فرش خودرنگ ایل سنگسر ترویج می شود

سمنان- رئیس جهاد دانشگاهی استان سمنان از انعقاد تفاهم نامه برای ثبت، ترویج و شناساندن هر چه بیشتر فرش خود رنگ سنگسری به مثابه یکی از میراث گران بهای استان خبر داد.

علی منصفی راد در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای ترویج و توسعه فرش خود رنگ سنگسری به مثابه یکی از ارزشمندترین میراث فرهنگی ملموس استان سمنان بیان کرد: تفاهم نامه همکاری برای شناساندن این میراث فرهنگی ارزشمند منعقد شده است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی و موزه فرش خود رنگ سنگسری تفاهم نامه‌ای را در این زمینه امضا کرده‌اند، ابراز کرد: شناسایی بیشتر فرش خودرنگ و اصیل سنگسری یکی از مهمترین محورهای این تفاهم نام همکاری است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان سمنان با بیان اینکه ترویج دیگر رکن تفاهم نامه مذکور است، گفت: مقرر شد که دو طرف در قالب این تفاهم نامه بستر همکاری برای بهره‌گیری از توان و استعدادهای موجود در زمینه فرش سنگسری را شناسایی و به حرکت در بیاورند.

منصفی راد با بیان اینکه گسترش، توسعه و ارتقا سه اصل مهم در تفاهم نامه مذکور هستند، بیان کرد: اشتغال و کارآفرینی در زمینه توسعه بافت فرش سنگسری از جمله دیگر بخش‌های تفاهم نامه مذکور بین جهاد دانشگاهی و موزه فرش خود رنگ سنگسری است.

فرش خودرنگ ایل سنگسر ترویج می شود
باور اینکه در این فرش هیچ رنگی به کار نرفته قدری دشوار و نشان دهنده اعجاب هنر دست ایل سنگسر است.

وی با بیان اینکه فراهم کردن زمینه تحقیقات علمی و آموزشی از دیگر بخش‌هایی است که برای شناساندن و توسعه فرش سنگسری در این تفاهم نامه گنجانده شده است، ابراز داشت: در این تفاهم نامه تلاش شده تا خدمات فنی و تخصصی نیز گنجانده شود.

رئیس جهاد دانشگاهی سمنان با بیان اینکه تلاش می‌شود تا بتوانیم بهره‌وری تولید فرش سنگسری را نیز از طریق انجام پروژه‌های تحقیقاتی مد نظر قرار دهیم، بیان داشت: تأمین و تبادل نیروهای علمی از دیگر اقداماتی است که در این تفاهم نامه گنجانده شده است.

منصفی راد سرمایه‌گذاری مشترک در طرح‌های پژوهشی را از دیگر بخش‌های تفاهم نامه همکاری در راستای ترویج و شناساندن هر چه بیشتر فرش خود رنگ سنگسری دانست.

خبرگزاری مهر استان سمنان در ماه جاری گزارشی را درباره فرش خود رنگ سنگسری منتشر کرد که مورد توجه علاقمندان به میراث فرهنگی استان سمنان نیز قرار گرفت به نظر می‌رسد مسئولان بیش از گذشته به دنبال ترویج و توسعه این میراث ارزشمند استان هستند. گزارش مهر را می‌توانید در لینک زیر بخوانید: هنری ازخودرنگی در استان سمنان / روایتی از میراثی ماندگار وناشناخته

فرش خود رنگ سنگسری در واقع فرشی است که از نخ طبیعی و بدون رنگ بافته و از جمله صنایع دستی مهم ایل سنگسر در استان سمنان است این فرش به شکل اعجاب انگیزی بافته‌ای زیبا اما بدون رنگ شیمیایی است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *