میزبانی مرکز میراث ناملموس تهران از پنجمین نشست شورای حکام

پنجمین نشست شورای حکام مرکز مطالعات پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس درآسیای غربی و مرکزی، این هفته در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی (مرکز میراث ناملموس تهران) در روزهای ۵ و ۶ تیرماه ۱۴۰۲ میزبان پنجمین نشست عادی شورای حکام مرکز خواهد بود.

این نشست به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون برخی روال‌های اجرایی، تصویب برخی امور پیش‌بینی شده در اساسنامه و توافق‌نامه منعقده بین دولت جمهوری اسلامی ایران و یونسکو، انتخاب ریاست شورای حکام و مرکز، انتخاب متخصصان شورا برای دوره چهار ساله آتی، برنامه‌ریزی جلسات هیأت اجرایی مرکز، و سرانجام بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه‌ی فعالیت‌های مرکز برای سال ۲۰۲۳-۲۰۲۴ و تصویب نهایی آنها در هتل لاله تهران برگزار می‌شود.

برخی دیگر از سرفصل‌های پنجمین نشست شورای حکام مرکز مطالعات پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی در راستای تدوین برنامه‌های راهبردی و اجراییِ پاسدارانه از هویت فرهنگی ملل منطقه و میراث زنده در آسیای غربی و مرکزی به مدیریت و راهبرد ایران خواهد بود.

در این نشست که به ریاست علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی و نماینده دولت ایران در شورای حکام برگزار می‌شود؛ علی‌اکبر متکان، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران، «فنگ جینگ» نماینده دبیرکل کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس و رئیس بخش میراث فرهنگی ناملموس دفتر یونسکو در بانکوک، نمایندگان کشورهای عضو شورای حکام از ارمنستان و لبنان، و نمایندگان کشورهای عضو مرکز، همچنین سه متخصص بین‌المللی عضو شورا، نمایندگانی از سفارتخانه کشورهای منطقه و جمعی از میهمانان ویژه حضور خواهند داشت.

بر پایه این خبر، در چهارمین نشست شورای حکام مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی که شهریور ۱۳۹۷ برگزار شد، سوریه رسماً به عضویت این شورا درآمد و کشورهای لبنان و ارمنستان به عنوان اعضای جدید به این شورا پیوستند. شورای یادشده در حال حاضر ۱۱ عضو دارد که کشورهای سوریه، قرقیزستان، ارمنستان، تاجیکستان، اندونزی، هند، لبنان، ترکیه، افغانستان، قزاقستان و ایران است. مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی تحت نظارت یونسکو (مرکز میراث ناملموس تهران)، در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۲ به صورت رسمی افتتاح شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *