سرای محتشم رشت به صورت مشارکتی مرمت می‌شود

رشت – مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه سرای محتشم رشت باید به صورت مشارکتی مرمت شود، گفت: مرمت و بازسازی مغازه‌های داخل کاروانسرای محتشم در اولویت است.

ولی جهانی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: سرای محتشم از جمله مجموعه‌های با ارزشی است که با شماره ۱۵۲۱۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در صورت تخصیص اعتبار برای مرمت و بازسازی آن برنامه ریزی شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت سرای محتشم با حضور کارشناسان فنی مورد ارزیابی قرار گرفت، افزود: آسیب‌های وارده بر سازه از جمله سر درب بنا جزئی بوده و انتظار می‌رود علاوه بر میراث فرهنگی، مالکان و کاسبان واحدهای تجاری نیز به مراقبت و تیمار سرای محتشم پرداخته، برای صیانت از ساختمان و مرمت و بازسازی احتمالی مشارکت کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان سرای محتشم را محلی برای کسب درآمد و روزی کسبه و بازاریان دانست و بیان کرد: اولویت اصلی اداره کل، مرمت و بازسازی بناهای عمومی و در معرض خطر بوده و لازم است و اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به بازسازی و مرمت بناهای تاریخی در اختیار اهتمام لازم را به عمل آورند.

جهانی با اشاره به ۵۵۰۰ اثر شناسایی شده و ۱۲۴۹ اثر ثبتی استان گیلان بیان کرد: اعتبارات اختصاصی برای حفاظت و مراقبت از آثار تاریخی بسیار اندک بوده و انتظار می‌رود با مشارکت عمومی بویژه از سوی مالکان محترم، بازسازی و مرمت بناهای تاریخی بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مرمت و بازسازی مغازه‌های داخل کاروانسرای محتشم در اولویت است، افزود: مرمت بناهای تاریخی باید زیر نظر کارشناسان فنی میراث‌فرهنگی صورت گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با بیان اینکه سرای محتشم رشت باید به صورت مشارکتی مرمت شود، گفت: اداره کل میراث گیلان آمادگی دارد در کوتاه‌ترین زمان نسبت به مرمت مجموعه سرای محتشم به صورت مشارکت محور اقدام کند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *