ماکو دارای ژئوپارک می‌شود/هدف‌گذاری برای ژئوپارک مشترک با ترکیه

عضو شورای عالی ژئوپارک جهانی یونسکو از آغاز پروژه ژئوپارک ماکو خبر داد و گفت: در جلسه ای با مدیرعامل و معاونان منطقه آزاد ماکو، این پروژه ژئوپارک تایید و مصوب شد.

علیرضا امری کاظمی عضو شورای عالی ژئوپارک جهانی یونسکو در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: هنوز ژئوپارکی برای ماکو تشکیل نشده و ما در جلسه‌ای که با مدیرعامل منطقه داشتیم قرار گذاشتیم تا کارهای مطالعاتی و شناسایی اولیه آن انجام شود و بعد که زیرساختهای آن آماده شد و تمام شرایط مهیا بود، در مدت یک سال بتوانیم آن را در سطح ملی مطرح کنیم.

وی گفت: ماکو جاذبه‌های آذرین و آتش فشانی متنوع و ساختارهای زمین شناسی جذابی دارد از جمله منشورهای بازالتی.

عضو شورای عالی ژئوپارک جهانی یونسکو ادامه داد: هدف مان این است که به سمت ایجاد یک ژئوپارک مشترک با ترکیه برویم. اگر این اتفاق بیفتد ما اولین ژئوپارک مشترک را در منطقه آسیا و اقیانوسیه خواهیم داشت. در ترکیه هم باید مانند ایران مطالعات را انجام دهند و در سطح ملی معرفی کنند تا بعد در سطح فراکشوری بتوانیم هر دو ژئوپارک را معرفی کرده و به صورت مشترک ثبت جهانی کنیم.

وی درباره مزیت ثبت بین کشوری ژئوپارک ها نیز گفت: یونسکو به دنبال همکاری بی کشورهاست همچنین این اقدام موجب توسعه صلح و دوستی بین و کشور، تبادلات فرهنگی، اشتراک تجربیات و منابع، تسهیل بازدید گردشگران از کشورهای مقابل، اتحاد و شبکه سازی در منطقه و… می‌شود.

گفتنی است؛ در دنیا ۱۹۵ ژئوپارک در ۴۸ کشور جهان معرفی شده است. ایران هم سه ژئوپارک جهانی و ۵ پروژه فعال دارد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *