حرکت لاک‌پشتی مقاوم‌سازی کاخ «مرجان»/بنایی که کاربری مصوب ندارد

با وجود اینکه قرار بود آذرماه طراحی کاخ تاریخی مرجان کیش انجام شود اما مقاوم سازی و استحکام بخشی این بنا پس از دو سال هنوز تمام نشده و تا آخر سال طول خواهید کشید.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در جزیره کیش کاخی به نام مرجان وجود دارد که در زمان پهلوی دوم به عنوان کاخ ولیعهد ساخته شد و در سال ۱۳۸۸ با شماره ۲۶۵۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معماری آن شبیه به سفره ماهی بود و از آنجا که رو به دریا و در یکی از بهترین نقاط جزیره واقع شده الحاقات آن مانند دم سفره ماهی تا دریا پیش می رفته است.

در دهه ۸۰ سازمان منطقه آزاد کیش این ساختمان ارزشمند را به مالک یکی از مراکز تجاری به صورت موقتی برای استفاده واگذار کرد مالک هم تا سال‌ها از آن استفاده شخصی می‌کرد. گاهی به عنوان اقامتگاه گاهی انبار.

حرکت لاک‌پشتی مقاوم‌سازی کاخ «مرجان»/بنایی که کاربری مصوب ندارد

کارگران هنوز در کاخ مشغول کارند

حتی الحاقاتی هم به این بنا اضافه کرد که موجب تخریب بیشتر بنا شد چون این بنا تحمل آن همه الحاقات را نداشت. تخلیه این بنا و بلاتکلیفی آن و تخریب‌هایی که در گذشته صورت گرفت و هوای شرجی و میزان رطوبت جزیره و عدم رسیدگی به این بنا موجب شد؛ روز به روز از عمر آن کاسته شود و کاخ مرجان به بیغوله‌ای تبدیل شود که تقریباً دیگر از آن معماری منحصر به فرد چیزی باقی نماند.

اسفند ۹۸ سازمان منطقه آزاد کیش اعلام کرده بود طرح مقاوم‌سازی و مرمت کاخ مرجان و کیش الیت ابلاغ شده است.

غلامحسین مظفری مدیرعامل وقت پس از بازدید گفته بود که بعد از شناسایی پیمانکار مجموعه کاخ مرجان، فروش اسناد مناقصه مقاوم سازی و مرمت این مجموعه آغاز خواهد شد و این کاخ بعد از مقاوم‌سازی و مرمت با کاربری فرهنگی و اقتصادی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

حرکت لاک‌پشتی مقاوم‌سازی کاخ «مرجان»/بنایی که کاربری مصوب ندارد

داخل کاخ الحاقات زیادی داشته

دو سال بعد پس از نزدیک به ۵۰ سال طرح بهسازی آن توسط یکی از شرکت‌های زیرمجموعه منطقه آزاد کیش داده شد اما تا اجرایی شدن آن راه طولانی است.

اکنون طرح مقاوم سازی کاخ مرجان این جزیره با ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده در حال انجام است. بر اساس مطالعات احیا و مرمت این اثر تاریخی ثبت شده مسیرهای اصلی کاخ پیدا و در استحکام بخشی مشخص شد.

تخریب الحاقات به منظور بازیابی پوسته اصلی کاخ و حذف وزن سنگین پیوست‌های از روی نما و جلوگیری از تخریب بیشتر سازه انجام شده تا مهندسان معماری بتوانند به اصول استاندارد مرمتی اقدام به بهسازی بتن آرمه بنا و استحکام بخشی به آن را انجام دهند. پیش بینی می‌شود طرح بعد از مرحله مرمتی حدود ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر هزینه داشته باشد.

حرکت لاک‌پشتی مقاوم‌سازی کاخ «مرجان»/بنایی که کاربری مصوب ندارد

در حال حاضر با وجود اینکه قرار بود تا آذر سال ۱۴۰۲ استحکام بخشی این کاخ تمام شود و به مرحله طراحی برسد اما هنوز در مرحله مقاوم سازی است این مقاوم سازی دوسالی است که طول کشیده است.

حرکت لاک‌پشتی مقاوم‌سازی کاخ «مرجان»/بنایی که کاربری مصوب ندارد

کاخی به شکل سفره ماهی

پیمانکار در حال انجام کار است. معاونت عمرانی سازمان هم ناظر بر قرارداد بوده است. تأخیر در انجام کار اگرچه به مسائل بودجه‌ای ختم می‌شود اما تمام شدن طرح‌ها در جزیره کیش به کندی انجام می‌شود این کاخ هم از چنین مصیبتی دور نیست. با این وجود کاخ مرجان این شانس را داشته که مالکیت آن در اختیار منطقه آزاد بوده است وگرنه به سرنوشت کاخ‌های دیگر دچار می‌شد.

حرکت لاک‌پشتی مقاوم‌سازی کاخ «مرجان»/بنایی که کاربری مصوب ندارد

تابلوهای معرفی جدید و قدیم

اگر مقاوم سازی کاخ مرجان تمام شود؛؛ کاربری تعیین سپس طراحی و تجهیز انجام می‌گیرد. تا کنون چند کاربری برای آن پیشنهاد شده ولی هنوز نهایی و مصوب نشده است. از جمله مرکز اقامتی یا موزه‌ای یا گنجینه طلا و جواهرات.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *