«رباط رشتی» کاروانسرایی خوش طرح در دل استان یزد

یزد- کاروانسرا یا رباط رشتی در شهر عقدا در شهرستان اردکان یکی از کاروانسراهای ثبت جهانی شده در استان یزد است که به خوش طرحی در اجرا و بزرگی شهره است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: این رباط یا کاروانسرای بزرگ و خوش طرح که در عهد قاجار از آجر بنا شده از آثاری است که به شکل و ترتیب کاروانسراهای شاه عباسی مشخص شده است. واقف و بانی آن حاج ابوالقاسم رشتی ذکر شده است که از تجار مشهور عصر خود بوده و به جز یزد در بلاد دیگر هم شهرت دارد.

این کاروانسرا با آب انباری که در برابرش ساخته شده مجموعه‌ی زیبایی را تشکیل می‌دهد که بدون شک کار معمارانی است که از دسته‌ی کاروان سراهای نوع زواره الهام گرفته اند. البته طرح کلی بنا از نوع کلی کاروانسراهای عهد صفوی است. کاروانسرا و آب رشتی عقدا در شهرستان اردکان و در ورودی شهر عقدا قرار دارند.

«رباط رشتی» کاروانسرایی خوش طرح در دل استان یزد

حاجی ابوالقاسم تاجر رشتی از تجار یزدی و بانی آثار متعدد (حدود سال ۱۲۵۵ هجری قمری) این کاروانسرا را در سال ۱۲۶۲ هجری قمری بنا کرد. بنای این کاروانسرا از آجر و دارای بادگیری دو طبقه است. در هر بدنه این بنا، هفت صفه به قرینه ساخته شده که صفه میانی بزرگ‌تر و شاه نشین آن محسوب می‌شود. صفه های دیگر هر یک به اتاقی راه دارد و در پشت اتاق‌ها، راهروهای اصطبل قرار گرفته است. در چهار گوشه بنا، چهار مدخل به قرینه ساخته شده است.

رو به روی کاروانسرا در آن طرف جاده، آب انبار قرار دارد که ساختمان آن آجری است و بر سر در ورودی آن، دو صفه جهت استراحت عابرین ساخته شده است. بادگیر آجری زیبا و دو طبقه این رباط از شاخصه‌های برجسته معماری این اثر است. این رباط به شماره ۲۲۹۸ در فروردین ۱۳۸۷‬ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *