ثبت جهانی افطار، تذهیب و جشن سده/ اعلام برنامه های هفته پژوهش

اعلام برنامه های میراث در هفته پژوهش،برنامه ریزی برای نمایشگاه گردشگری تهران، تشکیل کارگروه ساماندهی سوغات ملی و ثبت جهانی سه اثر از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که سه پرونده از ایران در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت شده است. جشن سده به عنوان بیست و چهارمین عنصر میراث فرهنگی ناملموس ایران در هجدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس یونسکو در بوتسوانا با مشارکت کشور تاجیکستان ثبت شد.

جشن سده، جشنی ایرانی است که در آغاز شامگاه ۱۰ بهمن برگزار می‌شود. این جشن بیش از هزاران سال قدمت دارد (از زمان پیدایش آتش) و از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی به‌شمار می‌رود. «سده» به‌عنوان یک میراث ایرانی است و اعضای جوامع را بدون توجه به سن، جنسیت و موقعیت اجتماعی گرد هم می‌آورد.

افطار و هنر تذهیب جهانی شدند

در این کمیته که در آفریقا برگزار شده بود، پرونده افطار و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وابسته به آن و پرونده هنر تذهیب نیز جهانی شدند. هنر تذهیب به عنوان بیست و دومین عنصر میراث فرهنگی ناملموس ایران به صورت مشترک با کشورهای آذربایجان، تاجیکستان، ترکیه و ازبکستان ثبت شد.

پرونده افطار و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وابسته به آن نیز به عنوان بیست و سومین عنصر میراث فرهنگی ناملموس با مشارکت کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان و ایران تهیه و تدوین شده است.

ایران در جایگاه پنجم جهانی ثبت آثار ناملموس در یونسکو قرار گرفت

ایران در جایگاه پنجم جهانی ثبت آثار ناملموس

پیرو برگزاری این برنامه، معاون میراث‌فرهنگی با اعلام خبر ثبت جهانی ۳ پرونده میراث ناملموس گفت: پس از این اتفاق بزرگ توانستیم در میان ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس به رتبه پنجم دنیا صعود کنیم.

علی دارابی با بیان اینکه ضیافت افطاری و سنت‌های حسنه آن پرونده‌ای بود که از سهمیه ایران مطرح شده بود و چند کشور دیگر از جمله ترکیه، آذربایجان و ازبکستان نیز به این پرونده پیوستند، ادامه داد: این اتفاق افتخار بزرگی است که در دولت سیزدهم میسر شد و ما توانستیم یک سنت الهی و اسلامی را به ثبت جهانی برسانیم.
معاون میراث‌فرهنگی با اشاره به اینکه پرونده‌های بعدی جشن سده و هنر تذهیب بود، اظهار کرد: این دو پرونده با مشارکت ایران و کشورهای دیگر به ثبت رسید. با ثبت جهانی این سه عنصر تعداد پرونده‌های کشورمان در حوزه میراث ناملموس از ۲۱ به عدد ۲۴ افزایش یافت.

قائم‌مقام وزیر همچنین افزود: پس از این اتفاق بزرگ ما توانستیم در میان ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس به رتبه پنجم دنیا صعود کنیم.

ارائه خدمات غیر حضوری گواهینامه بین المللی رانندگی در تهران

ارائه خدمات غیر حضوری گواهینامه بین المللی رانندگی در تهران

در حوزه گردشگری نیز از کانون جهانگردی و اتومبیلرانی خبر رسید ارائه خدمات غیر حضوری صدور گواهینامه بین المللی رانندگی با تحویل چند ساعته را در تهران راه اندازی شده است.

در پی این اقدام، شهروندان تهرانی می‌توانند با مراجعه به وب سایت رسمی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نشانی www.taci.ir، درخواست خود برای بهره مندی از سرویس‌های طلایی و نقره‌ای را ثبت کنند.

گواهینامه بین المللی متقاضیانی که به این روش درخواست خود را ثبت کنند، ظرف چند ساعت توسط پیک‌های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به درب منزل و یا محل کار آنان ارسال خواهد شد.

یزد پایلوت کاربردی‌سازی صنایع دستی شد

یزد پایلوت کاربردی‌سازی صنایع دستی

باز هم شهر یزد سر تیتر اخبار شد. این بار یزد به عنوان پایلوت کاربردی‌سازی صنایع دستی در واحدهای اقامتی و پذیرایی انتخاب شده است. در این باره نشستی با حضور محمدصالح جوکار دبیر فراکسیون گردشگری مجلس و نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی، سید مصطفی فاطمی مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی، همچنین مدیرکل میراث فرهنگی و معاون صنایع دستی این اداره کل برگزار شد و استان یزد به عنوان پایلوت اجرای این رویداد در سطح کشور انتخاب شد.

دبیر کارگروه ساماندهی سوغات ملی ایران منصوب شد

انتصاب دبیر کارگروه ساماندهی سوغات ملی ایران

این تنها خبر صنایع دستی نبود. بلکه در این هفته دبیر کارگروه سامان‌دهی سوغات ملی ایران، با حکم معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی منصوب شد.

مریم جلالی دهکردی طی حکمی علیرضا احمدیان را به عنوان دبیر کارگروه سامان‌دهی سوغات ملی ایران منصوب کرد.

سوغات در جایگاه پدیده‌ای فرهنگی و اقتصادی، امکانی است بی‌نظیر که امکانات فراوانی را پیش روی کشور قرار می‌دهد. از این رو به منظور مدیریت صحیح و بهره‌برداری از چنین عطیه‌ای تشکیل «کارگروه سامان‌دهی سوغات ملی ایران» در دستور کار قرار گرفته است.

تجهیز عمارت تاریخی مسعودیه به کارگاه مرمت اضطراری

تجهیز عمارت تاریخی مسعودیه به کارگاه مرمت اضطراری

از حوزه میراث فرهنگی هم خبر رسید که عمارت تاریخی مسعودیه به کارگاه مرمت تجهیز شده تا مرمت‌های اضطراری آن انجام گیرد.

بخش‌های این بنای نفیس در زمانی که میان سرمایه گذار و صندوق توسعه، احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی دعوای حقوقی بود، دچار تخریب بیشتری نسبت به قبل شده است. نم موجود در پی بنا بیشترین آسیب را به بخش‌هایی از آن زده، برخی از دیواره‌هایی که تخریب شده بود، شاهد خرابی بیشتری است.

تجهیز عمارت تاریخی مسعودیه به کارگاه مرمت اضطراری

در برخی از قسمت‌ها دیوارها تبله کرده است. بخشی از آئینه کاری‌ها نیز حال و روز خوبی ندارند و در حال ریزش هستند. مرمت این بنا سال‌ها به صورت موقتی انجام می‌شد اما دعوای حقوقی میان سرمایه گذار و متولیان میراث فرهنگی اجازه نمی‌داد مرمت اساسی این بنا شکل بگیرد. حالا مدتی است که داربست‌ها روی بنا ایجاد شده تا مرمت اضطراری انجام گیرد.

شهاب طلایی مدیرعامل صندوق احیا در نشست خبری خود گفت: در فضای آرام و به دور از هیاهو با سرمایه گذار جلساتی داریم که به نتیجه می‌رسد. اگر امروز بنایی پیدا کنیم که برای صندوق مناسب باشد، عمارت را تخلیه می‌کنیم. خوشبختانه سرمایه گذار، از ابتدای امسال مرمت‌های اضطراری را انجام داده و تجهیز کارگاه کرده است.

واگذاری ۳۶ بنای تاریخی و جذب ۲۷۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری

این هفته شهاب طلایی مدیرعامل صندوق توسعه، احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی در اولین نشست خبری خود که در عمارت مسعودیه برگزار شد، درباره فعالیت‌های این صندوق گفت: بسته‌های مزایده استانی را فعال کرده ایم و از این به بعد مزایده در استان انجام می‌شود. استان‌ها از ابتدا تا انتهای مشارکت مردم در جریان امور واگذاری بناها هست. این رویه در استان اصفهان و زنجان انجام شده و ادامه پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری که برای احیای بناهای تاریخی پیش قدم می‌شود در تمام مراحل چه آنجا که درگیر شهرداری‌ها هست چه مکاتباتی که باید با استان‌ها انجام دهد در کنار سرمایه گذار هستیم و مطالبات آنها را از دستگاه‌های مختلف پیگیری می‌کنیم. همکاری با دستگاه‌هایی مختلف در حال انجام است بیش از سه هزار بنا در اختیار دستگاه‌ها و مؤسسات دولتی قرار دارند که صندوق تعامل خوبی را با این دستگاه شروع کرده که در یک ماه آینده نتیجه این همکاری با یکی از دستگاه‌ها که بناهای تاریخی دارد، رسانه‌ای می‌شود.

وی ادامه داد: صنایع دستی در قانون حمایت از هنرمندان به وظایف صندوق اضافه شده است جلسات متعددی با معاون صنایع دستی برگزار کردیم که از موازی کاری‌هایی که بعدها به وجود می‌آید جلوگیری شود و کاری را انجام دهیم که با هماهنگی معاونت صنایع دستی باشد تا بتواند هم افزایی ایجاد کند. از ابتدای تأسیس صندوق ۱۰۸ بنا به صورت واقعی واگذار شده است یعنی سالی ۸ بنا. اما در ۶ ماه اخیر ۳۶ بنا در ۱۲ استان کشور توسط مردم جذب سرمایه شده است و مردم ۲۷۰ میلیارد تومان در این بناها سرمایه گذاری می‌کنند.

کاخ سعدآباد به مدت سه روز تعطیل است

تعطیلی کاخ سعدآباد

باز هم خبر رسید که کاخ سعدآباد به مدت سه روز از یکشنبه تا سه شنبه این هفته تعطیل است.

کشف اموال عتیقه و زیر خاکی در محله انقلاب تهران

کشف اموال عتیقه و زیر خاکی در محله انقلاب تهران

از حوزه انتظامی هم خبر رسید سرهنگ کیومرث حسنوند سرکلانتر سوم پلیس پیشگیری گفت: در پی دریافت خبری مبنی بر فعالیت فردی در خرید و فروش سکه‌های تاریخی و عتیقه در محدوده میدان انقلاب تهران، بررسی موضوع در دستور کار تیم عملیات کلانتری ۱۴۸ انقلاب اسلامی قرار گرفت.

این مقام انتظامی افزود: مأموران کلانتری پس از انجام تحقیقات نامحسوس از صحت موضوع اطمینان حاصل کرده و متوجه شدند متهمان در حال فروش عتیقه‌های منسوب به دوران هخامنشی به خریداران هستند.

برنامه‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی در هفته پژوهش

برنامه‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی در هفته پژوهش

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی برنامه‌های این پژوهشگاه را در هفته پژوهش تشریح کرد. ده پهلوان گفت: روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذر ماه به عنوان هفته پژوهش معرفی شده و نشست‌های مختلفی پیرامون موضوع میراث فرهنگی برگزار خواهد شد.

وی در ادامه گفت: مراسم افتتاحیه هفته پژوهش با حضور وزیر میراث فرهنگی و معاون وزیر برگزار می‌شود و در کنارش نمایشگاهی از دستاوردهای پژوهشی را برگزار می‌کنیم.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: در مراسم افتتاحیه از حدود ۲۰ جلد کتاب رونمایی خواهیم کرد. ۱۵ جلد از این کتاب اکنون آماده شده است.

ده پهلوان بیان کرد: نشست مهم این هفته درباره یافته‌های غار هستیجان با عنوان میراث در خطر ایران است. آثار این غار به خارج از کشور رفته است. در تلاش هستیم پژوهشی درباره یافته‌های فصل اول آن داشته باشیم و نشستی برگزار کنیم که به بررسی ابعاد گل مهره‌ها و چرم نوشته‌ها و آثاری که به کشورهای دیگر رفته بپردازد.

وی گفت: نقشه باستان شناسی کشور موضوعی است که هر سال باید رونمایی شود چون هر سال به اطلاعات آن اضافه می‌شود. باید بدانیم جامعه مخاطب ما که پژوهشگران هستند؛ چطور می‌توانند از این نقشه استفاده کنند. آیا باید همه اطلاعات نقشه را در اختیار همه گذاشت؟ بخشی از این نقشه در سایت مؤسسه باستان شناسی دانشگاه تهران گذاشته شده بود وقتی از قاچاقچیان پرسیده شد که چطور به این اطلاعات دست پیدا کردید گفتند سایت باستان شناسی دانشگاه. اما می‌توان اطلس‌های زبان شناسی و … را در اختیار همه گذاشت.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی افزود: آپ های بازدید موزه‌ها در کشورهای دیگر بیشتر از ده سال است که راه افتاده است. اما در موزه‌های شاخص خودمان، فناوری و آپ های لازم را نداریم. نیاز است که اشیا با تولید محتوای خوب به مخاطب ارائه شود. امروز موضوع متاورس مطرح است. البته ان اف تی می‌تواند برای موزه‌های ما خطرناک باشد و موزه داران باید این را بدانند.

ده پهلوان بیان کرد: در ۹۹ درصد کاوش‌هایی که انجام می‌شود پژوهشگاه بودجه ندارد این بودجه یا از طرف استان‌ها یا دانشگاه تأمین می‌شود. مگر اینکه کاوش اضطراری باشد یا اینکه مطالعاتی است که با همکاری جایی مثل وزارت نیرو یا شرکت‌های عمرانی انجام می‌شود و آنها می‌پردازند. جای کاوش‌های پرسش محور خالی است. با وزیر صحبت شده که بتوانیم اعتباری در این زمینه بگیریم.

رویکرد موضوعی استان‌ها برای حضور در نمایشگاه گردشگری

برنامه ریزی برای نمایشگاه گردشگری تهران

نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران درحالی هفدهمین دوره را پیش رو دارد که برای هر یک از استان‌های شرکت کننده یک رویکرد در نظر گرفته شده تا در فضای دو هزار متری به معرفی ظرفیت‌های خود بپردازند.

هفدهمین دوره از نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران و صنایع‌وابسته ۲۳ تا ۲۶ بهمن امسال در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی برگزار می‌شود.

«گردشگری سبز» و «رویدادهای گردشگری» با توجه به طبیعت‌گردی، روستاگردی، جامعه محلی و حفظ محیط زیست رویکرد نمایشگاه هفدهم است.

رویکرد هر یک از استان‌های شرکت کننده در نمایشگاه گردشگری را بدین شرح است: چهارمحال و بختیاری (ذخیره‌گاه‌های زیست کره)، سمنان (جاده ابریشم)، خراسان رضوی (زیارت)، خراسان جنوبی (گوهرسنگ‌ها و کویر)، یزد (تاریخی و سفر به تاریخ)، هرمزگان (دریایی و ساحلی)، همدان (گردشگری کودک)، مرکزی (کویر و تالاب میقان)، گلستان (‌جزیره آشوراده)، گیلان (شهر رویداد محور)، کهگیلویه و بویراحمد (گردشگری عشایر)، کرمانشاه (گردشگری خوراک و دفاع مقدس)، مازندران (مسیر سبز و جنگل‌های هیرکانی)، لرستان (دره تاریخی خرم‌آباد)، فارس (گردشگری الکترونیک)، سیستان و بلوچستان (گردشگری خوراک و کشاورزی)، کردستان (نوروز و موسیقی)، قم (سرمایه‌گذاری سبز)، خوزستان (پرنده‌نگری)، آذربایجان شرقی (آثار ثبت جهانی در سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی)، آذربایجان غربی (طبیعت و تاریخ)، ایلام (طبیعت‌گردی)، اردبیل (تندرستی و آب‌های درمانی)، اصفهان (گردشگری دیجیتال)، بوشهر (گردشگری ساحلی‌دریایی و گردشگری مقاومت) و زنجان (ژئوتوریسم).

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *