میراث فرهنگی با هرگونه فعالیت معدن بوکسیت در شاهوار مخالف است

شاهرود- رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود با بیان اینکه هر گونه دست اندازی به قله شاهوار ممنوع است، گفت: میراث فرهنگی با هرگونه فعالیت معدن بوکسیت شاهوار مخالف است.

مرتضی نظری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه قله شاهوار ثبت ملی شده است، ابراز داشت: طبق قوانین و ضوابط ثبت آثار ملی هر گونه دست اندازی به این قله تأمین کننده منبع آبی پایدار شهرستان شاهرود، ممنوع است.

وی بابیان اینکه نامه‌ای از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به اداره کل آمد و در آن دو پرسش مطرح شده بود، افزود: آیا فعالیت معدن بوکسیت تاش با ضوابط ملی شدن در تعارض است و دوم آنکه در ارتفاع زیر دو هزار متر اگر اقداماتی صورت گیرد پاسخ ضوابط شما چه خواهد بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود ضمن بیان اینکه در پاسخ صراحتاً اعلام شد این اداره با دلایل فنی و تخصصی با هر گونه فعالیت معدنی در این قله کاملاً مخالف است، ابراز داشت: در صورت صدور مجوز اولین استعفا کننده خود من خواهم بود.

نظری در پرسش دیگری برای حفظ مجموعه باغ سراب ضمن بیان اینکه فرایند ثبت باغ سراب بسیار پیچیده و با شکایت بنیاد مستضعفان همراه بود، تصریح کرد: حکم به نفع آنها صادر و در تجدید نظر مجدد حکم برگشت که در نهایت این کش و قوس‌ها این باغ به ثبت رسید.

وی افزود: زمانی اثری ثبت شد، نامه‌ای از وزارت میراث و وزارت کشور به استانداری اعلام و سپس به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود که باید مسئولیت حفظ این اثر ثبت شده را بپذیرند.

رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود بابیان اینکه به دلیل تخلفات شرکت قنوات، این شرکت مجبور شد راه آب را به حالت قبلی بازگرداند، ابراز داشت: تقریباً همه تعهدات خود را به انجام رسانده است.

نظری ضمن بیان اینکه در این باغ شرکت قنوات باید پمپ نصب کند، تصریح کرد: در شرایط فعلی تا برج هفت هنوز آبی در درون لوله وجود ندارد نیاری به انجامش نیست اما به شدت می‌طلبد تا هفتگی به صورت تانکر آب رسانی انجام شود.

وی افزود: نامه به فرمانداری، بنیاد مستضعفان و شرکت قنوات و شهرداری داده شد که هر گونه عواقب کم کاری بر عهده آن‌ها خواهد بود و باید در این جریان پاسخگو باشند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *