مرمت سقف ایوان چهلستون اصفهان تا پایان سال به اتمام می‌رسد

اصفهان- مدیر مجموعه جهانی باغ‌موزه چهلستون از اتمام مرحله پایانی مرمت سقف ایوان چهلستون تا پایان سال جاری خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان، عاصفه بدر اظهار داشت: بخشی از تزئینات سقف ایوان کاخ چهلستون در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی به دلیل ایزوله نبودن سقف اصلی دوپوسته ایوان و همچنین به دلیل بارش باران و نفوذ رطوبت دچار آسیب شده بود.

وی ادامه داد: در دوران پهلوی دوم با ایزوله کردن سقف اصلی بنای ایوان، نفوذ رطوبت از سقف اصلی به بخش دو پوش ایوان منتفی شد، بااین‌حال داغ آب‌های ناشی از نفوذ رطوبت در دهه‌های گذشته همچنان بر پیکر اصلی تزئینات سقف ایوان باقی ماند.

بدر افزود: با توجه به اینکه بخش قابل‌توجهی از سقف ایوان و تزئینات آن از دوران صفوی تا آن سالم مانده بود، مرمتگران در طی چند دهه اخیر اقدامی برای مرمت آن نکرده بودند.

مدیر مجموعه جهانی باغ‌موزه چهلستون تصریح کرد: در ابتدای دهه نود با بروز آسیب‌های جدی در پیشانی سقف ایوان و فرسودگی و آسیب‌دیدگی شدید چوب‌ها و تزئینات بکار رفته، عملیات مرمت کالبد ایوان به‌ویژه بخش دو پوش سقف ایوان و تزئینات پیشانی ایوان آغاز و پس از اتمام مرمت پیشانی ایوان، عملیات مرمت تزئینات سقف ایوان، هم‌زمان با عملیات مرمت استحکام‌بخشی دو پوش سقف آغاز شد.

وی تأکید کرد: این عملیات از سال ۱۳۹۵ شامل داغ برداری، زدودن لکه‌ها و تثبیت تزئینات سقف آغازشده و از مجموع ۱۸ قاب و سه پیشانی ایوان، تنها سه قاب و یک پیشانی آن باقی‌مانده که قرارداد انجام عملیات مرمت آن در سال جاری با پیمانکار مجرب منعقدشده و امید داریم بخش‌های باقی‌مانده نیز تا پایان امسال به پایان برسد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *