لغو روادید با کشورهای پنجگانه/ ارائه ۱.۵ همت تسهیلات در یک ماه

وزیر میراث فرهنگی از تسهیلات برای لغو روادید با ۵ گروه از کشورها با اولویت کشورهای همسایه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی در حاشیه افتتاحیه ۱۸۸ پروژه گردشگری کشور که به مناسبت روز پنجم مهرماه، روز جهانی گردشگری در یکی از هتل‌های تهران برگزار شد به خبرنگاران گفت: آمار گردشگران ورودی در دو سال اخیر با توجه به اینکه با پدیده کرونا روبرو بودیم رشد داشته است. رشد گردشگری ایران ۳ برابر متوسط رشد جهانی بعد از کرونا بود. اما این آمار نسبت به توانمندی‌های گردشگری کشورمان کم است. ما در صدد افزایش واقعی گردشگران هستیم.

وی گفت: نظام مسائلی که برای گردشگری در ابتدای کارمان اعلام کردیم هر چه جلوتر می‌رود پیچیده‌تر و متکثر تر می‌شود. باید آن را حل کنیم. به همین دلیل در جلسه‌ای که امروز با رئیس قوه قضائیه داشتیم برخی از موضوعات را مطرح کردیم. از رئیس قوه قضائیه خواستیم که برخی از مدیران ما نزد او رفته و مسائل شأن را مطرح کنند اما ایشان گفتند که من نزد شما می آییم و از موزه ملی هم بازدید می‌کنم. ما مجموعه‌ای از مشکلات گردشگری که به دستگاه‌های نظارتی مربوط می‌شود را با صراحت با او مطرح کردیم. فرمایشات او استثنایی بود.

ضرغامی گفت: نگاه بزرگان صحیح است اما وقتی به سطوح پایین‌تر می آییم دچار مشکل می‌شویم. بزرگترین کار ایجاد تحول در نگاه کسانی است که باید گردشگری را رونق بدهند. برخی از مشکلات در سطح ملی با مجموعه‌های مداخله گر و با همکاری دستگاه‌ها برطرف می‌شود.ضرغامی گفت: گردشگری زمینی با آذربایجان بعد از اینکه رفتارهای سیاسی داشتند قطع شد. یک میلیون و ۸۰۰ نفر گردشگر مربوط به آذربایجان بود که این عدد به ۱۰ درصد رسید و در طول سال این آمار حدود ۱۸۰ هزار نفر بوده است.

وی از لغو روادید با ۵ گروه از کشورها خبر داد و گفت: با پیگیری‌های مستمر در حال لغو روادید با کشورهای همسایه و گروه پنجگانه هستیم. با همکاری وزارت امورخارجه روز به روز تسهیلات بیشتری برای گردشگری فراهم می‌شود.

وزیر میراث فرهنگی در خصوص ارائه تسهیلات گردشگری افزود: تسهیلات خوبی در سال اول مدیریتمان از تبصره ۱۸ گرفتیم. اکنون ۱۰ هزار پرونده آماده در بانک‌ها وجود دارد که کارشناسی شده و آماده اعطای وام است. ما اکنون شرایطی را تجربه می‌کنیم که تسهیلات بانکی در کشور دچار سکته شده است البته در یک ماه گذشته حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات داده شده است و راه برای ۳ هزار میلیارد تسهیلات نیز باز شده است. این آمار حتی افزایش هم پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: من چند روز پیش توئیتی درباره سرویس‌های بهداشتی زدم. این مسئله بسیار مهم است. سرویس بهداشتی مساجد شیعه مانند خانه شخصی می‌ماند و همیشه تعطیل است ولی سرویس بهداشتی مساجد اهل سنت در طول روز همیشه باز و تمیز است. این طوری نمی‌توان کار گردشگری کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی افزود: من حتماً در توئیت جدیدی از ائمه جمعه می‌خواهم که جدیت به خرج بدهند چون مساجد زیر نظر ائمه جمعه است. مساجد باید باز باشد و نظافت آنها انجام شود و سرویس خوب به مردم دهند.

ضرغامی گفت: اولین الگوی سرویس بهداشتی و نمازخانه خوب در پاکدشت یکی دو روز آینده افتتاح خواهد شد. این یک مدل خوب معماری با خدمات گردشگری است. اگر اشکالات آن برطرف شود می‌تواند تکثیر پیدا کند. معمولاً با موضوع سرویس‌های بهداشتی که بسیار مهم است برخورد طنزآمیز انجام می‌شود. درحالی که هر کسی که به جاده می‌رود اولین موضوعی که با آن برخورد می‌کند همین است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *