲۵ نفر شایسته تقدیر نیز هدایا و لوح تقدیر اهدا شد.

بر پایه این خبر پیشتر، افتتاحیه و گام اول این رویداد که شامل بخش‌های مختلف نمایشگاهی آموزشی و میزهای تخصصی و نشست‌های تخصصی بود، در سه گروه از صنایع دستی مرتبط با لباس ایرانی شامل گروه منسوجات سنتی، رودوزی‌های سنتی، چاپ‌های سنتی در گالری مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به نمایش و داوری گذاشته شد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *