راهیابی سرویس‌های بهداشتی به بورس/یافته‌های جدید شهر سوخته

بررسی یافته های جدید در شهر سوخته ، تعیین تکلیف دولت برای حفاظت از میراث فرهنگی و ایجاد صندوقی در بورس برای سرویس های بهداشتی از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور در نشستی درباره خانه مسافر گفت: ما با خانه مسافر مخالف نیستیم اما قائل هم نیستیم که خانه مسافر دردانه گردشگری است که باید تمام ساختارها را برای آن کنار بزنیم.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری صنایع دستی درباره دغدغه سرویس بهداشتی، توضیح داد: آقای ضرغامی جسارتی دارد و قائل است باید حرف‌هایی که در رودربایستی‌های معمول است، گفته شود. حدود یک سال است که برای پشتیبانی از این ایده از ستاد اقامه نماز به عنوان مسئول کمیته نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی در ستاد سفر دعوت شده است. تا یک ماه آینده صندوقی در بورس برای کمک‌های خیرخواهانه جهت سرویس‌های بهداشتی اعلام خواهد شد تا مشارکت عمومی مردم را برای ساخت و نگهداری همراه خود داشته باشیم.

شالبافیان درباره ستاره هتل‌ها نیز مطرح کرد: ما در این زمینه تحت فشاریم که چرا ستاره فلان هتل را گرفتید.

وی همچنین درباره جلسه با شورای امنیت ملی گفت: در حال پیگیری برای تعیین جلسه هستیم گرچه چنین مطالبه‌ای در این زمینه تا کنون نداشتیم اما سعی می‌کنیم به محض تعیین جلسه از بخش خصوصی هم برای حضور در آن دعوت کنیم. از طرفی درِ اتاق ما و آقای وزیر برای ملاقات با بخش خصوص باز است و ما درخواست جلسه‌ای با بخش خصوصی نداشتیم.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری صنایع دستی درباره ساماندهی مترجم‌های زبان چینی هم توضیح داد: جاهایی که فکر می‌کنید مترجم‌های غیر مجاز مشغول فعالیت هستند جهت پیگیری معرفی کنید.

شبکه گاز کاخ گلستان پس از ۳۰ سال استانداردسازی شد

شبکه گاز کاخ گلستان پس از ۳۰ سال استانداردسازی شد

مدیر کاخ گلستان از استانداردسازی شبکه گاز فشار قوی و فشار ضعیف کاخ گلستان پس از سه دهه استانداردسازی که مورد تأیید سازمان نظام مهندسی و شرکت ملی گاز قرار گرفته است، خبر داد.

آفرین امامی با بیان این مطلب عنوان کرد: یکی از چالش‌های مدیر موزه یا دست‌اندرکاران امر موزه‌داری، نحوه استفاده از تکنولوژی روز و زیرساخت‌های امروزی در ابنیه‌های تاریخی و موزه‌ها است. از جمله این موارد می‌توان به شبکه برق تلفن، تأمین سرمایش و گرمایش موزه‌ها (تأسیسات مکانیکی) و شبکه گاز اشاره کرد که باید به گونه‌ای اجرا شود تا سیما و چهره تاریخی مخدوش نشود و اصالت بنا تحت تأثیر قرار نگیرد.

مدیر مجموعه فرهنگی‌تاریخی میراث جهانی کاخ گلستان ادامه داد: برای دستیابی به چنین هدفی، نگاه دقیق و کارشناسانه و استفاده از تجربیات بین‌المللی و مطالعه، یکی از راه‌هایی است که به مدیران موزه برای اجرای زیرساخت‌ها کمک می‌کند، براین اساس طبیعی است که امروزه با ورود تکنولوژی‌های مختلف به جهان، موزه‌داران و مدیران موزه درصدد استفاده از آنها برآیند، کاخ گلستان نیز همواره درصدد این بوده که از تکنولوژی‌ها به بهترین شکل استفاده کند بدون آنکه سیمای تاریخی مجموعه جهانی مخدوش شود.

وی تصریح کرد: یکی از این زیرساخت‌ها که از سال ۱۳۷۵ در کاخ گلستان اجرا شده شبکه گاز است، این شبکه در آن سال‌ها اجرا شد و تا سال ۱۳۹۹ به گونه‌ای بود که اگر در زمان وقوع حادثه، دست‌اندرکاران مجموعه جهانی مجبور می‌شدند شبکه گاز را به صورت اضطراری قطع کنند این امر امکان وجود نداشت.

نخستین رویداد فرش عشایری برگزار می‌شود

برگزاری نخستین رویداد فرش عشایری

نمایشگاه فرش عیاری شامل ۴۰ تخته فرش و دستبافت است که تعداد زیادی از آنها متعلق به آرشیو گنجینه موزه فرش ایران است و برای نخستین بار به نمایش در خواهد آمد. ‎

نمایشگاه فرش عشایری به همت موزه فرش ایران از ۲۰ آبان ماه برپا می‌شود و تا ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

فرش‌های دستباف با توجه به مناطق و خاستگاه خود، دارای خصوصیات و ظاهر مختلفی است. یکی از زیبا و اصیل‌ترین فرش‌های دستباف ایران، فرش دستباف عشایری است. با توجه به وسعت بالای مناطق عشایری در ایران، این فرش‌ها جایگاه بسیار مهمی را در ایران دارند.

استقبال ترکمن‌ها از موسیقی ایرانی در جشنواره گردشگری عشق آباد

استقبال ترکمن‌ها از موسیقی ایرانی در جشنواره گردشگری عشق آباد

این هفته جشنواره گردشگری ایران در ترکمنستان طی سه روز در آکادمی دولتی هنرهای عشق آباد با حضور شرکت‌های گردشگری ایرانی و ترکمنی، فعالان صنایع دستی ایرانی و گروه موسیقی آئینی کوژین به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکمنستان برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه و جشنواره سفرای کشورهای خارجی و مسئولان گردشگری و دولتی ترکمنستان به همراه مقامات سفارت ایران در ترکمنستان حضور پیدا کرده بودند. علی مجتبی روزبهانی که به تازگی به عنوان سفیر ایران به عشق آباد آماده بود در این مراسم شرکت کرد و در طول برگزاری نمایشگاه نیز از تک تک غرفه‌ها دیدن کرده و با فعالیت‌های صنایع دستی و گردشگری آنها آشنا شد.

آغاز انتخاب استادان منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی

آغاز انتخاب استادان منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی

مدیرکل آموزش صنایع‌دستی از آغاز به کار برنامه داوری و انتخاب بهترین استادان صنایع‌دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی در موزه منبت چوب شهر دونگ یانگ خبر داد.

ویدا توحدی گفت: برنامه داوری و انتخاب بهترین استادان صنایع‌دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی با سخنرانی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه و همچنین معاون شهردار شهر جهانی دونگ یانگ آغاز به کار کرد و سپس داوران از کشورهای مختلف نظراتشان را برای داوری اساتید اعلام کردند.

وی با بیان اینکه برنامه داوری و انتخاب بهترین اساتید صنایع‌دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی در شهر دونگ یانگ چین برگزار می‌شود، اظهار کرد: این برنامه از ۵ تا ۹ نوامبر طبق برنامه پیش‌بینی شده برگزار می‌شود.

توحدی افزود: در این رویداد ۱۴ داور از ۱۱ کشور منطقه شامل ایران، هند، استرالیا، سریلانکا، سنگاپور، تایلند، مالزی، ازبکستان، چین، قزاقستان و هند در برنامه حضور دارند.

تشکیل شبکه‌ای برای متخصصان گردشگری خارج از کشور

تشکیل شبکه‌ای برای متخصصان گردشگری خارج از کشور

چند روز پیش علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور در نشست وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اعضای کارگروه گردشگری شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور به پیشنهاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای تشکیل این کارگروه اشاره و به تشریح چهار محور اصلی فعالیت‌های این کارگروه پرداخت.

وی به شناسایی ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور در حوزه گردشگری به‌عنوان اولین محور فعالیت‌های این کارگروه اشاره کرد و افزود: ۴۵۰ متخصص گردشگری شناسایی و با استفاده از ظرفیت‌های آنها شبکه‌ای با عنوان «شگرف» (شبکه متخصصین گردشگری فارسی زبان) تشکیل شده است که در حوزه گردشگری به کار گرفته خواهد شد.

پیرو تشکیل این شبکه، پرفسور جعفر جعفری، استاد پیشکسوت گردشگری و رئیس هیأت مؤسس این شبکه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: شگرف در حاشیه کنفرانس سه روزه توسعه پایدار و تاب‌آوری گردشگری که با حضور جمعی از فعالان، متخصصان، استادان دانشگاه و پژوهشگران حوزه گردشگری در استانبول ترکیه روز ۱۸ شهریور سال گذشته برگزار شد متولد شده است. در حاشیه این کنفرانس فعالان و متخصصین گردشگری فارسی زبان از ایران و سایر کشورها در نشست هم اندیشی روند تأسیس و فعالیت شبکه متخصصین گردشگری فارسی‌زبان (شگرف) را که از حدود یک سال پیش از کنفرانس آغاز شده بود، بررسی و مورد تأیید قرار دادند.

ضرورت اقدام عاجل یونسکو برای صیانت از آثار تاریخی غزه

ضرورت اقدام عاجل یونسکو برای صیانت از آثار تاریخی غزه

وزیر میراث فرهنگی در نامه‌ای به مدیرکل یونسکو خواستار اقدام عاجل این سازمان برای صیانت از از آثار، اماکن و میراث فرهنگی سرزمین‌های اشغالی به ویژه غزه شد.

در نامه عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران به ادری آزوله مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) آمده است: همانطور که مستحضر هستید، حدود یک ماه از آغاز جنگ در غزه می‌گذرد و متأسفانه یک نسل‌کشی گسترده در سرزمین‌های اشغالی در حال انجام است.

این حملات رژیم صهیونیستی به دلیل تخریب زیرساخت‌ها و کشتار غیرنظامیان به ویژه کودکان و زنان، علاوه بر اینکه فرصت‌های آموزشی را از این منطقه متراکم جمعیتی می‌گیرد، خطر نابودی آثار فرهنگی‌تاریخی را در این منطقه به همراه دارد. منطقه‌ای که قدمت آن ۵ هزار سال تخمین زده می‌شود و شامل قلعه‌ها، حمام‌ها، مساجد و کلیساهای تاریخی است.

صیانت از آثار، اماکن و میراث فرهنگی سرزمین‌های اشغالی به ویژه غزه، نیازمند توجه بیشتر سازمان یونسکو است و اقدام عاجل سرکار عالی را می‌طلبد.

تاریخ شهر سوخته ۳۰۰ سال قدیمی‌تر شد

تاریخ شهر سوخته ۳۰۰ سال قدیمی‌تر شد

در این هفته مراسم رونمایی از بازی‌های رومیزی «باستانی شهر سوخته» و «مار و دُم شهر سوخته» به همت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری با همکاری شورای نظارت بر اسباب‌بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در این نشست سید منصور سید سجادی سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی شهر سوخته با اشاره به بازی باستانی شهرسوخته گفت: بازی‌هایی از این دست را در خاورمیانه؛ ترکمنستان، قبرس، مصر و معروف‌ترین آن را در گورستان سلطنتی «اور» در عراق امروزی داریم که شباهت فراوان و شگفت‌انگیزی به بازی شهر سوخته دارد.

وی با اشاره به اینکه در باستان‌شناسی به دنبال رقابت نیستیم تصریح‌کرد: در پژوهش‌ها و آزمایش‌های اخیر بر اساس شواهد و یافته‌ها متوجه شدیم که شهر سوخته برخلاف آنچه تصور می‌کردیم متعلق به ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد نیست بلکه حداقل ۳۰۰ سال قدیمی‌تر از آن‌چیزی است که فکر می‌کردیم یعنی این شهر حداقل ۳۵۵۰ سال پیش از میلاد بنیانگذاری شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *