درگیری و سرقت از موزه هنرهای تزیینی اصفهان/سارق تحت پیگرد است

اصفهان- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از سرقت نافرجام از موزه هنرهای تزیینی ایران (اصفهان) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا محققیان اظهار داشت: از ۲ ماه گذشته با توجه به انجام مرمت‌های اساسی در موزه هنرهای تزئینی ایران در اصفهان، این موزه به صورت نیمه تعطیل فعالیت می‌نمود و اکثر اشیا آن در مخزن امن موزه نگهداری می‌شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ادامه داد: با توجه به نصب داربست‌های متعدد در دیواره‌های موزه و همچنین انجام عملیات‌های مرمتی متعدد در موزه هنرهای معاصر که در کنار این موزه قرار دارد، طبق گزارش‌های یگان حفاظت میراث فرهنگی استان، سحرگاه امروز یک نفر سارق با صعود از داربست‌ها قصد ورود به موزه هنرهای تزئینی ایران را داشت که پاسداران یگان حفاظت موزه پس از آگاهی از موضوع با سارق درگیر شدند و خوشبختانه سارق نتوانست به مخزن اصلی موزه دسترسی پیدا کند.

وی افزود: در طی این درگیری یکی از پاسداران حفاظت موزه زخمی شد و سارق نتوانست به مخزن اصلی موزه دسترسی پیدا کند، از این رو در هنگام فرار با شکستن شیشه‌های تالار جنوبی موزه اقدام به سرقت چند قطعه از تزئینات هنرهای سنتی متعلق به دوران معاصر که واجد ارزش هنری بود، کرد.

محققیان تاکید کرد: هم اکنون با توجه به شواهد موجود، سارق در حال حاضر در پیگرد قانونی قرار دارد.

به گزارش مهر، موزه هنرهای تزئینی اصفهان در عمارتی قدیمی به اسم رکیب خانه دایر بوده و به همین دلیل به (رکیب خانه) هم معروف است.

عمارت رکیب خانه در اوایل قرن ۱۵ هجری و در زمان شاه عباس اول به عنوان یکی از بناهای مجموعه دولت‌خانه صفوی احداث شده و محلی برای نگه‌داری وسایل و اصطبل سلطنتی بوده و بعد از مرمت و بازسازی در سال‌های مختلف، امروزه به عنوان موزه هنرهای تزئینی مورد استفاده قرار گرفته و در آن بیش از ۳۰۰۰ شیء تاریخی و آثار هنری در زمینه‌های مختلف مربوط به دوران صفویه و قاجاریه به نمایش گذاشته شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *