شوخی وزیر در مورد پیام‌ رسان‌ها/دعوت از عربستان برای پرونده افطار

دعوت عربستان و ایران برای شرکت در نمایشگاه گردشگری و پیوستن به پرونده افطار، شوخی وزیر در مورد پیام رسان‌ها و ۳ پیک سفر تا پایان مهر از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو برگزار شده و ایران نیز در آن حضور دارد. علی دارابی، قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور که در رأس هیأتی ایرانی به عربستان سفر کرده است، گفت: برای شرکت در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض هستیم. در این نشست، چند دستور برای ثبت جهانی «کاروانسراهای ایران»، «منظر فرهنگی ماسوله» و همچنین «الحاق جنگل‌های دیزمار به جنگل‌های هیرکانی» پیش رو داریم.

در چهل‌وپنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو که از ۱۹ شهریور به میزبانی عربستان سعودی آغاز شده است، ۵۰ میراث فرهنگی و طبیعی از بیش از ۴۰ کشور برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو نامزد شده‌اند. از این تعداد، ۲۴ پرونده سهمیه اجلاس سال گذشته است که به دلیل جنگ روسیه و اوکراین به تعویق افتاد و ۲۶ پرونده مربوط به اجلاس سال ۲۰۲۳ است.

ایران از عربستان برای پیوستن به پرونده ثبت افطار دعوت کرد

دعوت ایران از عربستان برای پیوستن به پرونده ثبت افطار

راکان الطوق، دستیار ویژه وزیر فرهنگ عربستان سعودی و احمد بن عبدالعزیز البلیهد، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در عربستان با علی دارابی، قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دیدار کردند.

در این دیدار دارابی بر آمادگی ایران برای گسترش فعالیت‌های مشترک فرهنگی، توسعه گردشگری، انجام اقدامات مشترک در حوزه میراث فرهنگی از قبیل تهیه پرونده‌های مشترک ثبت جهانی میراث فرهنگی ناملموس تاکید کرد.

دارابی در این ملاقات با اشاره به پرونده پیشنهادی ایران برای ثبت جهانی میراث ناملموس ضیافت افطاری، از عربستان سعودی برای پیوستن به این پرونده دعوت کرد.

در این دیدار راکان الطوق نیز بر اهمیت توسعه روابط فرهنگی و گردشگری میان ایران و عربستان تاکید و گفت: زمینه‌های مشترک فراوانی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران و عربستان وجود دارد و پاسداری از میراث ناملموس مشترک مسلمانان از جمله ضیافت افطاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین الطوق در این دیدار ضمن تقدیم احترامات کشور عربستان سعودی به ایران و خیر مقدم برای حضور در اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو، از ایران برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری ٢٠٢٥، که در جده عربستان برگزار خواهد شد، دعوت به عمل آورد.

مأموریت به شرکت‌ها برای برگزاری تورهای ارزان قیمت ازبکستان

این هفته از دیدارهای وزارت میراث فرهنگی خبر آمد. عزیز عبدالحکیمف وزیر اکولوژی، حفاظت از محیط زیست و تغییر اقلیم جمهوری ازبکستان با سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در محل وزارتخانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که بهادر عبدالله‌اف سفیر ازبکستان در ایران نیز حضور داشت، ضرغامی به اعتقاد عمیق طرفین در تقویت گردشگری و میراث‌فرهنگی اشاره کرد و به تدوین پیش‌نویسی به‌منظور اجرای تفاهمات مندرج در برنامه همکاری گردشگری که در سفر سال گذشته ابراهیم رئیسی به امضای طرفین رسید، تاکید کرد.

وی با اشاره به اهمیت دیدار رؤسای جمهور در رشد روابط دو جانبه، سفر میرضیایف به تهران و آیت‌الله رئیسی به تاشکند را نقطه عطفی در روابط رو به رشد دو کشور در زمینه گردشگری عنوان کرد.

توسعه همکاری‌های گردشگری با کشورهای همسایه، برگزاری تورهای ترکیبی و ارزان قیمت زمینی میان ایران، ازبکستان و ترکمنستان، برگزاری اجلاس سه جانبه به‌منظور تقویت زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای، رفع موانع و تسهیل صدور روادید، اشتراکات و قرابت فرهنگی و تاریخی بین دو کشور، اعلام آمادگی برای اعزام اساتید حوزه مرمت به‌منظور انتقال تجارب، برگزاری تورهای آشناسازی، دعوت برای حضور در هشتمین جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فجر و هفدهمین نمایشگاه گردشگری، تدوین پیش‌نویس همکاری به‌منظور امضای نهایی در زمان حضور در «بیست‌وپنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری» در سمرقند و مأموریت به شرکت‌های گردشگری به‌منظور برگزاری تورهای ارزان قیمت زمینی از موارد مطرح شده از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این جلسه بود.

۳ پیک سفر تا پایان ۱۵ مهرماه

۳ پیک سفر تا پایان ۱۵ مهرماه

علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور با حضور در پنجاه و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که به مناسبت مدیریت سفرها در دهه پایانی ماه صفر و دهه پایانی ماه شهریور با حضور نمایندگان ۲۸ دستگاه اجرایی در محل سالن خلیج فارس برگزار شد، گفت: در حال حاضر با سه پیک سفر مواجه هستیم که تعطیلات پایان ماه صفر و تعطیلات نیمه نخست مهرماه را در بر خواهد گرفت.

وی افزود: این در حالیست که در تعطیلات پایانی ماه صفر مقصد تعداد قابل توجهی از زائرین به سمت شهر مشهد مقدس در استان خراسان رضوی خواهد بود و به تبع این اقدام استان‌های همجوار از جمله استان‌های گلستان، خراسان جنوبی و سمنان نیز در برگیرنده پراکندگی سفرهای این ایام قرار خواهند بود.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با توجه به اینکه زائرین ایام پایانی ماه صفر به تدریج از استان خراسان رضوی و استان‌های همجوار خارج می‌شوند، افزود: برای مدیریت خروج زائرین نیاز است ستادهای اجرایی خدمات سفر استان‌ها با اتخاذ تدابیر لازم از جمله ادامه فعالیت موکب ها دو الی سه روز پس از پایان شهادت امام رضا (ع) اقدامی شایسته در میزبانی از زائرین انجام دهند.

شوخی ضرغامی با رونالدو و پیام‌رسان‌های داخلی

این هفته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک شوخی قابل تأمل داشت و در جمع خبرنگاران هیأت دولت گفت: رونالدو اینجا اگر خواست با زن‌وبچه‌اش تماس بگیرد می‌تواند بله و ایتا نصب کند. خیلی هم دلش بخواهد که نصب کند.

شناخت دنیا از ظرفیت‌های گردشگری ایران باید افزایش یابد 

شناخت دنیا از ظرفیت‌های گردشگری ایران باید افزایش یابد

این هفته نشست معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی با تعدادی از رایزن‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف، امروز سه‌شنبه در محل سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی برگزار شد.

در این نشست که تعدادی از مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مسئولانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز حضور داشتند، درباره راهکارهای‌های تقویت همکاری‌ها و نیز معرفی داشته‌ها و ظرفیت‌های ایران در سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفتگو شد.

علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این نشست در سخنانی گفت: ارتباط بسیار خوبی بین این وزارتخانه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برقرار است. حقیقتاً در این دوره رایزن‌هایی که اعزام شده‌اند علاقه و پیگیری مناسبی در حوزه مأموریت‌های این وزارتخانه دارند.

وی ادامه داد: در دو سال اخیر در حوزه تولید محتوا تلاش‌های زیادی شده و تولیدات خوبی را در این باره داریم و در حال حاضر خلأهای موجود در این حوزه جبران شده و معرفی کامل ایران را در یک قالبی تهیه کردیم که به زبان‌های مختلف در دسترس رایزن‌های محترم قرار می‌گیرد و می‌تواند ابزار مناسبی برای معرفی ایران باشد.

ارتقای روابط فرهنگی ایران و مکزیک/افزایش سفر ایرانی‌ها

ارتقای روابط فرهنگی ایران و مکزیک

در این هفته گییرمو پوئنته اوردوریکا، سفیر مکزیک در ایران گفت: به نظرم بیش از یک نقطه اشتراک فرهنگی بین ایران و مکزیک وجود دارد. ما چندین نمایشگاه در ایران برگزار کردیم و نمایشگاه عکسی که اکنون در باغ موزه هنر ایرانی برپاست هم نشان می‌دهد که چقدر این دو کشور به هم نزدیک هستند.

وی افزود: درست است که این نمایشگاه به صورت انفرادی برگزار شده است ولی ما با وزارتخانه‌ها و نهادهای مختلف در ارتباط هستیم برای این نمایشگاه نیز تنها با دو نفر عکاس هماهنگ نشده است بلکه این برنامه‌ها از طریق وزارتخانه‌ها برگزار می‌شود.

اماکن تاریخی و موزه‌ها تعطیل است

تمامی اماکن تاریخی، موزه‌ها، پایگاه‌های ملی و جهانی تحت مجموعه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی روز پنجشنبه ۲۳ شهریورماه مصادف با رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) تعطیل است.

موزه‌ها، کاخ موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش وزارتخانه میراث فرهنگی در روزهای ۱۴ خرداد به مناسبت رحلت حضرت امام خمینی (ره)، بیست و یکم ماه رمضان به مناسبت شهادت حضرت امام علی (ع)، بیست و پنجم شوال به مناسبت شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، نهم و دهم محرم به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی، بیست و هشتم ماه صفر به مناسبت رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) تعطیل است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *