نمایش مجسمه مریم مجدلیه در موزه آرایه‌های تاریخی

مجسمه مریم مجدلیه اثر شگفت‌آوری که از روی نقاشی «ورود به اورشلیم» ژان لئون ژروم نقاش فرانسوی ساخته شده؛ در موزه گوهر و آرایه‌های‌تاریخی به نمایش درآمده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی گروه موزه‌های دفینه؛ مجسمه مریم مجدلیه اثر شگفت‌آوری که از روی نقاشی «ورود به اورشلیم» ژان لئون ژروم نقاش فرانسوی ساخته شده؛ در موزه گوهر و آرایه‌های‌تاریخی به نمایش درآمده است.

ژان لئون ژروم یکی از معروف‌ترین نقاشان فرانسوی و از بزرگترین تصویرگران قرن نوزدهم است. ژروم پیش از آن که میراث‌دار سنت باشد، خالق یک جهان تصویری کاملاً جدید و عاشق نقاشی کردن وقایع تاریخی و داستان‌ها بود.

چیره‌دستی ژان در خلق تصاویر و ارائه شبحی از واقعیت از طریق تمهیدات و ترفندها، نقاشی‌هایی را می‌ساخت که اگرچه تمام شده بودند، اما نیمه‌تمام به نظر می‌آمدند.

ژروم به عنوان یک نقاش و مجسمه‌ساز آکادمیک اما سنت‌شکن، می‌دانست که چگونه تاریخ را مانند یک صحنه دراماتیک بازنمایی کند. او می‌توانست با خلق تصاویری بسیار باورپذیر، تماشاگر را به شاهد عینی وقایع متنوعی از عصر کلاسیک تا زمان معاصر خود تبدیل کند.

تندیس مریم مجدلیه که یکی از باارزش‌ترین مجسمه‌های ژان لئو ژروم است، امروزه در موزه گوهر و آرایه‌های تاریخی به نمایش در آمده است.

این مجسمه برنزی با قالب‌گیری شنی که ژروم آن را با روکش طلا و گوهرهایی نظیر یاقوت برمه، زمرد کلمبیا، فیروزه نیشابور و یاقوت کبود سیلان آراسته، داستان استقبال مریم مجدلیه و باقی مردم اورشلیم از مسیح (ع) را هنگام بازگشت او به شهر حکایت می‌کند.

ژروم این تندیس را مستقیماً از نقاشی خود با عنوان «ورود به اورشلیم» که اکنون در موزه جورج گرت فرانسه قرار دارد؛ استخراج کرده است.

موزه گوهر و آرایه های تاریخی یکی از موزه‌های چهارگانه ساختمان دفینه در خیابان میرداماد تهران است که آثار تاریخی و گرانبهایی از سطح جهان را در خود به نمایش گذاشته است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *