طرح تفصیلی ویژه منطقه تاریخی توس سختگیرانه تهیه شده است

مشهد ـ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: طرح تفصیلی ویژه منطقه تاریخی توس سختگیرانه تهیه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد موسوی ظهر شنبه در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، اظهار کرد: محدوده طرح راهبردی توس ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار بود که به یک‌هزار و ۸۰۰ هکتار کاهش پیدا کرده است قرار شد برای پهنه طرح ویژه خدمات تهیه شود تا شش ماه آینده باید طرح ویژه پهنه تاریخی و فرهنگی توس در ۳۶۰ هکتار تهیه شود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان این‌که این طرح ویژه توس باید تحقق پذیر باشد، ادامه داد: در این طرح تمام دستگاه‌های ذی ربط باید به هم‌افزایی برسند از سال ۹۲ به دنبال این طرح بودیم که محقق شد.
وی درباره اقدامات صورت گرفته در راستای ثبت جهانی توس بیان کرد: موانعی در طی این سال‌ها وجود داشت از جمله معادن غیرمجاز که خوشبختانه تعطیل شد، هم‌چنین از تردد وسایل نقلیه سنگین در عرصه تاریخی جلوگیری شد و طرح راهبردی و ویژه نیز از ساخت‌وسازها غیر مجاز جلوگیری می‌کند.
موسوی افزود: داشته‌های شهر مشهد و آثار ناملموس با همکاری دستگاه‌های مختلف با نگاه میراث‌فرهنگی به مردم معرفی می‌شود. با فرمانداران نشست‌های مختلفی در سطح شهرستان‌های استان برگزار کردیم و برنامه‌های مختلفی برای احیا و حفظ میراث‌فرهنگی داریم.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی درباره پرونده‌های ثبت جهانی استان گفت: پرونده مهم ما رباط‌ها و آسبادها ست که برای ثبت جهانی آماده شده است و در اولویت ثبت قرار دارد.
وی افزود: در حوزه موزه‌ها قصد داریم در سال‌جاری نوآوری شود و تعدادی از موزه‌ها به سمت هوشمندسازی برود و با استفاده از ظرفیت‌های حوزه هوشمندسازی مدل محتوایی موزه‌ها تغییر کند.
موسوی درباره افزایش موزه‌های خصوصی اظهار کرد: از راه‌اندازی موزه‌های خصوصی استقبال می‌کنیم.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی درباره فعالیت معدن در عرصه سنگ نگاره‌های دیزدر گفت: پرونده این اثر تاریخی به شورای عالی میراث‌فرهنگی رفته است و ما پیگیری‌های قانونی خود را انجام می‌دهیم.
وی درباره اقدامات صورت گرفته برای رفع مشکلات توسعه در محدوده بافت‌های تاریخی اظهار کرد: مشکلات بافت‌های تاریخی از جمله بافت شهر بجستان پیگیری و به سرانجام رسید.
موسوی درباره طرح باغ خونی گفت: طرح سامان‌دهی باغ خونی آماده شده و به وزارت میراث‌فرهنگی برای تأیید ارسال شده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به برنامه‌های روز ملی بزرگداشت فردوسی گفت: از ۲۴ اردیبهشت تا سوم خرداد که با عنوان دهه حماسه برنامه‌های فرهنگی در آرامگاه فردوسی برگزار می‌شود.
وی گفت: ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت آثار تاریخی استان اختصاص یافته که این بودجه به نسبت آثار تاریخی و نیاز بسیار کم است و باید از کمک خیران استفاده کنیم.
مرمت ۲۹۸ قلم شیء و ۱۰۳ بنای تاریخی
هم‌چنین احسان زهره‌وندی، معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ در حوزه ثبت آثار تاریخی تعداد ۴۵ مورد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در بخش مرمت ۲۹۸ قلم شیء تاریخی و ۱۰۳ بنا مرمت شد شش بنا و محوطه نیز تعیین حریم شد و ۴ هزار قلم شیء در سامانه جام سامان‌دهی و ثبت شده است.
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: تا کنون ۲ هزار و ۱۷ اثر از خراسان رضوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که از این تعداد یک هزار و ۶۲۶ اثر جزو آثار غیرمنقول، ۱۰۱ اثر در فهرست آثار منقول، ۱۹۶ اثر در فهرست آثار ناملموس، ۶۴ اثر در فهرست آثار طبیعی، یک اثر در فهرست یونسکو، یک اثر در فهرست آثار جهان اسلام (آیسسکو) و ۲۸ مورد در فهرست مکان رویداد به ثبت رسیده است.
وی با بیان این‌که امسال شعار روز جهانی موزه با عنوان «موزه‌ها پایداری و حال خوب» نامگذاری شده است، افزود: ۵۱ موزه تحت پوشش اداره‌کل میراث‌فرهنگی قرار دارند و ۴۲ موزه از ما مجوز گرفتند.
زهره‌وندی تصریح کرد: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ بزرگداشت فردوسی برگزار می‌شود و ۲۸ اردیبهشت نیز ۱۲۵ برنامه متنوع در سطح استان برگزار می‌شود و ۲۹ اردیبهشت نیز روز خیام در نیشابور برگزار می‌شود.
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: در هفته میراث‌فرهنگی از ۷۲ جلد دفتر یادبود فردوسی که از سال ۴۸ تا کنون که توسط مردم نوشته شده رونمایی می‌شود.
وی تصریح کرد: در هفته میراث‌فرهنگی نمایشگاه «حس همسایگی» آثار بانوان افغانستانی در حوزه صنایع‌دستی در موزه بزرگ خراسان برگزار می‌شود.
زهره‌وندی گفت: تعداد ۶۵ پروژه مرمت و بهسازی بناهای تاریخی و ۲ پروژه گمانی زنی تعیین حریم در هفته میراث‌فرهنگی آغاز می‌شود.
اجرای برنامه‌های بزرگداشت فردوسی در روز ۲۴ اردیبهشت
همچنین سید هاشیم حسینی، مدیر مجموعه آرامگاه فردوسی درباره برنامه‌های روز فردوسی اظهار کرد: مراسم این روز از ساعت ۱۶ با حضور مقامات عالی رتبه و میهمانان داخلی و نمایندگان کنسولگری‌های مختلف با گلباران آرامگاه حماسه سرای ایران زمین روز ۲۴ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.
مدیر مجموعه آرامگاه فردوسی ادامه داد: قرائت پیام رئیس جمهوری و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به صورت جداگانه، سخنرانی مقامات و شخصیت‌های حاضر در مراسم و اهدای نشان عالی فردوسی به فردوسی پژوهان از دیگر برنامه‌های این روز است.
وی تصریح کرد: اجرای سرود ملی توسط ۱۵۰ نوجوان که لباس اقوام مختلف ایرانی را به نشان وحدت ملی بر تن کرده اند و اجرای شاهنامه خوانی از دیگر برنامه‌های آئین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی است.
حسینی اظهار کرد: برگزاری همایش علمی فردوسی نیز در صبح روز یکشنبه در محل دانشگاه فردوسی با حضور استادان و پژوهشگران این عرصه به میزبانی دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود.
مدیر مجموعه آرامگاه فردوسی گفت: از ۲۴ اردیبهشت ماه تا سوم خرداد، روز فتح خرمشهر، که تحت عنوان هفته حماسه از پارسال نامگذاری شده است، مجموعه آرامگاه فردوسی تا ساعت ۲۲ شب باز است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *