نقش کلیدی مجلس در تصویب لوایح مرتبط با حوزه گردشگری

رئیس فراکسیون گردشگری گفت: عزم ملی در راستای مساعدت به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کشور مشاهده نمی‌شود.

محمدرضا دشتی اردکانی، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اینکه فراکسیون گردشگری چطور می‌تواند مشکلات و مسائل حوزه گردشگری را حل کند، گفت: فراکسیون گردشگری، زیارت و میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی در تمامی وجوه گردشگری در حوزه‌های قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون می‌تواند نقش حمایتی و پشتیبانی ایفا کند.

وی ادامه داد: این فراکسیون در قانون بودجه سالیانه کشور، برنامه‌های پنج‌ساله توسعه کشور، دفاع از لوایح و طرح‌های مطرح‌شده در مجلس و غیره می‌تواند نقش پررنگی در غنای قوانین مصوب داشته باشد.

نماینده مردم اردکان در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اصلی‌ترین اولویت این فراکسیون در طول سه سال گذشته، حمایت و تقویت بخش خصوصی در حوزه گردشگری در جهت ایفای نقش فعال در این صنعت مردم‌پایه بود. در حوزه میراث فرهنگی، تقویت نقش مردم در جهت حکمرانی مطلوب‌تر این حوزه از دیگر اهداف این فراکسیون بود که با همکاری و همیاری دولت پیشرفتی در راستای رسیدن به این اهداف حاصل شد.

وی، ایفای نقش دستگاه‌های ذی مدخل در حوزه گردشگری و الزام اجرایی شدن کامل سند توسعه گردشگری را از جمله نقاط ضعف صنعت گردشگری دانست و خاطرنشان کرد: هر یک از دستگاه‌های نامبرده در سند مذکور تکلیفی در جهت تکمیل زنجیره گردشگری دارند اما متأسفانه عزم ملی در راستای مساعدت به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کشور مشاهده نمی‌شود.

نماینده مردم در مجلس درباره نقش فراکسیون‌ها در بررسی اصولی و تنظیم لوایح و قوانین مرتبط با حوزه مورد نظر هم گفت: این نقش بسیار اساسی و تعیین‌کننده است چرا که موارد ارجاعی حوزه‌های مأموریتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کمیسیون‌ها متفاوت است. دلیل این امر اجتماع ۳ حوزه مأموریتی ناهمگون کنار همدیگر است. معاونت میراث جایگاهی پژوهشی و محافظتی، معاونت گردشگری جایگاه اقتصادی و فرهنگی و معاونت صنایع دستی نقشی حمایتی و اجتماعی دارد که ارجاع آن به کمیسیون‌های مختلف را به همراه خواهد داشت که در این صورت می‌تواند این فراکسیون نقش فعالی در معاضدت با کمیسیون‌ها ایفا کند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *