ثبت ملی ۱۸ اثر سیستان و بلوچستان در یک سال

زاهدان- سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: سال گذشته ۱۸ اثر تاریخی منقول، تاریخی غیرمنقول و آثار طبیعی و ناملموس در استان ثبت ملی شده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: حفظ میراث فرهنگی کشور وظیفه‌ای همگانی است و نمی‌توان آن را به یک سازمان و یا نهاد دولتی و اجرایی محدود کرد؛ این وظیفه زمانی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم بسیاری از اموال و میراث فرهنگی کشور به خاطر سهل انگاری‌ها، اکنون در گالری‌ها و حراجی‌های سایر کشور به تاراج می‌روند.

در چنین شرایطی، راه اندازی موزه‌هایی توسط بخش خصوصی که مانع از معاوضه گنجینه‌های این مرز و بوم با دلارهای سرمایه داران خارجی می‌شوند، می‌تواند گامی مؤثر در ترویج فرهنگ نگهداری این اشیا باشد.

سازمان میراث فرهنگی چند سالی است که به استناد آئین نامه حمایت از اموال تاریخی و فرهنگی و آئین نامه حمایت و نظارت از مجموعه داران خصوصی، اقدام به حمایت از مجموعه داران خصوصی در کشور کرده است.

رضا کیخواه آریا در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: طبق آئین‌نامه و دستورالعمل‌های مصوب، شورای ملی ثبت آثار، بررسی و تصویب شرایط و ارزش ثبت آثار در چهار حوزه آثار غیرمنقول (اماکن تاریخی فرهنگی)، آثار منقول (اموال فرهنگی و اشیا تاریخی)، آثار طبیعی (مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی- تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌ها) و آثار ناملموس (رویدادها، مراسم و آئین‌های معنوی و فرهنگی، آواها و مهارت‌ها و شیوه‌های پخت غذاهای سنتی وغیره) در فهرست ملی را در بر می‌گیرد.

وی با پراهمیت خواندن ثبت ملی یک اثر، افزود: با ثبت ملی شدن هر اثر، زمینه حفظ، نگهداری و احیای آن بهتر فراهم می‌شود.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ثبت ملی آثار ناملموس می‌تواند موجب آشنایی بیشتر، ماندگاری و معرفی هر چه بهتر فرهنگ هر منطقه شود، بنابراین یکی از سیاست‌های مهم میراث‌فرهنگی ثبت آثار ناملموس در فهرست آثار ملی است.

وی ادامه داد: در این راستا، سال گذشته ۱۸ اثر تاریخی منقول، تاریخی غیرمنقول و آثار طبیعی و ناملموس در استان ثبت ملی شد که در این میان پنج اثر منقول، پنج اثر غیرمنقول، چهار اثر طبیعی و چهار اثر ناملموس بوده است.

کیخواه آریا بیان کرد: گاهی با وقوع یکی از بحران‌های طبیعی احتمال آسیب به بناها و آثار تاریخی و باستانی دور از انتظار نیست که در این زمینه پس از استعلام و شناسایی، کارشناسان مربوطه اقدام به مرمت آن می‌کنند.

این مقام مسئول به تلاش و همت بالای گروه‌های مردمی در حفظ آثار تاریخی شهرها و روستاها اشاره و اظهار کرد: تلاش داریم ‏‏از تمام ظرفیت‌های مردمی، دوستداران میراث فرهنگی و کسانی که توانایی همکاری با ما دارند استفاده کنیم بدان جهت که امروز ‏‏مردم در نگهداری و حفظ آثار باستانی حساسیت داشته و احساس مسئولیت می‌کنند و به این باور رسیده‌اند که بناهای تاریخی ‏هویت ‏ملی آن‌ها است.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان در ادامه با بیان اینکه حمایت از راه اندازی موزه‌های خصوصی چند سالی است که در دستور کار متولیان میراث فرهنگی قرار گرفته، افزود: بخشی از اموال میراث فرهنگی در اختیار مردم است، ایجاد موزه‌های خصوصی کمک می‌کند تا نظارت بهتری بر حفاظت از این اشیا صورت گیرد.

کیخواه آریا در تکمیل مطلب فوق تاکید کرد: اشیای عتیقه و میراث‌های خانوادگی بخشی از میراث فرهنگی هستند که در مالکیت اشخاص قرار دارند، این افراد می‌توانند با آموزش عمومی اقدام به راه اندازی موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی کنند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *