ثروتمندترین مرد تاریخ ایران چگونه نسخه خطی کتابت کرد

نسخه‌ای خطی در تالار حاج حسین آقا ملک در کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درآمده است که قصه یک «عشق» به تاریخ و فرهنگ را روایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، این «عشق»، روایت نگرش، بینش و کنش فرهنگ‌دوستی است که ثروت بی‌کران موروثی و خانوادگی را در راه پاسداری از فرهنگ، تاریخ و تمدن به کار انداخت؛ روایت دلدادگی حاج حسین آقا ملک به نسخه خطی! بنیان‌گذار و واقف این گنجینه، در کنار شیفتگی به آثار تاریخی ایران، به «نسخه خطی»، بیش از دیگر مواریث فرهنگی عشق می‌ورزید.

از همین‌رو بود که یکی از بهترین کتابخانه‌های خطی فارسی و عربی جهان را پایه گذاشت. او هر جا نسخه‌ای ارزشمند می‌یافت و می‌شناخت که به کار کتابخانه‌اش می‌آمد، می‌خرید.

پاره‌ای از صاحبان نسخه‌های خطی اما حاضر نمی‌شدند کتاب‌هایشان را به هیچ بها به او و دیگر کتابخانه‌ها بفروشند. حاج حسین آقا ملک با آن همه دارایی اما از پا نمی‌نشست.

نسخه‌ای خطی از کتاب «مناظر الانشاء» در کتابخانه وجود دارد که خواجه جهان محمود بن محمد در سده نهم هجری در موضوع تعلیم شیوه‌های کتابت و نگارش نوشته است. کاتب این نسخه خطی کسی نیست جز حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک! بزرگ‌ترین واقف فرهنگی تاریخ ایران چگونه به کتابت این نسخه خطی برآمد؟

وی در صفحه آغازین این کتاب، «قصه عشق» به تاریخ و فرهنگ را ثبت کرده است «از اصل کتاب با نهایت عجله استنساخ شده است. در کتابخانه طهران واقع در لاله‌زار کتاب را دیدم چون نسخه‌ای از آن در کتابخانه موجود نبود خواستم ابتیاع کنم نفروخت.

بالاخره امانت گرفته در مدت قلیلی با نهایت عجله استنساخ کردم … چون کتابخانه باید جامع باشد و با فضل حق کتابخانه حقیر بهترین و جامع‌ترین کتابخانه ملی خواهد بود. انشاالله به تاریخ ۲۸ شهر شوال ۱۳۴۴ خاتمه یافت در صورتی که شروع آن در اوایل شوال بود با کثرت مشاغل تحریر شد و انا العبد حسین بن محمدکاظم ملک‌التجار».

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *