مرمت قلعه تاریخی پارک ملی «قمیشلو» آغاز شد

اصفهان- رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تیران و کرون از آغاز مرحله هفتم مرمت قلعه تاریخی «قمیشلو» خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، محسن مظاهری اظهار داشت: مرحله هفتم مرمت قلعه تاریخی قمیشلو بااعتباری بالغ‌بر پنج میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی میراث‌فرهنگی آغاز شد.

به گفته وی، قلعه و باغ تاریخی قمیشلو تیران از جمله آثار در تملک اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان است که در حال حاضر به‌عنوان پاسگاه محیط‌بانی مرکزی پارک ملی قمیشلو در اختیار اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست قرار دارد که متأسفانه براثر بارش‌های سال گذشته خسارت‌های زیادی به آن وارد شده بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان تیران و کرون افزود: در این مرحله مرمتی و با تأمین بودجه مرمت آن و همچنین انتخاب پیمانکار، سقف‌های حیاط ضلع غربی قلعه که در مجاورت شاه‌نشین قلعه قرار دارد و دچار موریانه خوردگی تیرهای سقف و همچنین تخریب بیشتر سقف‌ها شده بود، مرمت می‌شود.

مظاهری تصریح کرد: با توجه به گستردگی آسیب‌های قلعه قمیشلو، برای مرمت کامل نیاز به اعتباری بالغ‌بر ۳۰۰ میلیارد ریال است و تمام تلاش این اداره تأمین اعتبارات مرمتی لازم است لیکن تنها راهکار نجات بخشی قلعه از تخریب کامل و حفاظت از آن سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این مجموعه و مرمت قلعه و تبدیل آن به مجموعه سنتی گردشگری است.

به گزارش خبرنگار مهر، قلعه تاریخی قمیشلو در مرکز پهنه پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو واقع شده است. قدمت ساخت قلعه به ۱۵۰ سال پیش بازمی گردد. مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان پسر ارشد ناصر الدین شاه قاجار حاکم استان‌های مرکزی ایران از جمله اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری برای گذراندن ماه‌های گرم سال در یک منطقه خوش آب و هوا، دستور ساخت این قلعه را در قمیشلو داد.

این منطقه در سال ۱۳۴۲ با نام "منطقه حفاظت شده قمیشلو" از تملک شاهزادگان قاجار گرفته شد و تحت مدیریت سازمان شکاربانی و نظارت بر صید قرار گرفت. بین سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۷۳۴ نیز بخش‌هایی به این محدوده اضافه شد و در نهایت سال ۱۳۹۱ تغییراتی در محدوده مرز پناهگاه ایجاد و بخش مرکزی منطقه قمیشلو به پارک ملی ارتقا یافت.

اما شهریور ۱۳۹۹ سند ۱۸ هکتار از اراضی پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو شامل قلعه تاریخی و باغ مجاور آن بدون هماهنگی با سازمان محیط زیست به نام اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان صادر شد.

این اراضی شامل قلعه تاریخی و باغ قمیشلو به مساحت ۱۲ هکتار به‌عنوان مستثنیات و همچنین ۶ هکتار نیز از زمین‌های اطراف قلعه واقع در اراضی ملی است.

اداره کل محیط زیست استان اصفهان ۲۵ سال پیش سند این قلعه به مساحت ۹ هزار و ۶۰۰ متر را گرفت. موضوع مالکیت این قلعه در حال حاضر با شکایت محیط‌زیست در معاونت حقوقی ریاست جمهوری در نوبت رسیدگی است.

پارک ملی پناهگاه حیات وحش قمیشلو با وسعت ۱۱۳ هزار و ۷۰۰ هکتار در ۴۵ کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد. شرق و جنوب این منطقه نیز در میان شهرهای شاهین شهر، خمینی شهر، نجف آباد و تیران و کرون واقع شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *