قلعه سنگی پرند/ بنایی زیبا و مرموز با قدمت ۱۵۰۰ ساله

رباط کریم- قلعه سنگی پرند یکی از ۵۴ کاروانسرای ایران است، که به تازگی در یونسکو ثبت شده و با قدمت یک هزار و ۵۰۰ سال علاوه بر زیبایی منحصر به فرد، اسرار زیادی در خود دارد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: قلعه سنگی به عنوان یکی از آثار تاریخی برجسته کشورمان بیش از هزار سال قدمت داشته و در محدوده شهر جدید پرند، از توابع رباط کریم و در جنوب غربی استان تهران واقع شده است.

گفته می‌شود، قدمت ساختمان مرکزی قلعه سنگی احتمالاً مربوط به دوره ساسانیان و پیش از اسلام است، کارشناسان معتقدند، معماری عمارت حاکم نشین قلعه سنگی از معماری دوره ساسانیان الهام گرفته است و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.

دلیل ساخت قلعه‌های پر هزینه و سخت سنگی چیست

اما پیشینه خود قلعه سنگی که از سنگ ساخته شده به اوایل دوره‌های اسلامی و زمان حکومت آل بویه در ایران باز می‌گردد، پلان این قلعه به سبک بناهای متداول دوران اسلامی، به صورت چهار ایوانی و با یک حیاط مرکزی است.

در بازدید از این قلعه متوجه چهار برج مدور که قطر هریک پنج متر است خواهید شد، در اضلاع چهارگانه قلعه، چهار اتاق مربع شکل با سقف گنبدی بسیار عالی از نظر معماری قرار گرفته است.

اکثر بناهای تاریخی کهن کشورمان به دلیل سهولت تهیه مصالح و کاهش هزینه ساخت با خشت خام ساخته شده‌اند، پس از آن بناهای آجری که با زحمت بیشتری نسبت به بناهای خشتی ساخته شده را می‌بینیم، اما احداث بناهای سنگی مانند قلعه سنگی پرند که هم پر هزینه و هم ساخت آن‌ها بسیار سخت بوده است، به دلیل شرایط منطقه، ناامنی، ضرورت استحکام و پایداری زیاد در جنگ‌ها ساخته می‌شد.

به گفته باستان شناسان، ساخت این قلعه ۲۰۰ سال به طول انجامیده است و یکی از معدودترین قلعه‌های حکومتی در کشورمان به شمار می‌رود، که در دوم بهمن ماه ۱۳۸۲ به شماره ثبت ۱۰۸۲۲ در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

قلعه سنگی پرند توسط حکومت و به دلایل گوناگون همچون اقتصاد، شرایط نظامی، جغرافیایی و مذهبی ساخته شده و در ادوار مختلف به تدریج گسترش یافته است.

قلعه سنگی پرند/ بنایی زیبا و مرموز با قدمت ۱۵۰۰ ساله

ثبت قلعه سنگی در یونسکو / ‏چاه‬ ۴۰ متری قلعه همواره آب دارد

اگر قصد سفر به پرند و بازدید از این قلعه زیبا را دارید، می‌توانید در بلوار شهید باهنر شهر پرند به سوی بلوار فرهنگ حرکت کنید تا وارد قلعه زیبای سنگی شوید، البته از آزادراه تهران-ساوه نیز اگر وارد جاده تهران-ساوه شوید، می‌توانید به قلعه سنگی برسید.

قلعه سنگی پرند یکی از ۵۴ کاروانسرای تاریخی پرونده کاروانسراهای ایران است، که ۲۶ شهریور سال جاری به عنوان بیست و هفتمین میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی ایران در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض عربستان تأیید شد و به ثبت جهانی رسید.

جالب است، بدانید، این قلعه از مرموزترین بناهای تاریخی کشورمان است، که رازهای زیادی در خود دارد، یکی از جالب‌ترین رازهای این قلعه زیبا وجود چاه آبی است که حدود ۱۵ قرن پیش ساخته شده و عمق آن حدوداً ۴۰ متر است.

اما نکته جالب اینجا است، که در حالی که با حفر چاه‌های ۲۰۰ متری نیز در پرند نمی‌توان به آب رسید، چاه مرموز قلعه سنگی با عمق ۴۰ متر همواره سه متر آب در خود دارد.

از شاخصه‌های مهم این بنا وجود عمارت مرکزی یا حاکم نشین است، که معماری متفاوت آنکه الهام گرفته از معماری دوران ساسانی است.

راز دفن شتابزده ۲۳ جنازه در قلعه سنگی چیست

راز دیگر این قلعه وجود ۲۳ اسکلت انسان در آن است، که ۶۵۰ سال پیش و در دوره سلجوقیان در این مکان دفن شده‌اند.

قلعه سنگی پرند/ بنایی زیبا و مرموز با قدمت ۱۵۰۰ ساله

در مورد این اسکلت‌ها مطالعات نشان می‌دهد، که شتابزده در این مکان دفن شده‌اند، چرا که در برخی قبرها چند جنازه یافت شده که نشان از فرصت کم برای دفن جنازه‌ها دارد.

نکته جالب توجه دیگر آن است، که جنازه‌ها با لباس‌های شخصی دفن شدند، در حالی که مسلمان بودند و می‌بایست، با کفن دفن شوند.

وجود یک دختر ۱۶ ساله در میان جنازه‌ها که سر وی از بدنش جدا و نشسته دفن شده از دلخراش ترین یافته‌های مطالعات در خصوص این اسکلت‌ها است.

اینکه اسکلت‌ها مربوط به چه اشخاصی است، چرا و چطور کشته و در این مکان دفن شدند، سوال‌هایی است، که همچنان بی پاسخ مانده‌اند و باستان شناسان جوابی برای آن ندارند.

بازدید از قلعه پرشکوه، مرموز و زیبای سنگی در پرند را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *