معرفی غذا، موسیقی و صنایع دستی مشترک ایران و ترکمنستان

جشنواره و نمایشگاه مشترک گردشگری ایران و ترکمنستان آغاز به کار کرد و به معرفی صنایع دستی، غذاها و موسیقی آیینی دو کشور پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، شرکت‌های گردشگری ایرانی و ترکمنی به همراه فعالان صنایع دستی دو کشور در سالن نمایشگاهی آکادمی دولتی هنرهای عشق آباد حضور پیدا کرده تا در جشنواره و نمایشگاهی که به صورت مشترک و با همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان برگزار شده به معرفی خدمات خود بپردازند.

در جشنواره مشترک گردشگری ایران و ترکمنستان شرکت‌هایی در زمینه توریسم سلامت، فرش دستباف، دست بافته‌های داری، بیمارستانی در بهشهر و فروش محصولات صنایع دستی از شهرهای خراسان رضوی؛ مازندران، نائین و شهرهای دیگر حضور دارند.

معرفی غذا، موسیقی و صنایع دستی مشترک ایران و ترکمنستان

در مراسم افتتاحیه این برنامه، علی مجتبی روزبهانی سفیر جدید ایران در ترکمنستان که چند ساعتی می‌شد به عشق آباد رسیده بود، در اولین بازدیدش سری به غرفه‌های این نمایشگاه و جشنواره زد و با محصولات صنایع دستی ایرانی و شرکت‌های گردشگری که از سوی کشور ترکمنستان در برنامه حضور پیدا کرده اند، آشنا شده و از دست اندرکاران این برنامه از جمله رایزنی فرهنگی تقدیر کرد.

وی که اظهار امیدواری کرد روابط گردشگری دو کشور ارتقا یابد از نزدیک با معاون گردشگری وزارت فرهنگ ترکمنستان نیز دیدار داشت.

در این جشنواره ضمن نمایش محصولات صنایع دستی از شرکت‌های ایرانی حضور یافته، تعدادی محصولات صنایع دستی فاخر نیز از سوی رایزنی فرهنگی به نمایش گذاشته شده بود. همچنین طرف ترکمنی نیز تلاش کرده بود تا با نمایش تعدادی از لباس‌ها و عرضه محصولات تبلیغاتی، به معرفی تورهای گردشگری و جاذبه‌های این کشور بپردازد.

همچنین در این جشنواره، گروه موسیقی سنتی دو کشور به دلیل داشتن فرهنگ، موسیقی و آئین‌های مشابه برنامه‌های مختلفی را برگزار کردند از ایران یک گروه موسیقی که در نمایشگاه‌های مختلفی شرکت می‌کنند به اجرای رقص‌های آئینی استان‌های خراسان رضوی، لرستان، آذربایجان شرقی و کرمانشاه پرداختند. پس از آنها نیز گروه ترکمنی برنامه رقص و آواز اجرا کرد.

گروه موسیقی ایرانی قرار است از امروز تا روز ۵ شنبه که جشنواره ادامه دارد؛ در سالن سینما وطن نیز برای عموم مردم عشق آباد برنامه اجرا کند.

در حاشیه این جشنواره نمایشگاهی از غذاها و دسرهای سنتی دو کشور نیز به صورت مجزا آماده شده بود. برخی از این غذاها در میان دو کشور مشترک بود و این موضوع نظر دانشجویان و زبان آموزانی که به جشنواره و نمایشگاه آماده بودند جلب کرد.

زیورآلات سنتی و البته سنگین ترکمن‌ها نیز مورد توجه ایرانی‌هایی بود که در برنامه حضور داشتند.

معرفی غذا، موسیقی و صنایع دستی مشترک ایران و ترکمنستان

این برنامه در راستای همکاری دو کشور ایران و ترکمنستان، دیدار رؤسای جمهور دو کشور و تقویت روابط دوستی بین دو ملت انجام گرفت.

قرار است در روزهای آینده نیز ترکمن‌ها به ایران آمده و هفته فرهنگی در اصفهان برگزار کنند.

معرفی غذا، موسیقی و صنایع دستی مشترک ایران و ترکمنستان

طبق گفته نوید رسولی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان روزانه حدود ۲۰۰ نفر برای خرید، درمان و سیاحت به ایران می آیند.

قرار است چنین برنامه‌هایی به شناخت دو کشور و ارتباط عمیق‌تر کمک کند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *