شعبه ویژه برای رسیدگی به جرایم حوزه میراث‌فرهنگی تشکیل شود

قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از رئیس قوه قضائیه خواست تا شعبه ویژه برای رسیدگی به جرایم حوزه میراث‌فرهنگی تشکیل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی دارابی امروز چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ در نشست وزیر، معاونان و مدیران وزارت میراث‌فرهنگی با حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه که در موزه ملی ایران انجام شد، در سخنانی گفت: ابتدا به‌عنوان یک شهروند از مواضع، اقدامات و برنامه‌های ارزشمند شما در دوره مسئولیت شما تشکر و قدردانی می‌کنم.

قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی افزود: ایران با یک قدمت طولانی از کهن‌ترین تمدن‌های دنیا است و سابقه یک میلیون سال سکونت ثبت شده و یک میلیون اثر تاریخی داریم که ۳۴ هزار اثر ثبت شده است.

وی گفت: ثبت این آثار جز حقوق عامه است و خوشبختانه به تازگی موفق به ثبت جهانی ۵۴ کاروانسرای تاریخی شدیم و در اجلاس ریاض، کشورهای عضو به افتخار ایران دست زدند.

دارابی ادامه داد: با ثبت پرونده کاروانسراهای ایرانی، ۱۰۴ سایت تاریخی داریم که ثبت جهانی هستند. بعد از ثبت، جهانیان هنر و فرهنگ و تاریخ ایران را تعظیم و تکریم می‌کنند.

معاون میراث‌فرهنگی ادامه داد: درباره صیانت و حفظ و مرمت آثار تاریخی گاهی اوقات شاهد ترک فعل هستیم. بهتر است بدانیم امسال یونسکو قصد داشت شهر ونیز را از ثبت خارج کند و اگر درباره بناهای تاریخی ثبت جهانی شده غفلت داشته باشیم و به آن‌ها توجه نکنیم، این خطر ممکن است آثار ثبت شده ما را هم تهدید کند.

دارابی ادامه داد: فصل نهم قانون اسلامی، اختصاص به تخریب آثار تاریخی دارد و بخشی از مواد آن به جرم‌انگاری تخریب درباره آثار تاریخی می‌پردازد. ضمن تشکر از همراهی مجموعه قوه قضائیه از حضرتعالی درخواست داریم تا این موضوعات به صورت جدی در دستور کار قضات و دادستان‌ها قرار گیرد.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی در ادامه گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که از حضرتعالی درخواست داریم این است که دستور دهید تا جرایم مرتبط با حوزه میراث‌فرهنگی در شعب مخصوص به میراث‌فرهنگی بررسی شود.

وی ضمن اشاره به وقوع سیل در شهر یزد که دو سال قبل روی داد، افزود: برخی از خانه‌ها خالی از سکنه هستند و بسیاری از آنها نیز در بافت تاریخی واقع شده‌اند و به همین دلیل، رسیدگی به وضعیت این خانه‌ها بسیار مشکل است. از این رو رسیدگی به این خانه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *