سرای سعدالسلطنه نماد کوچکی از تاریخ زیبای قزوین

قزوین- ثبت جهانی سرای سعدالسلطنه بر اهمیت این بنای با عظمت که نماد کوچکی از تاریخ زیبا و غنی قزوین است، اضافه کرد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: قزوین با بیشترین آثار تاریخی ثبت شده ملی یکی از منحصرترین شهرهای ایران به لحاظ تاریخی و تمدنی است. دیار مینودری که در برهه‌ای از زمان، بیش از نیم قرن پایتخت صفویان بوده آثار تاریخی بسیار زیادی دارد که البته بخش اعظم این آثار تاریخی مربوط به همین دوران صفوی است.

مسجد جامع عتیق، اولین خیابان ایران، گراند هتل، کلاه فرهنگی، انواع متعدد آب انبارها، مقبره حمدالله مستوفی، دولت‌خانه صفوی، خانه‌های بهروزی و آیت الله شهیدی، حسینیه زیبای امینی‌ها و مهم‌تر از همه کاروانسرای سعدالسلطنه تنها تعداد اندکی از آثار تاریخی زیبا و منحصر به فرد استان قزوین است.

در روزهای اخیر کاروانسرای زیبای سعدالسلطنه با تأیید یونسکو ثبت جهانی شد تا برگ دیگری برای آثار تاریخی در استان قزوین رقم بخورد.

کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین که بزرگ‌ترین کاروانسرای سرپوشیده و مرکز تجاری داخلی شهری ایران بود به دستور باقرخان سعدالسلطنه اصفهانی حاکم وقت قاجار و در دوره ناصرالدین شاه ساخته شد.

این بنای ماندگار که بیش از ۲ هکتار وسعت دارد در روزگار قدیم به خصوص تا قبل از جنگ جهانی اول محل اقامت شبانه روزی تجار برای استراحت بوده است.

سرای سعدالسطنه نماد کوچکی از تاریخ زیبای قزوین

بازسازی در ابتدای دهه ۹۰

پس از آن برخی از حجره‌های کاروانسرای سعدالسلطنه به صورت غرفه‌های تجاری مستقل اداره می‌شد و برخی نیز به صورت انبار و قسمتی از کاروان سرای سعدالسلطنه تبدیل به کارخانه آرد سلامت و کارخانه تولید کشمش شد و قسمت‌های دیگر به عنوان کارگاه‌های تولیدی کفش، فرشبافی، چوب بری مورد استفاده قرار گرفت و این باعث شد این اواخر مردم آنجا را «بازار چوب» بنامند.

در سالهای ابتدایی دهه ۹۰ این بنا به صورت کامل تخلیه و بازسازی شد و پس از آن با احیای این بنا به شکلی زیبا، سرای سعدالسلطنه به محلی برای حضور و بازدید گردشگران از داخل و خارج از کشور شد.

ساختار تو در توی این بنا و حجره‌هایی با معماری متفاوت این بنا را بسیار منحصر و زیبا کرده تا جایی که با گشتی ساده در درون آن گوشه‌ای از فرهنگ زیبا و اصل ایرانی خود را نمایان می‌کند.

این بنای تاریخی دارای چندین ورودی، چندین حیاط، هشتی‌های با شکوه و مهمترین قسمت این معماری، چهار سوق و همینطور تعدادی حمام، تیمچه، شترخان، مسجد، راسته و چایخانه است و انتهای آن نیز به مسجد با شکوه و تاریخی مسجدالنبی (ص) متصل می‌شود که در دوران فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

سرای سعدالسطنه نماد کوچکی از تاریخ زیبای قزوین

بازدید از سعدالسلطنه سفر به اعماق تاریخ قزوین

بدون شک هر گردشگری با حضور در این سرا به اعماق تاریخ معاصر ایران سفر خواهد داشت و گوشه‌ای از عظمت شهر تاریخی قزوین را در دوره صفویان مشاهده خواهد کرد.

این مجموعه منحصر به فرد در سالهای اخیر به یکی از مفاخر گردشگری قزوین تبدیل شده و حال ثبت جهانی آن بدون شک به محل رجوع بیش از پیش گردشگران خارجی تبدیل خواهد شد.

تلاش برای حفظ و نگهداری بنا و از سوی دیگر عدم تعطیلی‌های بی مورد این سرا در ماه‌های اخیر که حتی مورد نقد استاندار و کارشناسان گردشگری استان نیز قرار گرفته می‌تواند آورده و سودهای بزرگی را برای نه تنها شهر بلکه استان قزوین داشته باشد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *