«سوزن‌دوزی» هنری اصیل و اشتغالزا/کسب بازارهای جهانی نیازمند حمایت

بمپور-کمتر زن و دختری را در بلوچستان می‌توان یافت که با الفبای «سوزن دوزی»آشنایی نداشته باشد و تمام چیزی که برای نمایش هنر دست و خلاقیت ذهنشان بدان نیاز دارد نخ، پارچه، سوزن و قلاب است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: حرفۀ سوزن دوزی نمایانگر اصالت قوم بلوچ و شناخته شده ترین هنر مردم بلوچستان است.

این هنر که یکی از زیرشاخه‌های صنایع دستی در سیستان و بلوچستان است باعث شد تا با توجه به اهمیت ویژه ای که زنان سوزن دوز ایرانشهری به آن می‌دهند شهرستان ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن دوزی ثبت شود.

در بلوچستان به ندرت زن و دختری می‌توان پیدا کرد که با الفبای اولیه این هنر ارزشمند آشنایی نداشته باشد و تمام آن چیزی که یک زن بلوچ برای نمایش هنر دست و خلاقیت ذهنش بدان نیاز دارد نخ، پارچه، سوزن و قلاب است.

هنری که روزگاری تنها کاربردش زینت بخشی به تن پوش سنتی زنان بلوچ بود، امروزه مهر اصالت یونسکو را دریافت کرده و این مهم باعث شده تا فرصت‌های شغلی فراوانی برای مردم منطقه فراهم شود.

زینب نوروزی یکی از بانوان سوزن دوز در شهر بمپور است که در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: سوزن‌دوزی، یکی از رودوزی‌های منحصر به فرد خصوصاً در جنوب سیستان و بلوچستان است، هنری برخوردار از ظرافت دوخت و تنوع رنگ که بیانگر ذوق، سلیقه، سنت و هنر دستان زنان است.

وی بیان کرد: این هنر را از سال ۸۶ پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به طور جدی آغاز و با راه اندازی کارگاهی در بمپور اقدام به آموزش این حرفه به دختران و بانوان کردم.

این بانوی کارآفرین ادامه داد: در ۱۶ سال بیش از ۴۰۰ نفر از دختران و بانوان این منطقه به ویژه زنان سرپرست خانوار را آموزش داده ام به گونه‌ای که هم اکنون ۲۰۰ نفر از بانوانی که مهارت کافی در رشته سوزن دوزی را فراگرفته‌اند زمینه اشتغال شأن فراهم شده است.

«سوزن‌دوزی» هنری اصیل و اشتغالزا/کسب بازارهای جهانی نیازمند حمایت

وی ایجاد بازار فروش هنر دست زنان را بهره گیری از ظرفیت دریچه فضای مجازی عنوان کرد و گفت: برپایی نمایشگاه می‌تواند در معرفی هنر صنایع دستی و رونق بازار فروش صنعتگران اثرگذار باشد که خواسته ما از متولیان امر حمایت در این زمینه است.

تقویت زنجیره ارزش تولید راهکار مؤثر در رونق صنایع‌دستی

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان نیز گفت: در تلاش هستیم تا شرایطی فراهم ‏شود که زنجیره ارزش تولید صنایع‌دستی تقویت شود چرا که این امر تأثیر بسزایی در فروش و جایگاه بسته‌بندی محصولات ‏صنایع‌دستی دارد.‏

علیرضا شه بخش در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: زنجیره ارزش ‏صنایع‌دستی، یک سیستم اقتصادی شامل مجموعه‌ای از فعالین و فعالیت‌های تجاری است که کسب‌وکار آن‌ها در امتداد یکدیگر، ‏موجب تکامل و تجارت محصول، از تولیدکنندگان ابتدایی به مصرف‌کنندگان نهایی می‌شود و برای هر یک از فعالان شبکه، ارزش ‏اقتصادی خلق می‌کند.

وی افزود: صنعت گردشگری ‎ به‌عنوان نزدیک‌ترین صنعت به صنایع‌دستی ‎ می‌تواند در راستای ایجاد و گسترش بازار صنایع‌دستی، ‏نقش حیاتی ایفا کند چرا که خرید سوغات از مهم‌ترین و محبوب‌ترین فعالیت‌های گردشگران محسوب می‌شود.‏

این مسئول ادامه داد: در تلاش هستیم تا شرایطی فراهم شود که زنجیره ارزش تولید صنایع‌دستی تقویت یابد چرا که این امر تأثیر ‏بسزایی در فروش و جایگاه بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی دارد.‏

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اظهار کرد: ازآنجایی‌که ارتقای سطح بخش‌های ‏آموزش و احیای صنایع‌دستی در دستور کار اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است حمایت از فعالان این حوزه ‏نیز از اولویت کاری این اداره کل خواهد بود ‎. ‎

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *