موزه آئینی صنایع دستی محرم راه‌اندازی می‌شود

معاون صنایع دستی کشور در بازدید از نمایشگاه دست‌آفریده‌های عاشورایی از راه‌اندازی موزه آئینی صنایع دستی ویژه محرم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد؛ مریم جلالی، معاون صنایع دستی کشور و سید محمدحسین حجازی، مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد از نمایشگاه دست‌آفریده‌های عاشورایی در کوشک باغ هنر بازدید کردند.

مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد در این بازدید بیان کرد: نمایشگاه صنایع دستی در محور عاشورایی، یکی از گزاره‌های خوبی است که آئین محرمی و مذهب را به نمایش می‌گذارد، این زاویه هنر است که حتی می‌تواند دین را به وسیله آن زیباتر معرفی کرد.

سید محمدحسین حجازی با بیان اینکه صنایع دستی گویای یک ستون و حرف است و می‌تواند هنر دلی و مذهبی ما را بیان کند و درباره آن سخن بگوید، اظهار امیدواری کرد: از این دست نمایشگاه‌ها در نقاط مختلف کشورمان بیشتر برگزار شود تا از این بستر حمایت بهتری شود و بتوانیم آثار بیشتری را به نمایش بگذاریم.

معاون صنایع دستی کشور نیز در این بازدید گفت: زمانی که فرهنگ ما به چوب و فلز این همه معنا می‌بخشد به معنای این است که یک میراث ناملموسی داریم که اندیشه، هوش، سلیقه و هنر هنرمندان و میراث ناملموس را به شیء تبدیل می‌کند که خودش روایت کننده است.

مریم جلالی اضافه کرد: دست‌آفریده‌های عاشورایی برخواسته از عشق، شور، غیرت و معرفت هنرمندان ما است. ما در کوشک باغ هنر، تجلی عشق عاشورایی، شور و شعور عاشورایی را در فلز، چوب، سنگ می‌بینیم، موادی که همه از طبیعت گرفته شده و عاشقانه به یک قصه تبدیل شده‌اند و فکر می‌کنم صنایع دستی بزرگترین خدمتی که به فرهنگ می‌کند، جاودانه کردن قصه‌هاست.

در این بازدید برخی از هنرمندان از جمله محمدرضا زرین چنگ، حبیب ستاری، هنرمندان حوزه فلز و ساخت علامت، اصغر آقا بابایی هنرمند حوزه چوب و پیکره تراشی، خشایار جنتی نژاد هنرمند حوزه معرق و مشبک چوب و مرتضی نداف هنرمند سوخته نگاری چوب و قربانی هنرمند حوزه معرق و مشبک چوب درباره آثار به نمایش گذاشته شده خود و اثری که خلق کردند، توضیح دادند.

معاون صنایع دستی همچنین بعد از بازدید از نمادها و علامت‌های فلزی روی علم اظهار کرد: در تلاش برای ایجاد موزه آئینی صنایع دستی ویژه محرم هستیم و حتی بخشی از موزه قرآن را هم برای ایجاد این امر پیشنهاد داده‌اند که در حال بررسی آن هستیم.

همچنین جلالی بعد از بازدید از اثری برگرفته از ضریح حرم امام حسین (ع) همراه با معرق قرآنی به پروانه حیدری معاون صنایع دستی استان تهران گفت: این هنرمند برای حمایت به مرکز آفرینش‌های هنرهای آستان قدس رضوی معرفی شوند.

۷۲ هنرمند حوزه صنایع دستی بیش از ۸۰ اثر هنری خود را با عنوان «دست آفریده‌های عاشورایی» به در گالری کوشک باغ هنر به نمایش گذاشتند که تا ۱۰ مرداد ماه پابرجاست.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *