خبر خوب برای شیراز/ نامزد شدن بهترین روستاهای گردشگری

ثبت ملی بافت تاریخی شیراز، تایید طرح طبیعتگردی آشوراده، تعطیلی موزه‌ها در آخر هفته، انتخاب ۸ روستای کاندید بهترین روستاهای گردشگری از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ این هفته پس از سال‌ها تلاش دوستداران و کارشناسان میراث فرهنگی، بالاخره بافت تاریخی شیراز ثبت شد. در واقع در کمیته ثبت آثار تاریخی و فرهنگی کشور، کارشناسان به این باور رسیدند که بافت شیراز ارزش ثبت ملی شدن دارد. حالا باید وزیر میراث فرهنگی نامه ابلاغ این پرونده را به استاندار فارس و مقامات دخیل دیگر ارائه کند تا این پرونده به صورت رسمی ثبت شود و شماره ملی بگیرد.

خبر خوب برای شیراز/ نامزد شدن بهترین روستاهای گردشگری

حالا با ثبت این پرونده که سال‌ها طول کشید تا نظر کارشناسان وزارت میراث فرهنگی را به خود جلب کند، هر اقدامی در جهت بازسازی، نوسازی یا تخریب، غیرقانونی خواهد بود. از الان به بعد این بافت نه تنها برای شیرازی‌ها بلکه برای همه مردم ایران است و باید از آن به صورت ملی حفاظت کرد.

۸ روستا کاندیدای بهترین روستاهای جهانی گردشگری شدند

۸ روستا کاندیدای بهترین روستاهای جهانی گردشگری شدند

سازمان جهانی جهانگردی UNWTO از سال ۲۰۲۱ موضوعی را تحت عنوان معرفی بهترین روستاهای جهانی گردشگری مطرح و هدف از این اقدام را پیشبرد نقش گردشگری در حفاظت از روستاها عنوان کرد.

این سازمان شاخص‌های کلانی مانند دارا بودن منابع و جاذبه‌ها، مرمت و حفاظت از منابع، پایداری اجتماعی، پایداری زیست محیطی، زنجیره ارزش گردشگری، اولویت و حکمرانی دولت، زیرساخت و ارتباطات و ایمنی و امنیت را برای ارزیابی روستاهای کاندید تعیین کرده است.

این شاخص‌ها حدوداً به ۴۰ زیر شاخص تقسیم می‌شوند که دربرگیرنده اطلاعات جامعی از روستاهاست.

به همین منظور از بین کل روستاهای کشور ۱۳۰ روستا وارد مرحله اولیه انتخاب، شدند. سپس بر اساس شاخص‌های سازمان جهانی این تعداد به ۳۰ روستا تقلیل داده شد و در نهایت بر اساس ظرفیت اعلام شده برای هر کشور ۸ روستا به عنوان کاندیدای نهایی ایران انتخاب شدند.

روستای کندوان در آذربایجان شرقی، روستای میمند در استان کرمان، روستای سهیلی در استان هرمزگان، روستای قاسم آباد گیلان، روستای کندلوس مازندران، روستای ابیانه در استان اصفهان، روستای پالنگان در استان کردستان و روستای بیشه در استان لرستان روستاهایی هستند که به عنوان نمایندگان جمهوری ایران در این رقابت جهانی شرکت خواهند کرد.

اماکن تاریخی و موزه‌ها آخر هفته تعطیل هستند

اماکن تاریخی و موزه‌ها آخر هفته تعطیل هستند

مرتضی ادیب‌زاده مدیرکل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی گفت: تمامی اماکن تاریخی، موزه‌ها، پایگاه‌های ملی و جهانی تحت مجموعه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی روز پنجشنبه و جمعه، پنجم و ششم مردادماه ۱۴۰۲ مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی تعطیل است.

موزه‌ها، کاخ موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش وزارتخانه میراث فرهنگی در روزهای ۱۴ خرداد به مناسبت رحلت حضرت امام خمینی (ره)، بیست و یکم ماه رمضان به مناسبت شهادت حضرت امام علی (ع)، بیست و پنجم شوال به مناسبت شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، نهم و دهم محرم به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی و بیست و هشتم ماه صفر به مناسبت رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) تعطیل است.

علاقه‌مندان برای بازدید می‌توانند روز شنبه هفتم مردادماه ۱۴۰۲ به موزه‌ها و اماکن تاریخی مراجعه کنند.

۱.۴ میلیون نفر گردشگر به ایران آمدند

۱.۴ میلیون نفر گردشگر به ایران آمدند

آمار گردشگران ورودی در سه ماه اول سال گذشته ۹۸۶ هزار و ۶۵۲ نفر بوده که این آمار امسال به یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۸۲۲ نفر رسیده است.

معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی به تازگی در گزارش عملکرد خود در سال ۱۴۰۲ آورده که روند رشد گردشگران ورودی به ایران پس از بحران جهانی کرونا در حال افزایش است.

تعداد کل گردشگران ورودی به ایران در سه ماه نخست سل جاری یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۸۲۲ نفر بوده است که این تعداد نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۴۳ درصد رشد داشته است.

طبق این آمار، در سه ماه اول سال ۱۴۰۱ آمار گردشگران ورودی ۹۸۶ هزار و ۶۵۲ نفر بوده است که این آمار امسال به یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۸۲۲ نفر رسیده است. همچنین بررسی آمار در هر ماه از فصل بهار نشان می‌دهد که این آمار در هر ماه رشد داشته است.

طرح طبیعت‌گردی آشوراده تأیید شد

طرح طبیعت‌گردی آشوراده تأیید شد

سیزدهمین نشست کمیته ملی طبیعت‌گردی که با حضور علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، حسن اکبری معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست و نیز حسین میررجبی معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری به عنوان اعضای کمیته ملی طبیعت‌گردی در حضور علی محمد زنگانه استاندار استان گلستان برگزار شد، موضوع پروژه طبیعت‌گردی جزیره آشوراده منطبق با معیارهای محیط زیستی در محدوده ۲۲ هکتاری به عنوان یکی از موضوعات مهم و دارای اولویت از سوی شخص رئیس جمهور در سفر استانی گلستان، مطرح شد و مورد تأیید نهایی اعضا قرار گرفت.

با توجه به اینکه طرح پیشنهادی استان گلستان ویژه طبیعت‌گردی در جزیره آشوراده دارای دو بخش است و شامل ۲۲ هکتار داخل جزیره و ۱۳۸ هکتار به عنوان سایت پشتیبان در بندر ترکمن می‌شود، از این رو تعامل صورت گرفته تنها ویژه بخش نخست انجام گرفت.

نظر به مباحث مطروحه در جلسه مذکور، اقامت شبانه در طرح سایت پلان پیشنهادی حذف و مقرر شد اقامت در بافت روستایی موجود در جزیره آشوراده صورت پذیرد. بر این اساس در بخش نخست که شامل ۲۲ هکتار داخل جزیره آشوراده می‌شود سازه‌ها به صورت سبک و با کاربری تفریحی، پذیرایی، فضای سبز، برپایی غرفه صنایع‌دستی و گردشگری و ارائه خدمات عمومی در نظر گرفته خواهد شد. همچنین بخش دوم این طرح به عنوان پروژه پشتیبان در بندر ترکمن نیز به سازه‌های سنگین همانند کاربری‌های اقامتی شامل هتل، مجتمع‌های اقامتی و سایر کاربردهایی که نیاز به سازه سنگین دارد، اختصاص می‌یابد.

استفاده از ظرفیت فرابورس و حمایت خیرین در بهبود وضعیت سفر

استفاده از ظرفیت فرابورس و حمایت خیرین در بهبود وضعیت سفر

این هفته علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور با حضور در نشست کمیته نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی ذیل ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور که به مسئولیت ستاد اقامه نماز به عنوان یکی از اعضای اصلی در محل سالن خلیج‌فارس معاونت گردشگری برگزار شد، گفت: اهمیت موضوع اقامه نماز و ارائه خدمات شایسته به نمازگزاران و گردشگران از جمله موضوعات ملموسی است که نشان از تقید واقعی به دینداری دارد. با توجه به نیاز جدی به ارتقای وضع موجود مسئولیت واحد به ستاد اقامه نماز به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور واگذار شده است و پیرو این اقدام ضمن کسب حمایت سایر ارگان‌های اجرایی و عضو ستاد، در حال پیشبرد چندین محور اجرایی در زمینه بهبود وضعیت نظافت، بهداشت و نگهداشت نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی بین راهی هستیم.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور افزود: طی اقدامات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته هم‌اکنون با راه‌اندازی بخش ثبت شکایات از سرویس‌های بهداشتی در سامانه ملی سفر ۰۹۶۲۹ زیر نظر کانون اتومبیلرانی و جهانگردی به عنوان بخش تابعه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و نیز ایجاد سامانه راهنماز به عنوان سامانه ارزیابی نمازخانه‌های بین‌راهی توسط ستاد اقامه نماز، بستر مساعدی برای ارزیابی وضعیت موجود و رفع سریع نواقص ایجاد شده است و همچنین در تلاش هستیم تا با مکان‌یابی واحدهای مربوطه در نرم‌افزارهای مکان‌یاب تلفن همراه ضمن آمایش و تسریع در ارائه خدمات، وضعیت موجود را ارتقا دهیم.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *